CERT-LT apibendrina 2011 metų veiklą

Publikuota: 2012 m. sausio 20 d. penktadienis

Lietuvos Respublikos nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys CERT-LT apibendrina 2011 metų veiklos rezultatus. CERT-LT 2011 metais ištyrė 21 860 iš elektroninių ryšių paslaugų teikėjų, užsienio CERT tarnybų, atliekančių tarptautinius incidentų tyrimus, ir iš interneto naudotojų gautus pranešimus apie incidentus elektroninėje erdvėje. Palyginti su 2010 metais (10 050 pranešimai), pranešimų padaugėjo daugiau nei du kartus. Tokį didelį ištirtų incidentų skaičių lėmė CERT-LT taikytos naujos aktyvios priemonės saugumo incidentams fiksuoti ir analizuoti bei pasirašyti nauji bendradarbiavimo susitarimai su tarptautiniais partneriais, atliekančiais tarptautinius incidentų tyrimus.

Didžiausia problema, su kuria, CERT-LT duomenimis, 2011 metais susidūrė Lietuvos interneto naudotojai, buvo kenkėjiška programinė įranga – ji sudarė 53,9 proc. visų tirtų pranešimų. Tarp jų daugiausia incidentų buvo susiję su kenkėjiška programine įranga, kuri veikdama pažeidžia kompiuterio valdymą ir įtraukia jį į botnet tinklą. 2011 metais Lietuvoje itin suaktyvėjo „Zeus“ atmainos kenkėjiška programinė įranga, kurią pasitelkus galima perimti interneto naudotojų prisijungimų duomenis prie įvairių tinklalapių, ir „DNSChanger“ kenkėjiška programinė įranga, kuri užkrėstame kompiuteryje pakeičia srities vardų struktūros (angl. DNS − Domain Name System) nustatymus ir nukreipia naudotojo duomenų srautą į kenkėjiškas sistemas − tokiu būdu gali būti atskleisti naudotojo asmeniniai duomenys arba pateikta pakeista tinklalapio informacija.

2011 metais itin padaugėjo incidentų, susijusių su informacinių sistemų užvaldymu. CERT-LT ištyrė 8 507 tokio pobūdžio incidentus – 18 kartų daugiau nei 2010 m. (477 atvejai). CERT-LT atliktų tyrimų duomenys parodė, kad dauguma aptiktų užvaldymo atvejų buvo atlikti automatizuotomis priemonėmis, tarp jų pasitelkiant botnet tinklus. CERT-LT koordinavo veiksmus su elektroninių ryšių paslaugų teikėjais bei informacinių sistemų savininkais dėl tokių incidentų šalinimo. CERT-LT ir toliau fiksuoja šių incidentų augimo tendencijas.

2011 metais daugėjo klastojimo (angl. Phishing) pranešimų skaičius. CERT-LT ištyrė 133 pranešimus – 4 kartus daugiau nei 2010 m. (30 pranešimai). Didžiąją šių pranešimų dalį sudarė pranešimai apie Lietuvoje veikiančių bankų suklastotas interneto svetaines. Piktavaliai, pasinaudodami nepageidaujamomis elektroninio pašto žinutėmis (angl. Spam), kuriomis imituodavo banko žinutes, siūlydavo aplankyti suklastotas internetinės bankininkystės svetaines, siekdami išgauti prisijungimo slaptažodžius ir (ar) kitus konfidencialius duomenis. CERT-LT, bendradarbiaudamas su valstybių, dažniausiai ne Europos Sąjungos, kuriose šie tinklalapiai buvo skelbiami, atsakingomis institucijomis ir tų šalių CERT tarnybomis, ėmėsi veiksmų šalinant iš interneto šias falsifikuotas internetinės bankininkystės svetaines.  

Taip pat praėjusių metų II ketvirtyje padaugėjo nepageidaujamų el. pašto pranešimų (Spam) – jie dešimtis kartų viršijo įprastus kiekius Lietuvoje, palyginti su praeitais šių metų ketvirčiais. CERT-LT užfiksavo, kad suaktyvėjusio SPAM laiškai pasižymėjo kirilicos simboliais žinutės tekste ir atitinkama koduote antraštėse.

