Per 2017 m. III ketv. Lietuvoje įregistruotas 13 281 incidentas kibernetinėje erdvėje

Publikuota: 2017 m. spalio 24 d. antradienis

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys (CERT-LT) per 2017 m. III ketv. apdorojo 13 281 pranešimą apie incidentus, gautą iš Lietuvos elektroninių ryšių paslaugų teikėjų, užsienio CERT tarnybų, atliekančių tarptautinius incidentų tyrimus, ir iš Lietuvos interneto naudotojų. Palyginti su 2016 m. III ketv. (12 563 incidentai), incidentų padaugėjo 5,7 procento. Palyginti su 2017 m. II ketvirčiu (13 530 incidentų), incidentų sumažėjo 1,8 procento.

CERT-LT duomenimis, apie penktadalį visų incidentų (arba 2 898 pranešimai) sudarė kenkimo programinė įranga: virusai (įskaitant išpirkos reikalaujančias kenkimo programas „ransomware“), Trojos arkliai ir pan.

Informacinių sistemų užvaldymo atvejų skaičius siekė 2 704. Buvo užfiksuoti 2 išskirtiniai atvejai, kai svetainės, be jas valdančių žmonių žinios, buvo išnaudotos ne kenkimo kodo platinimui, o kriptovaliutos gavybai (angl. mining). Interneto naudotojui apsilankius svetainėje, kurioje įdiegta „JavaScript“ kalba parašyta komandų seka (scenarijus), kompiuterio procesorius pradeda vykdyti intensyvius skaičiavimus be naudotojo žinios. Skaičiavimų metu išgaunama kriptovaliuta patenka į skaitmeninę piniginę ir persiunčiama kitiems asmenims, o naudotojas patiria nepatogumų dėl sulėtėjusio kompiuterio ar kito įrenginio veikimo, nes yra apkraunamas įrenginio procesorius.

Fiksuoti 6 464 incidentai, susiję su tinklo įrenginiais, įskaitant ir daiktų interneto įrenginius (angl. „Internet of Things“). Tokie spragų turintys įrenginiai vėliau gali būti įtraukti į botnetus (pvz., „Mirai“) arba išnaudoti kitai kenkimo veiklai.

Svetainių klastojimo atvejų buvo 257, t. y. 68 proc. daugiau nei prieš metus, bet trečdaliu mažiau, nei užfiksuota 2017 m. II ketvirtį. Kaip ir anksčiau, piktavaliai daugiausia klastojo socialinio tinklo svetainę Facebook, el. pašto sistemas (gmail.com, yahoo.com), el. atsiskaitymų „PayPal“ svetainę, failų talpyklą dropbox.com, užsienio bankų svetaines ir užsienio el. parduotuves. 2017 m. liepos pradžioje ir rugsėjo viduryje užfiksuotas Lietuvoje veikiančių bankų svetainių klastočių „pliūpsnis“. Atkreiptinas dėmesys, kad nuorodos į suklastotas svetaines buvo platinamos ir trumposiomis SMS? žinutėmis.

Išsamesnė 2017 m. III ketv. veiklos ataskaita

Primename, kad apie incidentus elektroninėje erdvėje galima pranešti CERT-LT interneto svetainėje užpildžius specialią formą www.cert.lt/pranesti.html.  

Šaltinis: Pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras

     

 


Captcha
 

komentarai

Lietuvoje informacinių ir ryšio technologijų plėtra išlieka stabili (170)

Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos duomenimis, Lietuva užima 41 vietą pagal informacinių ir ryšio technologijų plėtrą šalyje. skaityti »

Lapkričio 21 d.– Pasaulinė televizijos diena

Pirmoji televizija atsirado dar 1884 m., o kaip ji pasikeitė iki šiol? skaityti »

Vilnius pateko į klestinčių išmaniųjų miestų 100-uką

Švedų IT bendrovė „Easypark“ ištyrė 500 pasaulio miestų, iš kurių atrinko 100, atitinkančių aukštą technologinį lygį pagal žmogaus potencialo plėtros indeksą. skaityti »

Po sunkių traumų ligoniams atsigauti padeda ir virtuali realybė (20)

Virtualiosios realybės technologija nebėra inovacija, skirta vien tik pramogauti, ją įvertino ir medikai. skaityti »

Kas sukūrė pirmąją kompiuterio programą?

Pirmoji programuotoja gyveno laikais, kai kompiuteriai dar net neegzistavo skaityti »

JAV kuriamas dronas, kuris įvykdęs užduotį tiesiog išnyksta

JAV kuriamas dronas, kuris po užduoties įvykdymo tiesiog išnyksta - mokslinei fantastikai prilyginami reikalavimai buvo išpildyti skaityti »

5 neįtikėtinos inovacijos, greitai tapsiančios mums prieinama realybe

Naujausi technologijų gamintojų išradimai kuriami siekiant ne tik palengvinti žmonių kasdienybę, bet ir praturtinti jų gyvenimus. skaityti »

Holografinis kompiuteris „Microsoft HoloLens“ atkeliavo į Lietuvos rinką

Holografinis kompiuteris „Microsoft HoloLens“ nuo šiol tapo prieinamas dar 29 naujose šalyse. Inovatyviu technologiniu įrenginiu nuo šiol galės džiaugtis ir lietuviai. skaityti »

Ar žinote, kam dar naudojamas šviesolaidinis kabelis?

Šiais laikais išgirdęs žodį „šviesolaidis“ arba „optinis kabelis“ iš karto pagalvoji apie internetą. Tačiau, pasirodo, šviesolaidinis kabelis naudojamas ne tik interneto ryšiui užtikrinti. skaityti »

Lietuviai kurs sistemą, užkertančią neteisėtus ir kenkėjiškus bepiločių orlaivių veiksmus

Nepaisant spartaus plėtros tempo, dronai vis dar laikoma nauja technologija, todėl Europos Sąjungos mastu bepiločių orlaivių naudojimas iki šiol nėra vieningai reglamentuotas. skaityti »