Atidaroma Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka

Publikuota: 2016 m. balandžio 25 d. pirmadienis

Balandžio 29-oji bus istorinė diena – Kaune po restauracijos atidaroma Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus. Šios viešosios įstaigos veikla bus susieta su Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Lietuvių išeivijos institutu (LII). Bibliotekos-muziejaus atidarymas sutampa ir su jubiliejiniais metais Prezidentui – lapkričio pradžioje VDU Tarybos pirmininkui ir garbės daktarui Valdui Adamkui sukanka 90 metų. Lietuvoje tokia biblioteka-muziejus kuriama pirmą kartą.

Biblioteka – simbolinėje vietoje

Valdo Adamkaus bibliotekos-muziejaus pastatas yra simbolinis – Pirmosios Respublikos laikais jame veikė Lietuvos užsienio reikalų ministerija, o pirmasis Lietuvos užsienio reikalų ministras prof. Augustinas Voldemaras buvo Prezidento krikšto tėvas.

Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus steigiama pagal Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) tradiciją: šios šalies prezidentams baigus kadencijas kuriamos memorialinės bibliotekos. Jose pristatoma per kadenciją sukaupta archyvinė ir istorinė medžiaga, taip pat eksponuojami prezidentų kolekciniai meno dirbiniai bei atkuriama darbo vietos aplinka.

Galimybės globaliai Lietuvai

Visais laikais biblioteka buvo ne tik edukacinė, bet ir kultūrinė simbolinė vieta, traukianti žmones. Anot vieno iš šios viešosios įstaigos steigimo iniciatorių, VDU istoriko prof. Egidijaus Aleksandravičiaus, visuomenei, kuri nori lygiuotis į stiprias Vakarų demokratines valstybes, šis JAV tradicijos perėmimas yra itin svarbus. „Vytauto Didžiojo universitetas, turėdamas savo sektinų herojų panteone V. Adamkų ir prisidėdamas kaip institucija prie šios bibliotekos-muziejaus, sukuria didžiules galimybes ugdyti naujuosius lietuvių demokratijos, pilietinės ir atviros visuomenės bei globalios Lietuvos lyderius“, ­– VDU ir V. Adamkaus bibliotekos ateities perspektyvas pristato prof. E. Aleksandravičius.

Valdas Adamkus yra gerai žinomas ir gerbiamas tarptautinėje diplomatinėje erdvėje, todėl Prezidento bibliotekos integravimas į kultūrinį, socialinį miesto gyvenimą padeda Kaunui kurti ir tarptautinį dialogą su kitomis valstybėmis: tomis, kuriose gyvena Pasaulio lietuviai, bei tomis, kuriose kontaktai dar nėra užmegzti.

Aleksandravičius pasakoja, kad VDU, suvokdamas ir įvertindamas Lietuvos išeivijos įdirbį valstybės vertybių formavimuisi, save pozicionuoja kaip Pasaulio lietuvių universitetą, todėl dialogo kūrimo procese biblioteka bus taip pat įdomi ir svarbi vieta išeivijos lietuviams – nemažą dalį veiklų planuojama skirti išeivijos istorijai pristatyti, o V. Adamkus ir pagrindiniai šios įstaigos rėmėjai, Kazickų šeima, yra svarbūs lietuvių išeivijos simboliai.

Prezidento bibliotekos vadovas Arūnas Antanaitis išskiria tris bibliotekos veiklos kryptis: biblioteka-skaitykla, archyvas bei ekspozicija. „Pastaroji bus labiau skirta plačiajai visuomenei, o pirmosios dvi – akademinei bendruomenei. Valdo Adamkaus veikla ir gyvenimas JAV – Lietuvos istorijos dalis, todėl biblioteka-muziejus gali padėti suvokti šalies sampratos kompleksiškumą bei paskatinti plačiau domėtis Lietuvos istorija tarptautiniame kontekste“, – papildo A. Antanaitis.

