Violeta Klyvienė: bazinės palūkanų normos mažinimo Lenkijoje įtaką pajustų ir Lietuva

Publikuota: 2012 m. rugsėjo 17 d. pirmadienis

Lenkijos centrinis bankas (NBP) nusprendė nekeisti bazinės palūkanų normos, kuri šiuo metu yra 4,75 proc. Nors centrinis bankas priėmė sprendimą nekoreguoti šio rodiklio, manoma, kad reali skatinamosios pinigų politikos veiksmų pradžia – tik laiko klausimas. Tokio sprendimo poveikis nacionalinei valiutai, tikėtina, būtų neigiamas – zloto vertė ir vėl kristų. Tai būtų neigiama žinia ir Lietuvos eksportuotojams, kurių konkurencinės pozicijos kaimyninėje rinkoje susilpnėtų. Papildomą įtampą pajustų ir pasienio rajonuose veikiantys mažmenininkai – dėl sumažėjusios zloto vertės kristų ir kainos, kurios paskatintų „apsiperkamąjį“ turizmą Lenkijos rinkoje.

Atsižvelgiant į tai, kad Lenkijos ekonomikos perspektyvos piešiamos niūriomis spalvomis, o infliacijos lygis ir toliau mažėja, tikimasi, kad Lenkijos centrinis bankas per artimiausius metus bazinę palūkanų normą sumažins 100 bazinių punktų – iki 3,75 proc. Dar prieš įvykstant banko tarybos posėdžiui buvo tikimasi, kad NBP ryšis įgyvendinti skatinamąją pinigų politiką ir sumažins palūkanų normą 25 baziniais punktais.

Visgi Lenkijos centrinis bankas rinkos dalyvių nuostabai nesumažino palūkanų normos. Centrinio banko prezidentas Marek Belka komentuodamas tokį sprendimą, neatmetė galimybės, kad palūkanų normos sumažinimas gali įvykti jau kitą mėnesį. Jis akcentavo, kad tokie sprendimai daro poveikį zloto kursui ir į tai būtina atsižvelgti, o dabar tikrai nenorima nepateisinti investuotojų lūkesčių. Be to, kai infliacijos lygis yra pakankamai aukštas – šiuo metu infliacija siekia 4 proc. – Centrinis bankas siekia išlaikyti teigiamą palūkanų normą.

Lauktas bazinės palūkanų normos sumažinimas turėjo atsverti neigiamus antrojo 2012 m. ketvirčio rezultatus – BVP augimas siekė tik 2,4 proc., kai pirmąjį 2012 m. ketvirtį kaimyninėje šalyje užfiksuotas 3,5 proc. augimo tempas. Šiam pokyčiui daugiausiai įtakos turėjo pirmąkart nuo 2009 m. 0,2 proc. smukusios vidaus paklausos apimtys. Taip pat sulėtėjo ir eksporto augimo apimtys, tačiau sulėtėjimą atsvėrė vienalaikis importo apimčių sumažėjimas, todėl grynasis eksportas teigiamai paveikė Lenkijos BVP rodiklį.

Tikimasi, jog šių metų Lenkijos BVP augs 2,4 proc. Kitų metų perspektyvos nėra džiuginančios – manoma, kad Lietuvos kaimynų ekonomikos augimas sulėtės iki 1,9 proc. Pagrindinės BVP augimo lėtėjimo priežastys – vidaus vartojimas ir investicijos. Atsižvelgiant į tikėtiną vidaus vartojimo susilpnėjimą, situaciją šiek tiek pagerinti turėtų išorinis einamosios sąskaitos balansas, šiemet, lyginant su 2011 m., sumažėsiantis iki 3,9 proc. BVP. Ateinančiais ir 2014 m. einamosios sąskaitos deficitas išaugs atitinkamai iki 4,0 proc. BVP ir 4,2 proc. BVP.

Vienas iš pagrindinių Lenkijos ekonomikos iššūkių – aukšta infliacija. Liepos mėnesį vartotojų kainų indeksas (VKI) po birželį užfiksuoto laikino pakilimo smuko iki 4 proc., tačiau išliko virš 2,5 proc. – Lenkijos centrinio banko toleruojamos infliacijos ribos. VKI, tikimasi, turėtų mažėti jau artimiausiais mėnesiais, o metų pabaigoje infliacija turėtų nukristi žemiau 3 proc. Tam įtakos turės smukęs vidaus vartojimas, kurio ankstesnis infliacinis spaudimas neveiks Lenkijos ekonomikos artimiausius trejus metus. BVP defliatorius signalizuoja, kad bent jau iki 2014 m. pabaigos infliacija laikysis žemiau NBP toleruojamos ribos.

 

Šaltinis: danskebankas.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Nauja monetų serija įamžins Lietuvos rūmų ir dvarų paveldą

Lietuvos bankas išleido kolekcinę 20 eurų sidabro monetą, skirtą Radvilų rūmams Vilniuje. skaityti »

V.Sutkus pritaria atsiskaitymo virtualiąja valiuta reglamentavimui

Valstybinės mokesčių inspekcijos Kontrolės departamente įkurtas naujas e-komercijos padalinys, skirtas darbui su atsiskaitymais virtualiomis valiutomis, teikia vilties, kad ši nesąžiningam verslui vystytis itin palanki terpė nespės išsiplėsti. skaityti »

„Citadele“ banko Lietuvoje valdybos pirmininke paskirta J.Jazukevičienė

Nuo š.m. rugsėjo 18 dienos „Citadele“ banko Lietuvoje valdybos pirmininkės ir administracijos vadovės pareigas pradėjo eiti Jūratė Jazukevičienė. skaityti »

Skubiai išsiimti grynųjų pinigų bus galima ir be banko kortelės

Mokėjimo sprendimų bendrovė „Mastercard“ pristatė naują būdą išsiimti pinigus iš bankomatų, neturint banko kortelės ir net sąskaitos. skaityti »

Lietuva taps Europos „FinTech“ centru?

Žymus lietuvių verslininkas, fondo „Nextury Ventures“ pirmininkas Ilja Laurs teigia, kad šiuolaikinei elektroninei ekonomikai tradiciniai pinigai nebetinka ir juos gali išstumti kriptovaliutos. skaityti »

Kaip ir kam skolinasi lietuviai? O kam latviai?

Prireikus pinigų brangesniems pirkiniams ar kitoms išlaidoms padengti lietuviai neretai kreipiasi į vartojimo paskolas suteikiančias įstaigas. skaityti »

Pažvelkite, kas bekontaktės kortelės viduje

Lietuvos bankai žengia koja kojon su Europos bankininkystės inovacijomis. Kai kurie bankai norintiesiems pasikeisti savo kortelę ar įsigyti naują jau siūlo tik bekontaktes korteles. skaityti »

Moneta, skirta Vilniui, siunčia žinią apie klestinčią mūsų sostinę

Į apyvartą 2 eurų proginę monetą Vilniui išleidęs Lietuvos bankas siunčia žinią pasauliui apie modernų, verslui, prekybai ir gyvenimui palankų, tolerantišką miestą. skaityti »

#SWITCH! hakatono dalyviams – pasaulinio garso „blockchain“ plėtotojų pamokos

Hakatono dalyviai turės atrasti būdą, kaip „blockchain“ technologija leistų atlikti elektroninius mokėjimus vien tik žinant telefono numerį. skaityti »

Proginė 2 eurų moneta įamžins Vilnių

Rugpjūčio 31 dieną Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia 2 eurų proginę monetą, skirtą Vilniui. skaityti »