Elektroninės sąskaitos – dar vienas žingsnis visiškai elektroninių viešųjų pirkimų link

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 29 d. ketvirtadienis

Pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) Tarybai laikotarpiu Lietuva skiria ypatingą dėmesį elektroninių viešųjų pirkimų skatinimui. ES Tarybos Viešųjų pirkimų darbo grupėje, kuriai 2013 m. antrą pusmetį pirmininkauja Ūkio ministerijos atstovas, bus pradedamas svarstyti Europos Komisijos (EK) pateiktas pasiūlymas dėl Direktyvos dėl elektroninių sąskaitų faktūrų naudojimo vykdant viešuosius pirkimus.

EK vertinimu, jei vykdant viešuosius pirkimus visoje ES būtų naudojamos e. sąskaitos, būtų galima sutaupyti iki 2,3 mlrd. EUR viešiesiems pirkimams išleidžiamų lėšų. Šiuo metu Europoje e. sąskaitos naudojamos pernelyg retai – jos sudaro tik 4–15 proc. visų sąskaitų. Atsižvelgiant į tai, kad viešieji pirkimai sudaro apie 3,7 proc. ES BVP, įgyvendinus siūlomą iniciatyvą dėl e. sąskaitų naudojimo viešuosiuose pirkimuose, viešasis sektorius pradėtų pirmauti šioje srityje ir paskatintų sekti savo pavyzdžiu kitus ekonomikos dalyvius.

„E. sąskaitos viešuosiuose pirkimuose turėtų pagerinti vidaus rinkos veikimą, sumažinti patekimo į rinką kliūtis, ypač mažoms ir vidutinėms įmonėms, išspręsti skirtingose valstybėse narėse e. sąskaitoms vartojamų sistemų suderinamumo problemą. Tikimės, kad sumažės ir tiekėjų išlaidos, nes nereikės turimos techninės įrangos pritaikyti pagal skirtingus įvairiose šalyse naudojamus e. sąskaitų standartus. Atsiskaitymų procesai viešuosiuose pirkimuose taps paprastesni, spartesni ir sumažės išlaidų“, – sakė ūkio viceministrė Rasa Noreikienė.

EK atliktos apklausos rezultatai patvirtino, kad verslo sektorius, įskaitant smulkiojo ir vidutinio verslo atstovus, palankiai vertina e. sąskaitų naudojimo viešuosiuose pirkimuose iniciatyvą ir pripažįsta, kad tai jiems atneštų nemažai naudos.

Direktyvoje siūloma, kad EK įgaliotų Europos standartizacijos komitetą parengti naują Europos e. sąskaitų standartą. Valstybės narės turės užtikrinti, kad perkančiosios organizacijos neatsisakytų priimti e. sąskaitų, atitinkančių šį standartą.

Teikdama Direktyvos dėl elektroninių sąskaitų faktūrų naudojimo vykdant viešuosius pirkimus pasiūlymą, EK kartu priėmė ir komunikatą „Visiškai elektroniniai viešieji pirkimai viešajam administravimui modernizuoti“, kuriame valstybės narės raginamos pereiti prie visiškai elektroninių viešųjų pirkimų nuo paskelbimo apie pirkimą iki apmokėjimo pagal viešųjų pirkimų sutartis. 

Pastaraisiais metais Lietuvoje pasiekta nemaža pažanga dėl elektroninių viešųjų pirkimų. Nuo 2009 m. Lietuvos Viešųjų pirkimų įstatymas įpareigoja perkančiąsias organizacijas kasmet Centrinės viešųjų pirkimų informacinės sistemos priemonėmis vykdyti ne mažiau kaip 50 proc. viešųjų pirkimų nuo bendros jų vertės. Šiuo metu elektroninių viešųjų pirkimų apimtis siekia per 80 proc. visų skelbiamų pirkimų vertės. Lietuvoje taip pat veikia VšĮ CPO LT administruojamas elektroninis katalogas, kuriame siūlomos centralizuotai perkamos prekės, paslaugos ir darbai. 

