Stiprėjant konkurencijai bankai švelnina skolinimo sąlygas verslui

Publikuota: 2013 m. gegužės 8 d. trečiadienis

Lietuvos banko atlikta apklausa rodo, kad komerciniai bankai antrą pusmetį iš eilės švelnino kreditavimo sąlygas smulkiajam ir vidutiniam verslui, o ateityje žada jas švelninti dar labiau. Kaip pagrindinius argumentus bankai nurodo didėjančią konkurenciją ir gerėjantį rizikos vertinimą.

„Skolinimo įmonėms sąlygų švelnėjimui reikšmingiausią įtaką darė didėjantis konkurencinis spaudimas bankų rinkoje ir dėl geresnių Lietuvos ekonomikos ateities lūkesčių, verslo perspektyvų ar įkeičiamo turto kokybės pagerėjęs rizikos vertinimas“, – sako Virgilijus Rutkauskas, Lietuvos banko Finansinio stabilumo departamento Makroprudencinės analizės skyriaus vyriausiasis ekonomistas.

Anot V. Rutkausko, labiausiai švelnėjančias bankų skolinimo sąlygas verslas pajautė krintant maržoms, laisvėjant įkeičiamo turto reikalavimams ar mažėjant kitiems sutartyje nurodytiems įsipareigojimams.

Per ateinantį pusmetį bankai ketina dar labiau švelninti nefinansinėms įmonėms taikomas skolinimo sąlygas. Daugiausia tai turėtų pajusti smulkiojo ir vidutinio verslo įmonės bei besiskolinantieji ilgesniam laikotarpiui.

2013 m. bankai tikisi nuo 1 iki 5 % sieksiančio paskolų portfelio augimo, t. y. iš esmės tiek pat, kiek buvo tikimasi prieš pusmetį atliktos analogiškos apklausos metu. Tokius lūkesčius respondentai sieja su numatomu ir verslo, ir namų ūkių skolinimosi paklausos augimu. Tačiau, anot apklaustų bankų, praėjusį pusmetį ūgtelėjo rizikingesnių būsto paskolų maržos, buvo sutrumpinti paskolų terminai. Namų ūkių vartojimo ir kitų paskolų sąlygų laisvėjimą dėl gerėjančio kredito gavėjų mokumo atsvėrė didėjantys užstato reikalavimai. Respondentai nurodo, kad per ateinantį pusmetį vartojimo paskolų sąlygas šiek tiek griežtins, o būsto paskolų – nekeis.

Apklausos dalyviai mano, kad, viena vertus, nekilnojamojo turto, statybos ir namų ūkių finansinė būklė turėtų dar pagerėti. Kita vertus, nekilnojamasis turtas, statyba, apgyvendinimo ir maitinimo paslaugos bei transportas ir toliau buvo tos ekonominės veiklos, kurių įmonėms bankai buvo linkę labiau riboti paskolų teikimą.

Apklausos rezultatai parodė mažėjantį vėluojančių atsiskaityti su bankais klientų skaičių, ypač tarp būsto paskolų gavėjų. Todėl bankai tikisi nuosaikaus paskolų portfelio kokybės gerėjimo, o tai jiems leidžia mažinti specialiųjų atidėjinių blogoms paskoloms išlaidas.

Komercinių bankų ir užsienio bankų filialų apklausos dėl skolinimo sąlygų atliekamos du kartus per metus norint gauti informacijos apie finansų institucijų taikomas su palūkanomis nesusijusias paskolų sąlygas, skolinimosi sąnaudas ir rinkos lūkesčius. Bankų apklausos, atliktos 2013 m. kovo–balandžio mėn., atsakymai gauti iš šešių komercinių bankų ir trijų užsienio bankų filialų.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Tarptautinis finansų leidinys „The Banker“ SEB banką pripažino geriausiu Lietuvoje (118)

Tarptautinis finansų leidinys „The Banker“ kasmetiniuose geriausio banko rinkimuose pripažino SEB banką geriausiu banku Lietuvoje. skaityti »

Bus galima įsigyti niekada apyvartoje nebuvusių 1000 litų ir kitų nominalų banknotų (1)

Lietuvos bankas suteikia galimybę įsigyti niekada į apyvartą neišleistų litų banknotų. skaityti »

Lietuvos gyventojai pamėgę grynuosius, tačiau turėdami galimybę rinktųsi alternatyvą (1)

Nors gryniesiems, palyginti su kitais mokėjimo būdais, pirmenybę teikia mažiau nei pusė Lietuvos gyventojų, net 3 atvejais iš 4 apsipirkimo vietose moka grynaisiais pinigais. skaityti »

Lietuvos bankas sudarė galimybę atlikti žaibiškus mokėjimus (1)

Išplėtusi galimybes ir pakeitusi pavadinimą, Lietuvos banko mokėjimo sistema CENTROlink pradeda naują etapą Lietuvos mokėjimo paslaugų istorijoje. skaityti »

Lietuvos bankas tobulina investavimo politiką (1)

Siekdamas maksimaliai išskaidyti finansinio turto investavimo riziką, Lietuvos bankas atnaujino strateginį investicijų paskirstymą ir nutarė sudaryti rezervų portfelį iš itin saugių investicijų JAV doleriais. skaityti »

Europos priežiūros institucija perspėjima dėl virtualiųjų valiutų žetonų platinimo (1)

Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija viešai įspėjo apie rizikas, susijusias su virtualiųjų valiutų žetonų platinimu. skaityti »

Kolekcinė sidabro moneta įamžins Pranciškaus Skorinos palikimą (1)

Lapkričio 8 dieną (trečiadienį) Lietuvos bankas išleis 20 eurų kolekcinę sidabro monetą, skirtą Pranciškaus Skorinos „Rusėniškosios Biblijos“ 500-mečiui. skaityti »

V. Vasiliauskas: naujos finansinės technologijos – papildoma paspirtis ūkio augimui ir naujos rizikos

Tarptautinio valiutos fondo metiniuose susitikimuose Vašingtone dalyvaujantis Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas pristatė savo metinę kalbą, pateiktą aštuonių Šiaurės ir Baltijos šalių vardu. skaityti »

Lietuvos bankas skelbia poziciją dėl virtualiųjų valiutų

Bankai, mokėjimo įstaigos ir kiti finansų rinkos dalyviai neturėtų teikti paslaugų, susijusių su virtualiosiomis valiutomis ar dalyvauti jas leidžiant – tokią poziciją patvirtino Lietuvos banko valdyba. skaityti »

Kas antras verslininkas nežino, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija

Kas antras Lietuvos smulkusis verslininkas neatsakytų į klausimą, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija, o trys ketvirtadaliai apie tai žinančių vadovų pripažįsta, kad jų įmonė tokiems pokyčiams nesiruošia. T skaityti »