2011 metais (panaši tendencija numatoma ir 2012-iesiems) viena iš didžiausių tinklų ir informacijos saugumo grėsmių pasaulyje bei Lietuvoje išlieka botnet tinklai, kuriuos pasitelkiant vykdoma nusikalstama veikla, tokia kaip kenkėjiško kodo, nepageidaujamų elektroninių pašto laiškų platinimas, paslaugos trikdymo atakos ir kitos nusikalstamos veikos. CERT-LT tyrimo duomenimis, 2011 metais Lietuvoje kasdien buvo fiksuojama vidutiniškai 8000 aktyvių kompiuterių „zombių“. CERT-LT registruoja ir skelbia informaciją apie botnet tinkluose aptiktų kompiuterių aktyvumą. Naudotojas, kilus įtarimui, kad jo kompiuteris gali būti įtrauktas į botnet tinklo veiklą, gali pasitikrinti CERT-LT tinklalapyje https://www.cert.lt/tikrinti, ar kompiuterio interneto protokolo (IP) adresas nėra užfiksuotas CERT-LT duomenų bazėje kaip dalyvaujantis kenkėjiškoje veikloje. CERT-LT, bendradarbiaudamas su Lietuvos interneto paslaugų teikėjais bei su kitomis CERT grupėmis, kovoja su šiais tinklais, informuoja interneto naudotojus apie pastebėtą jų kompiuterių dalyvavimą šioje veikloje, pateikia rekomendacijas, kaip išvalyti ir ateityje apsaugoti kompiuterį.

Naudotojams, susidūrusiems su tinklų ir informacijos saugumo problemomis, patariama nedelsiant kreiptis į savo interneto paslaugų teikėją, o jei šis problemų išspręsti negali, informuoti apie tai CERT-LT užpildant specialią formą tinklalapyje www.cert.lt/pranesti.html.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

„Microsoft“ įsigijo bendrovę „Intentional Software“

„Microsoft“ įsigijo bendrovę „Intentional Software“, kurios įkūrėjas Charles Simonyi kadaise pats dirbo „Microsoft“. skaityti »

Svarstyklės praneš apie pavojų gyvybei

Įsivaizduokite – atsistojate ryte ant svarstyklių, o jos ne tik parodo, kiek pakito jūsų svoris nuo tada, kai svėrėtės paskutinį kartą, bet ir atsiunčia įspėjamąjį signalą: „Užsiregistruokite pas gydytoją“. skaityti »

Išmaniosios technologijos – sveikam ir patogiam senėjimui

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas drauge su KTU atlieka tyrimus, kurie įvardins senyvų žmonių galimybes savarankiškai gyventi savo namuose ir leis sukurti tam reikalingas informacinių ryšių priemones bei technologijas. skaityti »

Išmanusis tvarstis – ne mokslinės fantastikos produktas

Išmaniojo tvarsčio projekto atsiradimui turėjo įtakos rinkos poreikis turėti universalią, efektyvią, įvairioms žaizdoms gydyti skirtą priemonę, kuri būtų nebrangi, plačiai prieinama, tinkama naudoti sudėtingomis sąlygomis. skaityti »

Planšetę „Samsung Galaxy Tab S3” jau galima įsigyti ir Lietuvoje

Lietuvos gyventojai jau gali įsigyti naujausią „Samsung“ planšetę „Galaxy Tab S3“. skaityti »

„Amazon“ vadovas išbandė milžinišką robotą

Būdamas milžiniško roboto viduje J. Bezos valdė roboto rankas savo rankose laikydamas du valdymo pultus. skaityti »

Virtualiosios realybės rinka sparčiai augs

Anot ekspertų, pasaulinė papildytosios realybės ir virtualiosios realybės rinka iki 2020 m. pasieks 66,68 mlrd. dolerių. skaityti »

Ar fizinių parduotuvių laukia mirtis?

Vilniuje vykusioje didžiausioje elektroninės komercijos konferencijoje – atsakymai apie rinkos ateitį skaityti »

R.Dargis: Robotai leis žmonėms būti labiau žmogiškais

Pasaulio miestuose jau gyvena daugiau žmonių nei kaimuose, sparčiai tobulėjančios technologijos keičia ne tik logistikos bei gamybos grandines, bet ir darbuotojus gamyklose. skaityti »