Sparčiai besiplečiančių kredito unijų veiklą lydės griežtesnė priežiūra

Publikuota: 2012 m. rugpjūčio 11 d. šeštadienis

Šių metų antrojo ketvirčio pabaigoje šalies kredito unijų priimtų indėlių suma, palyginti su atitinkamu pernai metų laikotarpiu, pašoko trečdaliu, panašiu tempu augo ir turtas. Siekdamas užtikrinti, kad šio finansų sektoriaus plėtra vyktų tvariai ir atsakingai, Lietuvos bankas toliau griežtins kredito unijų veiklos priežiūrą.

Lietuvos banko duomenimis, 2012 m. liepos 1 dieną 75 Lietuvoje veikiančių kredito unijų turtas sudarė 1,84 mlrd. Lt – 30,2 % daugiau nei pernai tuo pat metu. Iš esmės tokį spartų augimą lėmė 32,4 %, t. y. iki beveik 1,6 mlrd. Lt, išaugusi indėlių suma, kurios didžiąją dalį sudaro fizinių asmenų indėliai.

„Toks staigus indėlių ir turto šuolis primena bankų netvarų augimą 2005–2007 metais ir kelia susirūpinimą, ar kredito unijos sugebės tinkamai suvaldyti visas su smarkia plėtra susijusias rizikas. Todėl toliau neišvengiamai stiprinsime kasdienę kredito unijų priežiūrą ir tęsime dar šių metų pradžioje pradėtą reikalavimų unijoms ir jų vadovams griežtinimą“, – sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

Pasak jo, kredito unijų rizikos apetitą didina tai, kad konkuruodamos dėl indėlių unijos siūlo gerokai didesnes palūkanas, todėl, norėdamos dirbti nenuostolingai, pritrauktas lėšas jos investuoja rizikingiau.

Pagal kredito unijų pateiktas finansines ataskaitas, 2012 m. pirmąjį pusmetį 42 kredito unijos uždirbo 5,5 mln. Lt pelno, tačiau 33 kredito unijos dirbo nuostolingai ir patyrė 8 mln. Lt nuostolių. Bendras 2012 m. pirmojo pusmečio veiklos rezultatas – 2,5 mln. Lt nuostolių, 2011 m. pirmąjį pusmetį jis buvo 0,3 mln. Lt pelno.

2012 m. liepos 1 d. pateiktų ataskaitų duomenimis, kredito unijų sistemos kapitalo pakankamumo rodiklis ataskaitinį ketvirtį šiek tiek padidėjo ir sudarė 20,16 % (normatyvas – 13 %). Kredito unijų sistemos likvidumo rodiklis sudarė 50,01 %, tačiau keleto kredito unijų likvidumo rodiklis priartėjo prie minimalaus reikalaujamo normatyvo dydžio (30 %).

Nors kredito unijų pateikti duomenys rodo, kad paskolų kokybė antrąjį šių metų ketvirtį pagerėjo, Lietuvos banko turimi duomenys leidžia daryti prielaidą, kad tai iš dalies lėmė ir nepakankamai konservatyvus suteiktų paskolų rizikos vertinimas.

Siekdamas, kad kredito unijos kredito riziką vertintų konservatyviau, Lietuvos bankas ketina jau artimiausiu metu iš esmės sugriežtinti paskolų vertinimo (specialiųjų atidėjinių sudarymo) reikalavimus. Artimiausiu metu bus griežtinami reikalavimai kredito unijų likvidumui, vidaus kontrolei, operacinės ir kitų rizikų identifikavimui bei valdymui.

Siekdama sustiprinti vadovavimo kredito unijoms kokybę, Lietuvos banko Priežiūros tarnyba jau parengė ir su rinkos dalyviais suderino griežtesnius reikalavimus kredito unijų vadovų kvalifikacijai, taip pat nustatė jų egzaminavimo taisykles.

Augant kredito unijų turtui, matyti ne tik paskolų, bet ir lėšų, laikomų bankuose, koncentracija, todėl Lietuvos bankas atnaujino ir su rinkos dalyviais suderino Kredito unijų didžiausios paskolos sumos vienam skolininkui ir didelių paskolų apskaičiavimo taisykles. Siekiant minimizuoti koncentracijos riziką, taisyklėse numatoma didžiausios paskolos sumos vienam skolininkui normatyvą taikyti ir kredito unijų lėšoms, laikomoms bankuose.

