Vaikai internete: 5 patarimai saugumui užtikrinti

Publikuota: 2011 m. balandžio 28 d. ketvirtadienis

Europos Komisijos duomenimis, net 65 procentai  9–12 metų Lietuvos vaikų turi profilį socialiniame tinklapyje. Tai beveik dvigubai daugiau nei Europos vidurkis, o augant vaikų susidomėjimui socialiniais tinklais, vis svarbesnis tampa ir nuolatinis švietimas apie virtualios erdvės grėsmes. Ką mažiausieji turėtų žinoti apie internetinę erdvę ir kaip joje saugiai elgtis?

1. Asmeninė informacija turi tokia ir likti.

Vaikams nuo mažų dienų skiepijame elementarias saugumo taisykles: nekalbėk su nepažįstamaisiais, nesėsk į nežinomą automobilį, neatskleisk kur gyveni, neik į vietas, kurių nežinai. Panašios taisyklės galioja ir internete.

Bene svarbiausia iš jų – būtinybė saugoti asmeninę ir šeimos informaciją. Vaikai turi suprasti, kad tokia informacija kaip adresas, telefono numeris, tėvų vardai ar užimamos pareigos, yra konfidenciali ir neturėtų būti atskleidžiama pašaliniams asmenims. Visiškai nesvarbu, kur ir su kuo bendraujama.

2. Geriau kokybė, o ne kiekybė.

Lygiai taip pat svarbu yra ir tai, jog vaikai saugotųsi nepažįstamų asmenų, jų nepriimtų į socialinio profilio draugų sąrašą. Vaikų pasaulyje egzistuoja niuansai apie kuriuos suaugusieji ne visada susimąsto. Kaip ir realybėje, taip ir internetinėje erdvėje, vaikas jaučia norą turėti daug draugų. Dažniausiai į  socialinio profilio draugų sąrašą priimdami nepažįstamą asmenį vaikai  galvoja apie padidėjusį draugų skaičių, o ne apie nepažįstamojo ketinimus bei kokia informacija taps jam pasiekiama.

3. Paieškos sistemos – bene saugiausiais būdas informacijai rasti.

Derėtų vaikams paaiškinti, jog  nemažai  intriguojančiai skambančių nuorodų į interneto puslapius yra potenciali grėsmė kompiuterį užkrėsti virusu. Vaikas turėtų žinoti, kad ieškant informacijos geriau pasikliauti paieškos sistemomis nei menkai pažįstamų žmonių ar net draugų siūlomomis nuorodomis.

Taip pat svarbu, jog vaikai patys neįrašinėtų programų, nesusigundytų nemokamais jų atnaujinimais. Net ir saugiai atrodančiuose puslapiuose, kurie siūlo programų atnaujinimus, gali slypėti virusai.

4. Patikrintos pramogos – saugiausios.

Gana paprastas būdas nustatyti, kokie pavojai vaikui aktualiausi – pasikalbėti su juo apie naršymo įpročius: kokius žaidimus jis mėgsta, kur bendrauja su bendramoksliais ir draugais. Jei tarp pamėgtųjų pasitaikys negirdėtų tinklalapių, verta skirti laiko ir drauge juos peržvelgti. Kartais netinkama informacija publikuojama ne pačios svetainės turinyje, o pavyzdžiui, reklaminiuose skydeliuose. Drauge peržvelgus pamėgtas virtualias vietas, galima aptarti ir tai.

5. Dviguba apsauga.

Užtikrinti saugų jaunosios kartos darbą kompiuteriu galima ir pasitelkus specialiai tam skirtą programinę įrangą. Ji suteikia daug galimybių, tačiau prieš pradedant programas naudoti visuomet verta vaikui paaiškinti, kam jos reikalingos bei kodėl buvo įdiegtos.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Bus kuriama vieninga žiniasklaidos informacinė sistema

Siekiant padidinti visuomenės informavimo priemonių veiklos viešumą ir skaidrumą, Vyriausybė teikia Seimui Visuomenės informavimo įstatymo pataisas. skaityti »

77 proc. lietuvių internetu nuolat naudojasi asmeniniais tikslais

„Kantar TNS“ tyrimai rodo, kad 16–34 metų vartotojas Lietuvoje turi beveik 4 įrenginius su prieiga prie tinklo. skaityti »

Interneto svetainių kūrimas padeda modernizuoti verslą

Šiandien internetinius tinklalapius turi ne tik įmonės, bet ir fiziniai asmenys. Dabar tai yra bene tas pats, kaip turėti mobilųjį telefoną. skaityti »

Europos Sąjunga kurs nemokamą belaidžio interneto tinklą

Europos Parlamentas nubalsavo už programą „Wifi4eu“, pagal kurią visose Europos Sąjungos šalyse siūloma nemokamai steigti belaidžio interneto stoteles. skaityti »

Studentai sukūrė sistemą, leidžiančią telefonu įjungti šviesą biure ar užkaisti virdulį

Galimybė telefonu užkaisti virdulį egzistuoja ne tik filmuose – tai įrodė bendram projektui susibūrę talentingi Lietuvos studentai, vos per kelias savaites sukūrę sistemą, kuri leidžia internetu valdyti buities bei elektronikos prietaisus biure ar namuose. skaityti »

Atidaryta nauja interneto karštosios linijos svetainė

Nauja specializuota RRT svetainė skirta pranešimams apie pastebėtą neteisėtą ar žalingą turinį, darantį įtaką nepilnamečiams. skaityti »

Ką daryti ir ko nedaryti, kad būtum populiarus internete?

Ką daryti ir ko nedaryti, kad būtum populiarius socialiniuose tinkluose? Į šiuos ir kitus klausimus atsako A. Bendorius, kuriantis tinklaraštį „Geležinė lapė“. skaityti »

E. prekybos dešimtmetis: 6 kartus padaugėjo internetu perkančių lietuvių

Per pastarąjį dešimtmetį visoje Europos Sąjungoje asmenų, perkančių internetu, padaugėjo beveik dvigubai. skaityti »

Lietuviai prekes dažniausiai užsisako į namus

Kiekvienoje šalyje nusistovi vis kitokie siuntų atsiėmimo įpročiai, pvz. Prancūzijoje daugiau nei pusė perkančiųjų internetu pirkinius nukreipia į siuntų atsėmimo tašką, o Baltijos šalyse išskirtinio populiarumo sulaukia siuntų terminalai. skaityti »

Interneto rūšys ir tiekėjai: kaip išsirinkti?

Patarimai, į ką vertėtų atkreipti dėmesį renkantis internetą ir kaip nuspręsti, kokia interneto rūšis jums tinkamiausia. skaityti »