Lietuvoje žengti ir pirmieji žingsniai siekiant teikti elektronines viešųjų pirkimų sąskaitas. Šiuo metu Finansų ministerija kartu su partneriais – Ūkio ministerija ir VĮ Registrų centru – vykdo projektą „Elektroninės paslaugos „E. sąskaita“ sukūrimas“. Projekto tikslas – sukurti ir 2014 m. įdiegti informacinę sistemą, užtikrinsiančią elektroninės paslaugos „E. sąskaita“ teikimą.

2013 m. liepos 22–23 d. Vilniuje vykusiame neformaliame ES Konkurencingumo tarybos susitikime ministrai, atsakingi už vidaus rinką ir pramonę, jau aptarė perėjimo prie visiškai elektroninių viešųjų pirkimų, įskaitant e. sąskaitų, svarbą siekiant viešojo administravimo modernizavimo. Renginio dalyviai palaikė elektroninių viešųjų pirkimų skatinimo iniciatyvas. Lietuvos pirmininkavimo laikotarpiu bus siekiama rezultatyvių derybų ir sutarimo Taryboje dėl Direktyvos dėl elektroninių sąskaitų faktūrų naudojimo vykdant viešuosius pirkimus projekto teksto.

Šaltinis: ukmin.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Bus kuriama vieninga žiniasklaidos informacinė sistema

Siekiant padidinti visuomenės informavimo priemonių veiklos viešumą ir skaidrumą, Vyriausybė teikia Seimui Visuomenės informavimo įstatymo pataisas. skaityti »

77 proc. lietuvių internetu nuolat naudojasi asmeniniais tikslais

„Kantar TNS“ tyrimai rodo, kad 16–34 metų vartotojas Lietuvoje turi beveik 4 įrenginius su prieiga prie tinklo. skaityti »

Interneto svetainių kūrimas padeda modernizuoti verslą

Šiandien internetinius tinklalapius turi ne tik įmonės, bet ir fiziniai asmenys. Dabar tai yra bene tas pats, kaip turėti mobilųjį telefoną. skaityti »

Europos Sąjunga kurs nemokamą belaidžio interneto tinklą

Europos Parlamentas nubalsavo už programą „Wifi4eu“, pagal kurią visose Europos Sąjungos šalyse siūloma nemokamai steigti belaidžio interneto stoteles. skaityti »

Studentai sukūrė sistemą, leidžiančią telefonu įjungti šviesą biure ar užkaisti virdulį

Galimybė telefonu užkaisti virdulį egzistuoja ne tik filmuose – tai įrodė bendram projektui susibūrę talentingi Lietuvos studentai, vos per kelias savaites sukūrę sistemą, kuri leidžia internetu valdyti buities bei elektronikos prietaisus biure ar namuose. skaityti »

Atidaryta nauja interneto karštosios linijos svetainė

Nauja specializuota RRT svetainė skirta pranešimams apie pastebėtą neteisėtą ar žalingą turinį, darantį įtaką nepilnamečiams. skaityti »

Ką daryti ir ko nedaryti, kad būtum populiarus internete?

Ką daryti ir ko nedaryti, kad būtum populiarius socialiniuose tinkluose? Į šiuos ir kitus klausimus atsako A. Bendorius, kuriantis tinklaraštį „Geležinė lapė“. skaityti »

E. prekybos dešimtmetis: 6 kartus padaugėjo internetu perkančių lietuvių

Per pastarąjį dešimtmetį visoje Europos Sąjungoje asmenų, perkančių internetu, padaugėjo beveik dvigubai. skaityti »

Lietuviai prekes dažniausiai užsisako į namus

Kiekvienoje šalyje nusistovi vis kitokie siuntų atsiėmimo įpročiai, pvz. Prancūzijoje daugiau nei pusė perkančiųjų internetu pirkinius nukreipia į siuntų atsėmimo tašką, o Baltijos šalyse išskirtinio populiarumo sulaukia siuntų terminalai. skaityti »

Interneto rūšys ir tiekėjai: kaip išsirinkti?

Patarimai, į ką vertėtų atkreipti dėmesį renkantis internetą ir kaip nuspręsti, kokia interneto rūšis jums tinkamiausia. skaityti »