Be to, Lietuvos bankas inicijavo Kredito unijų įstatymo pakeitimus, kuriais siūloma gerokai padidinti minimalius reikalavimus nuosavam unijos kapitalui, pajiniams įnašams, minimaliam unijos narių skaičiui. Įstatymo pataisomis taip pat būtų padidintos baudos už riziką ribojančių teisės aktų pažeidimus, numatyta galimybė į unijos valdymo organus skirti laikinąjį atstovą veiklos priežiūrai, ketinama perpus sumažinti turto ribą, kurią peržengus unija privalės įsteigti nuolat veikiančią vidaus audito tarnybą. Tikimasi, kad šie ir kiti nauji reikalavimai, kuriais siekiama patikimos kredito unijų veiklos, Seime bus svarstomi jau rudens sesijoje.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Tarptautinis finansų leidinys „The Banker“ SEB banką pripažino geriausiu Lietuvoje (118)

Tarptautinis finansų leidinys „The Banker“ kasmetiniuose geriausio banko rinkimuose pripažino SEB banką geriausiu banku Lietuvoje. skaityti »

Bus galima įsigyti niekada apyvartoje nebuvusių 1000 litų ir kitų nominalų banknotų (1)

Lietuvos bankas suteikia galimybę įsigyti niekada į apyvartą neišleistų litų banknotų. skaityti »

Lietuvos gyventojai pamėgę grynuosius, tačiau turėdami galimybę rinktųsi alternatyvą (1)

Nors gryniesiems, palyginti su kitais mokėjimo būdais, pirmenybę teikia mažiau nei pusė Lietuvos gyventojų, net 3 atvejais iš 4 apsipirkimo vietose moka grynaisiais pinigais. skaityti »

Lietuvos bankas sudarė galimybę atlikti žaibiškus mokėjimus (1)

Išplėtusi galimybes ir pakeitusi pavadinimą, Lietuvos banko mokėjimo sistema CENTROlink pradeda naują etapą Lietuvos mokėjimo paslaugų istorijoje. skaityti »

Lietuvos bankas tobulina investavimo politiką (1)

Siekdamas maksimaliai išskaidyti finansinio turto investavimo riziką, Lietuvos bankas atnaujino strateginį investicijų paskirstymą ir nutarė sudaryti rezervų portfelį iš itin saugių investicijų JAV doleriais. skaityti »

Europos priežiūros institucija perspėjima dėl virtualiųjų valiutų žetonų platinimo (1)

Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija viešai įspėjo apie rizikas, susijusias su virtualiųjų valiutų žetonų platinimu. skaityti »

Kolekcinė sidabro moneta įamžins Pranciškaus Skorinos palikimą (1)

Lapkričio 8 dieną (trečiadienį) Lietuvos bankas išleis 20 eurų kolekcinę sidabro monetą, skirtą Pranciškaus Skorinos „Rusėniškosios Biblijos“ 500-mečiui. skaityti »

V. Vasiliauskas: naujos finansinės technologijos – papildoma paspirtis ūkio augimui ir naujos rizikos

Tarptautinio valiutos fondo metiniuose susitikimuose Vašingtone dalyvaujantis Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas pristatė savo metinę kalbą, pateiktą aštuonių Šiaurės ir Baltijos šalių vardu. skaityti »

Lietuvos bankas skelbia poziciją dėl virtualiųjų valiutų

Bankai, mokėjimo įstaigos ir kiti finansų rinkos dalyviai neturėtų teikti paslaugų, susijusių su virtualiosiomis valiutomis ar dalyvauti jas leidžiant – tokią poziciją patvirtino Lietuvos banko valdyba. skaityti »

Kas antras verslininkas nežino, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija

Kas antras Lietuvos smulkusis verslininkas neatsakytų į klausimą, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija, o trys ketvirtadaliai apie tai žinančių vadovų pripažįsta, kad jų įmonė tokiems pokyčiams nesiruošia. T skaityti »