Atvertos naujos galimybės vėjo jėgainėms

Publikuota: 2016 m. gegužės 9 d. pirmadienis

Vėjo energetikos rinkoje atsiveria nauji horizontai – šis sektorius sėkmingai įveikė pagrindines technologines kliūtis ir tai gali ne tik paspartinti vėjo jėgainių parkų plėtrą, bet ir sudaryti sąlygas generuoti rezervinę elektros energiją.

Pasaulio energetikos rinkoje stebima vis didesnė vėjo energetikos plėtra ir matomos globalios augimo tendencijos, bet ilgą laiką buvo abejojama, ar įmanoma vėjo elektrinėms užtikrinti galių rezervavimą ir elektros energijos balansavimą.

Tačiau Ispanijos turbinų gamintojas ir vėjo projektų operatorius „Acciona“ atvėrė naujas galimybes vėjo jėgainėms – įmonė įrodė, kad galima sukurti rezervinę galią ir vėjo elektrinėmis. „Acciona“ sugebėjo užtikrinti galios rezervą sutrikus termofikacinės elektrinės darbui ir tai padarė pelningai.

Pakreipiant jėgainių mentes kitu nei įprasta prieš vėją kampu, buvo gaminama mažiau elektros, negu jėgainė iš tikrųjų gali. Tai suteikė galimybę panaudoti energijos rezervą tada, kai jo reikia. Šioje situacijoje ypač svarbu tai, kad „Acciona“ užsidirbo iš procesų pinigų, nepaisant to, jog turėjo tikslingai sumažinti išgaunamą produkciją.

Tokio proveržio nebūtų buvę galima pasiekti be ilgus metus diegtos vėjo jėgainių ir tinklo technologinės pažangos bei vėjo prognozių, kurių tikslumas siekia 96 proc. Visi šie veiksniai įgalino operatorius „taupyti“ vėją, kai veikiama nepilnu pajėgumu ir norima sukaupti potencialų energijos rezervą.

Pasak Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos (LVEA) direktoriaus Sauliaus Pikšrio, galimybė kurti elektros rezervą yra įrodymas, kad vėjo energijos nepastovumas nėra kliūtis šios srities plėtrai.

„Sparčiai augant metinėms instaliacijoms visame pasaulyje ir pingant vėjo jėgainių generuojamai elektrai, vėjo energetika tampa vienu stipriausių energetikos rinkos žaidėju. Nuo šiol, atradus būdą užtikrinti galių rezervimą, galime kalbėti apie maksimalų šio sektoriaus stabilumą“, – sako S. Pikšrys.

Jungtinių Tautų šiemet paskelbtoje ataskaitoje „Pasaulinės investicijų į atsinaujinančius išteklius tendencijos“ rašoma, kad pasaulinės investicijos į atsinaujinančių išteklių energetikos plėtrą praėjusiais metais buvo rekordiškai didelės. Visos investicijos į atsinaujinančių išteklių energetiką 2015 m. siekė 285,9 mlrd. JAV dolerių. Iš viso pernai įdiegta 134 GW atsinaujinančiais energijos ištekliais elektrą generuojančių įrenginių, iš jų daugiausiai – 62 GW – sudarė vėjo elektrinės.

Kalbant apie situaciją Lietuvoje, skaičiuojama, kad praėjusieji metai vėjo jėgainėms Lietuvoje buvo rekordiški. Visos Lietuvos vėjo jėgainės kartu sudėjus pernai pagamino 806,3 GWh elektros energijos – ketvirtadaliu (26,7 proc.) daugiau negu 2014 metais, kuomet buvo pagaminta 636,2 GWh. Iš viso šalyje iš skirtingų šaltinių 2015 m. buvo pagaminta 3,271 TWh elektros energijos, arba 34,2 proc. visos Lietuvoje suvartotos elektros, vėjo jėgainės pagamino 8,4 proc. šio kiekio, t. y. 806,3 GWh elektros energijos.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Informacija klientams (6)

Nuo š. m. sausio 29 dienos yra sutrikusi el. pašto @post.skynet.lt veikla. Šiuo metu problema yra šalinama. skaityti »

Vilnius ir šiemet sulauks daugiau nei milijono turistų

2017 m. pirmąjį ir antrąjį ketvirtį Vilnius sulaukė atitinkamai 7 ir 5 proc. daugiau turistų nei praėjusiais metais. skaityti »

Vilniuje susitinka Lietuvos ir Suomijos centrinių bankų vadovai

Lapkričio 2–3 dienomis Vilniuje vieši Suomijos bankų valdybų nariai. skaityti »

Japonijoje aptartos pasaulio ekonomikos aktualijos ir geroji „FinTech“ praktika

Tokijuje ​Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas su Japonijos centrinio banko vadovu Haruhiko Kuroda aptarė FinTech sektoriaus raidą, rizikas pasaulio ekonomikos augimui, Japonijos ir euro zonos ekonomikos aktualijas. skaityti »

5 pagrindinės kliūtys, pradedant verslą Lietuvoje

Baimė bankrutuoti, nepasitikėjimas savo galimybėmis, nedraugiškas valstybės požiūris – anot dr. Austės Kiškienės, tai pagrindinės problemos, su kuriomis susiduria pradedantieji verslą Lietuvoje. skaityti »

Inovacijos tapo iškalbinga Lietuvos vizitine kortele JAE

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė oficialaus vizito JAE metu su Dubajaus Emyru ir šalies Premjeru Mohammedu bin Rashidu Al Maktoumu aptarė bendradarbiavimą aukštųjų technologijų, inovacijų, komunikacijų, atsinaujinančiosios energetikos, gyvybės mokslų srityse. skaityti »

Lietuvoje vyrams verslo pradžiai reikia daugiau pinigų nei moterims

Norėdamas pradėti verslą, dažnas lietuvis startui pageidautų gauti vidutiniškai 33 tūkst. eurų dydžio lengvatinę paskolą. skaityti »

Ar tikrai mane palies ketvirtoji pramonės revoliucija?

Ketvirtoji pramonės revoliucija, dar vadinama daiktų internetu – jau ne ateitis, tai šių dienų realybė. skaityti »

V. Vasiliauskas: palanki reguliacinė aplinka gali padėti Lietuvai įsitvirtinti pasauliniame FinTech žemėlapyje

Finansinių technologijų (FinTech) sektorius gali suteikti ES kapitalo rinkų sąjungos projektui papildomą postūmį, o šalims naujų plėtros galimybių, įsitikinęs Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas. skaityti »