Dvejopas kainų nurodymas: patikrinimų daugiau – pažeidimų mažiau

Publikuota: 2015 m. balandžio 14 d. antradienis

Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymas nustato, kad asmenys, parduodantys prekes ir paslaugas, kainas jų skelbimo vietose litais ir eurais pagal perskaičiavimo kursą ir šio įstatymo nustatytas apvalinimo taisykles privalo skelbti ne trumpiau kaip 6 mėnesius nuo euro įvedimo dienos. Kontroliuodamos kaip vykdomas šis reikalavimas priežiūros institucijos 2015 m. kovo mėnesį atliko 4302 patikrinimus ir nustatė 127 pažeidimus (2,95 proc. nuo visų patikrinimų), už kuriuos ūkio subjektams skyrė įspėjimus ir nurodė nustatytus pažeidimus pašalinti. Iš jų 4 sankcijos pritaikytos verslo subjektams, prisijungusiems prie Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumo.

„Tai mažiausias dvejopo kainų nurodymo pažeidimų procentas per visą stebėsenos laikotarpį nuo 2014 m. rugpjūčio 22 d., – sako Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktorius dr. Feliksas Petrauskas. Tai, kad iš tokio didelio skaičiaus patikrinimų nebuvo nustatytas nei vienas pakartotinis pažeidimas, už kurį turėtų būti skiriama piniginė sankcija, rodo, kad absoliuti dauguma verslininkų gerai žino ir praktiškai įgyvendina euro įvedimą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus.“

Nustatytų pažeidimų mažėja jau septintą mėnesį iš eilės. 2014 m. rugsėjo mėnesį sankcijos už Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymo pažeidimus pritaikytos 255 ūkio subjektams, spalį – 212, lapkritį – 193, gruodį – 142, 2015 m . sausį – 112. Vasario mėnesį – nors patikrinimų atlikta beveik du kartus daugiau nei sausį – sankcijos pritaikytos 113 pažeidėjų. Kovo mėnesį nustatytų pažeidimų skaičius nežymiai padidėjo iki 127, tačiau procentine išraiška nuo atliktų patikrinimų jis 0,03 proc. mažesnis nei vasario mėnesį.

Per visą dvejopo kainų nurodymo priežiūros laikotarpį nuo 2014 m. rugpjūčio 22 d. iki 2015 m. kovo 31 d. priežiūros institucijos atliko 24002 patikrinimus prekybos ir paslaugų teikimo vietose bei nustatė 1185 pažeidimus, tai sudaro 4,9 proc. nuo visų atliktų patikrinimų. Dar 4 575 patikrinimus atliko kainų stebėsenoje aktyviai dalyvaujančios visuomeninės vartotojų asociacijos.

Iš kovo mėnesį nustatytų pažeidimų daugiausia sudarė atvejai, kai kainos nebuvo nurodytos dviem valiutomis – 54 proc. ir kainos suapvalintos ne pagal teisės aktų reikalavimus – 25 proc. Pažeidimai, kai kainos į eurus buvo perskaičiuotos ne pagal nustatytą neatšaukiamą lito ir euro kursą (3,45280 lito už 1 eurą) sudarė 12 proc., o 9 proc. pažeidėjų kainas nurodė neaiškiai ir klaidinančiai. Panašus pažeidimų pobūdis buvo stebimas ir sausio bei vasario mėnesiais. Daugiausia pažeidimų nustatyta Vilniaus (40,16 proc.), Klaipėdos (14,96 proc.) ir Kauno (11,81 proc.) apskrityse, mažiausiai – Tauragės (0,79 proc.), Utenos (2,36 proc.) ir Alytaus (3,15 proc.) apskrityse.

Pagal veiklos sritis kovo mėnesį daugiausia pažeidimų (33,07 proc.) nustatyta ne maisto prekių ir paslaugų srityje. Lyginant su vasario mėnesiu nuo 10,62 proc. iki 14,96 proc. padidėjo pažeidimų maisto prekių srityje, taip pat grožio salonų, kirpyklų ir soliariumų srityje (nuo 8,85 iki 11,02 proc.). Tačiau kovo mėnesį, lyginant su. vasario mėnesiu, daugiau kaip perpus (nuo 19,47 iki 8,66 proc.) sumažėjo pažeidimų viešojo maitinimo paslaugų sektoriuje.