Bibliotekos archyvuose sukaupta medžiaga taip pat suteiks galimybę norintiems geriau pažinti Valdą Adamkų kaip asmenybę, kuris, anot A. Antanaičio, visuomet buvo nuoseklus, tvirtų vertybinių pažiūrų. „V. Adamkus dar 1955 m. savo tekstuose kalbėjo apie pagarbą žmogui, laisvę idėjoms ir demokratijai. Šiuos principus jis pateikė ir kandidatūros į Lietuvos valstybės vadovo postą programoje“, – kalba jis.

Įstaigos vadovas teigia, kad ši institucija yra kuriama kaip liberaliosios demokratijos vertybių saugotoja ir skleidėja. Anot jo, ši erdvė yra skirta visuomenės susitelkimui skatinti bei istorinei atminčiai perduoti.

Atidarymo renginiai ir ekspozicijos

Atidarymo metu, kuriame dalyvaus Prezidentas Valdas Adamkus ir kiti garbingi šalies bei užsienio svečiai, bus pristatoma nedidelė ekspozicija iš lietuvių išeivijos ir V. Adamkaus asmeninės bibliotekos bei dailės kolekcijos.

Anot A. Antanaičio, iš pradžių bus atveriamas pastatas, o ekspozicija – pildoma. Laikui bėgant parodų eksponatai keisis ir pasipildys kitais asmeniniais Valdo ir Almos Adamkų daiktais. Prezidento bibliotekos vadovas teigia, kad netrūks ir edukacinių-kultūrinių renginių.

Šaltinis: vdu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Informacija klientams (6)

Nuo š. m. sausio 29 dienos yra sutrikusi el. pašto @post.skynet.lt veikla. Šiuo metu problema yra šalinama. skaityti »

Vilnius ir šiemet sulauks daugiau nei milijono turistų

2017 m. pirmąjį ir antrąjį ketvirtį Vilnius sulaukė atitinkamai 7 ir 5 proc. daugiau turistų nei praėjusiais metais. skaityti »

Vilniuje susitinka Lietuvos ir Suomijos centrinių bankų vadovai

Lapkričio 2–3 dienomis Vilniuje vieši Suomijos bankų valdybų nariai. skaityti »

Japonijoje aptartos pasaulio ekonomikos aktualijos ir geroji „FinTech“ praktika

Tokijuje ​Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas su Japonijos centrinio banko vadovu Haruhiko Kuroda aptarė FinTech sektoriaus raidą, rizikas pasaulio ekonomikos augimui, Japonijos ir euro zonos ekonomikos aktualijas. skaityti »

5 pagrindinės kliūtys, pradedant verslą Lietuvoje

Baimė bankrutuoti, nepasitikėjimas savo galimybėmis, nedraugiškas valstybės požiūris – anot dr. Austės Kiškienės, tai pagrindinės problemos, su kuriomis susiduria pradedantieji verslą Lietuvoje. skaityti »

Inovacijos tapo iškalbinga Lietuvos vizitine kortele JAE

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė oficialaus vizito JAE metu su Dubajaus Emyru ir šalies Premjeru Mohammedu bin Rashidu Al Maktoumu aptarė bendradarbiavimą aukštųjų technologijų, inovacijų, komunikacijų, atsinaujinančiosios energetikos, gyvybės mokslų srityse. skaityti »

Lietuvoje vyrams verslo pradžiai reikia daugiau pinigų nei moterims

Norėdamas pradėti verslą, dažnas lietuvis startui pageidautų gauti vidutiniškai 33 tūkst. eurų dydžio lengvatinę paskolą. skaityti »

Ar tikrai mane palies ketvirtoji pramonės revoliucija?

Ketvirtoji pramonės revoliucija, dar vadinama daiktų internetu – jau ne ateitis, tai šių dienų realybė. skaityti »

V. Vasiliauskas: palanki reguliacinė aplinka gali padėti Lietuvai įsitvirtinti pasauliniame FinTech žemėlapyje

Finansinių technologijų (FinTech) sektorius gali suteikti ES kapitalo rinkų sąjungos projektui papildomą postūmį, o šalims naujų plėtros galimybių, įsitikinęs Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas. skaityti »