Vieno didžiausių pasaulio bankų prognozė Lietuvai

Publikuota: 2013 m. lapkričio 4 d. pirmadienis

Lietuva turėtų atitikti Mastrichto kriterijus ir 2015 metų pradžioje įsivesti eurą, prognozuoja vieno didžiausių pasaulio bankų HSBC analitikai.

Infliacijos kriterijus šiuo metu Lietuvai problemų nebekelia, o viešųjų finansų deficitas, nors ir yra kiek problematiškas, taip pat turėtų būti išlaikytas normos ribose, teigiama naujausioje HSBC apžvalgoje.

Anot HSBC analitikų, vidutinė metinė infliacija Lietuvoje rugsėjį buvo 1,8 proc. ir atitiko Mastrichto kriterijų, kuris siekė 2,2 procento. Lietuvos Vyriausybė taip pat turi galimybių pristabdyti administruojamų kainų augimą, pavyzdžiui, akcizų tabakui ir alkoholiui didinimas jau yra atidėtas iki 2014-ųjų balandžio, ir taip padėti išlaikyti infliaciją žemiau kriterijaus.

HSBC prognozuoja, kad šiemet vidutinė metinė infliacija Lietuvoje bus 1,5 proc., o 2014 metais - 2,5 procento.

Viešųjų finansų, arba fiskalinis deficitas, kurio šių metų prognozę Lietuvos Vyriausybė padidino nuo 2,5 proc. iki 2,9-3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), taip pat atitinka Mastrichto kriterijų, kuris yra 3 proc. BVP. Anot HSBC analitikų, Lietuva išlaiko fiskalinės konsolidacijos kursą, be to, esant reikalui šalis turi pakankamai galimybių didinti biudžeto pajamas, kurių santykis su BVP šiuo metu išlieka vienas mažiausių Europos Sąjungoje (ES).

Ekonomikos augimas, kuris 2013 ir 2014 metais turėtų siekti po 4 proc., taip pat turėtų palengvinti fiskalinio deficito kriterijaus įgyvendinimą. HSBC prognozuoja, kad šiemet šalies fiskalinis deficitas sudarys 2,9 proc., o 2014 metais - 2 proc. BVP.

Lietuvai gali būti naudingas ir prašymas Europos Komisijai (EK) greičiau atlikti šalies įvertinimą dėl galimybės įsivesti eurą 2015 metais, siekiant išvengti proceso komplikavimo, kai balandį prasidės rinkimai į Europos Parlamentą. Paprastai apie šalių kandidačių pasirengimą įsivesti eurą pranešama gegužę arba birželį, todėl jei šį procesą pavyktų paankstinti, EK turėtų vadovautis preliminariu 2013 metų fiskalinio deficito rodikliu, kuris, anot HSBC, gali būti mažesnis už galutinį.

HSBC analitikų teigimu, kiti Mastrichto kriterijai Lietuvai problemų nekelia. Anot jų, problemų neturėtų kelti ir gana kukli visuomenės parama euro įvedimui - šių metų balandį euro įvedimui pritarė 41 proc. gyventojų, nors net 70 proc. paskolų yra suteikta eurais.

Tam, kad galėtų įstoti į euro zoną, valstybė narė turi atitikti Mastrichto kriterijus dėl viešųjų finansų deficito, infliacijos ir skolos.

Lietuvai dėl per didelės infliacijos nepavyko įsivesti euro 2007 metais.

Šiuo metu eurą turi 17 iš 28 ES šalių. Estija eurą įsivedė 2011 metais, Latvija prie euro zonos prisijungs nuo 2014-ųjų pradžios.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Mokėjimo korteles pakeis balti žiedai

Netrukus Europoje žmonės pradės mūvėti baltus žiedus. skaityti »

El. komercija Europos šalyse per metus išaugs 14 proc.

„European Ecommerce Report 2017“ duomenimis, šių metų pabaigoje el. komercijos sektorius bus vertinamas 602 mlrd. eurų. skaityti »

Biometrinis žiedas atstos raktus ir banko kortelę

Naudojantis vienu žiedu bus galima atidaryti duris, prisijungti prie kompiuterio, užvesti automobilį ir atlikti mokėjimus. Tokį išmanųjį žiedą „Token“ sukūrė įmonė „Tokenize“. skaityti »

Finansinėmis paslaugomis besinaudojančių klientų tapatybę finansų įstaigos galės nustatyti paprasčiau

Finansų įstaigoms ir vartotojams suteikiamos platesnės galimybės naudotis elektroninėmis finansinėmis paslaugomis, supaprastinant kai kuriuos kliento tapatybės nustatymo reikalavimus ir išplečiant nuotolinio tapatybės nustatymo būdus. skaityti »

Bankomatai švenčia 50-ąjį gimtadienį

1967 m. liepos 27 d. pasaulyje pradėjo veikti pirmasis bankomatas. Jį „Barclays“ bankas įrengė Londone. skaityti »

Išleista 0 eurų kupiūra

Europos Centrinis bankas suteikė teisę Vokietijai išleisti 0 eurų kupiūrą. skaityti »

Pusė lietuvių norėtų išbandyti bekontakčius mokėjimus

Apie galimybę atsiskaityti neįvedant PIN kodo Lietuvoje jau yra girdėję 77 proc. gyventojų, 43 proc. respondentų šią galimybę vertina teigiamai. skaityti »

Žvilgsnis į artimą ateitį: apsiperkant tereikės turėti mobilųjį telefoną?

Į finansų rinką įžengusios finansinės technologijos sukėlė kai kuriuos griaunamuosius tradicinės bankininkystės reiškinius. skaityti »

Mokėjimo kortelių naudojimas pasaulyje auga

2016 m. užregistruota 257,17 mlrd. dolerių atsiskaitymų mokėjimo kortelėmis. Tai 13,3 proc. daugiau, nei pernai. skaityti »

Finansų sistema stabili, tačiau horizonte matyti iššūkių, rinkos dalyviai turi jiems pasirengti

Šalies bankų sektorius veikia pelningai ir yra atsparus galimiems šokams. skaityti »