Pasikonsultuoti su euro įvedimu susijusiais klausimais kovo mėnesį į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą kreipėsi 90 asmenų: iš jų 59 vartotojai ir 31 juridinis asmuo. Daugiausia vartotojai kreipėsi dėl netinkamo kainų perskaičiavimo (46 proc.), bei kainų nenurodymo dviem valiutomis (35 proc.), t. y. vartotojai nurodė prekių ir paslaugų teikimo vietas, kuriose pastebėti galimi pažeidimai.

Kovą sumažėjo vartotojų pranešimų dėl prekių ir paslaugų kainų didėjimo. 2014 m. gruodžio mėn. paklausimai dėl kainų pokyčių sudarė 16 proc., 2015 m. sausio mėn. – 12 proc.,. vasario mėn. – 6 proc., o kovo mėn. dėl kainų didėjimo kreipėsi vos keli vartotojai. Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba taip pat sulaukė vartotojų paklausimų dėl teisės atsiskaityti neribotu kiekiu euro monetų.

Verslininkai dažniausiai kreipėsi prašydami pakonsultuoti dėl teisės aktų reikalavimų nurodant kainas dviem valiutomis komunalinių paslaugų teikimo sąskaitose, mokėjimo kvituose, reklamose, dėl kainų perskaičiavimo ir apvalinimo taisyklių taikymo bei dėl atsiskaitymo eurais ir kainų pokyčių.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Augant ekonomikai bankuose mažėjo blogų paskolų

Pirmąjį šių metų pusmetį įmonėms ir gyventojams bankai skolino daugiau. Atsigaunanti ekonomika mažino blogų paskolų sumą, o tai gerino bankų pelningumo rodiklius. skaityti »

Koks būdas padėjo Einšteinui, Darvinui ir Nyčei pakelti produktyvumą

Šiuolaikinė visuomenė iš mūsų reikalauja nuolatinio produktyvumo. Turime arba dirbti, arba ilsėtis, kad galėtume dirbti vėliau. skaityti »

Lietuvos gyventojams rizikingas plepėjimas telefonu – nė motais

Aštuoni iš dešimties gatve einančių žmonių Lietuvoje naudojasi išmaniaisiais telefonais – kalbasi, naršo internete, rašo trumpąsias žinutes, atsakinėja į elektroninius laiškus ar bendrauja socialiniuose tinkluose. skaityti »

Afrikos bibliotekų novatoriai sėmėsi patirties iš Lietuvos bibliotekų

Sparčiausiai augame dalydamiesi patirtimis su kitais, siekiančiais tų pačių tikslų. skaityti »

Prof. dr. R. Gudauskas: vertybinių krizių pasaulyje trūksta pilietinio žmonių solidarumo

Nacionalinės bibliotekos generalinio direktoriaus prof. dr. Renaldo Gudausko nuomone, mūsų Nacionalinė biblioteka, kaip humanistinis tarptautinio ir tarpkultūrinio dialogo centras, – puikiausia vieta prestižiniams tarptautiniams forumams rengti ir patiems jų darbe prasmingai dalyvauti. skaityti »

Verslo atstovai kviečiami dalyvauti Europos Komisijos idėjų konkurse

Ūkio ministerija kviečia drąsius ir kūrybingus šalies verslininkus teikti paraiškas Europos Komisijos idėjų konkursui „Ideas from Europe“ ir pristatyti originalias bei inovatyvias veikiančio verslo idėjas, kurios padeda spręsti įvairių sričių globalias problemas. skaityti »

Mokesčių ir socialinė sistema tobulinama atsižvelgus į visuomenės nuomonę

Vyriausybė siūlo neapmokestinamųjų pajamų dydį jau nuo kitų metų prilyginti minimaliai mėnesiniai algai, siekiančiai 380 eurų. skaityti »

Kuris turtingesnis – Jeffas Bezosas ar Billas Gatesas?

Pastaruoju metu žiniasklaida mirga pranešimais apie turingiausią pasaulio žmogų. Vieną akimirką tai „Amazon“ vadovas Jezzas Bezosas, o kitą – „Microsoft“ įkūrėjas Billas Gatesas susigrąžina savo pozicijas. skaityti »

Kokiuose miestuose labiausiai sekasi moterims verslininkėms?

Londonas, Stokholmas, Niujorkas, San Franciskas ir Bostonas – penki potencialioms moterims verslininkėms palankiausi miestai pasaulyje. skaityti »

Lietuvių instaliacija atrinkta dalyvauti legendiniame festivalyje „Burning Man“

Lietuvių komanda kuri pristatys meninę-techninę instaliaciją „Dance For The Dawn“ skaityti »