Gegužę nustatyta mažiausiai dvejopo kainų nurodymo pažeidimų

Publikuota: 2015 m. birželio 17 d. trečiadienis

Valstybinė vartotojų apsaugos tarnyba ir kitos priežiūros institucijos 2015 m. gegužę atliko 4012 patikrinimus ir nustatė 100 pažeidimų – 2,49 proc. nuo visų atliktų patikrinimų. Tai mažiausias pažeidimų skaičius per visą dvejopo kainų nurodymo stebėsenos laikotarpį.

Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymas nustato, kad asmenys, parduodantys prekes ir paslaugas, kainas jų skelbimo vietose litais ir eurais pagal perskaičiavimo kursą ir šio įstatymo nustatytas apvalinimo taisykles privalo skelbti ne trumpiau kaip 6 mėnesius nuo euro įvedimo dienos, t. y. iki birželio 30 d. Kontroliuodamos kaip vykdomas šis reikalavimas priežiūros institucijos 2015 m. gegužės mėnesį atliko 4012 patikrinimus ir nustatė 100 pažeidimų, o tai sudaro 2,49 proc. nuo visų atliktų patikrinimų. Pažeidusiems dvejopo kainų nurodymo reikalavimus ūkio subjektams skirti įspėjimai ir nurodyta nustatytus pažeidimus pašalinti. Iš jų poveikio priemonės taikytos 3 ūkio subjektams, prisijungusiems prie Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumo. Tai mažiausias pažeidimų skaičius per visą dvejopo kainų nurodymo stebėsenos laikotarpį.

Iš gegužės mėnesį nustatytų pažeidimų daugiausia sudarė atvejai, kai kainos nebuvo nurodytos dviem valiutomis – 55 proc. (panašūs duomenys buvo nustatomi ir sausio – balandžio mėn.) ir kainos į eurus buvo perskaičiuotos ne pagal nustatytą neatšaukiamą lito ir euro kursą (3,45280 lito už 1 eurą) - 23 proc. (balandžio mėn. tokio pobūdžio pažeidimai sudarė 21 proc.). Pažeidimai, kai kainos buvo suapvalintos ne pagal teisės aktų reikalavimus sudarė 18 proc., o 4 proc. pažeidėjų kainas nurodė neaiškiai ir klaidinančiai. Daugiausia pažeidimų nustatyta Vilniaus (46,53 proc.), Šiaulių (13,86 proc.) ir Klaipėdos (12,87 proc.) apskrityse, mažiausiai – Utenos (0,99 proc.), Alytaus (1,98 proc.) ir Marijampolės bei Panevėžio (po 2,97 proc.) apskrityse.

Pagal veiklos sritis gegužės mėnesį daugiausia pažeidimų (66 proc.) nustatyta ne maisto prekių ir paslaugų srityje bei grožio salonuose, kirpyklose ir soliariumuose (13 proc.). Mažiausiai - vos po 1 proc. dvejopo kainų nurodymo pažeidimų nustatyta pašto paslaugų ir elektroninių ryšių, sporto paslaugų bei drabužių valymo, taisymo ir nuomos srityse.

Pasikonsultuoti su euro įvedimu susijusiais klausimais gegužės mėnesį į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą kreipėsi 26 asmenys, iš jų 17 vartotojų ir 9 juridiniai asmenys. Dažniausiai vartotojai kreipėsi dėl kainų nurodymo dviem valiutomis, pastebėję galimus pažeidimus prekių ir paslaugų teikimo vietose (31 proc.) bei dėl netinkamo kainų perskaičiavimo (25 proc.). Taip pat vartotojai skundėsi dėl atvejų, kai atsiskaitant grynaisiais pinigais prekių pardavėjai ar paslaugų teikėjai atsisakydavo priimti 500 eurų nominalo kupiūras (19 proc.) Sumažėjo vartotojų pranešimų dėl kainų pokyčių prekių ir paslaugų teikimo vietose. 2014 m. gruodžio mėn. paklausimai dėl kainų pokyčių sudarė 16 proc., 2015 m. sausio mėn. – 12 proc., 2015 m. vasario mėn. – 6 proc., o 2015 m. kovo - gegužės mėn. tokių kreipimųsi buvo vos keletas.

Euro įvedimo įstatymą pažeidusių ūkio subjektų sąrašas, taip pat išsamios patikrinimų ir pažeidimų ataskaitos yra skelbiamos Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos interneto svetainėje www.vvtat.lt ir svetainėje www.euras.lt. Vartotojai apie galimus teisės aktų pažeidimus kviečiami pranešti Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai telefonu (8 5) 262 6760.

Šaltinis: euras.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Lietuva turi didelį potencialą lazerių pramonėje

Bavarijos premjero pavaduotoja Beate Merk mano, kad Lietuva per pastaruosius metus padarė ženklią pažangą inovacijų srityje. skaityti »

R. Dargis: Macronas laimėjo mums laiko. Kaip jį išnaudosime?

Prezidento ir parlamento rinkimus laimėję Emmanuelis Macronas žada reformas savo šaliai ir Europos Sąjungai. Lietuva sprendžia tuos pačius iššūkius kaip Europa. skaityti »

Daugiausia nerimo – dėl NT burbulo ir kibernetinių atakų

Šalies finansų įstaigos vis daugiau svarbos teikia disbalansų šalies nekilnojamojo turto (NT) rinkoje rizikai, rodo naujausia Lietuvos banko apklausa. skaityti »

Lietuva – viena atspariausių gamtos stichijoms pasaulyje

Lietuva patenka tarp 20 gamtos stichijoms atspariausių pasaulio valstybių, tačiau draudikai pabrėžia, jog ne mažesnę žalą gyventojų turtui bei sveikatai sukelia vasariniai škvalai, liūtys, žaibai. skaityti »

Ūkio kilimą skatina tiek eksportas, tiek vidaus vartojimas

Gerėjant tarptautinei aplinkai, spartėja ir Lietuvos ekonomikos augimas. skaityti »

„Partnerystės lyderio“ apdovanojimą gavo audito institucijos vadovas A. Dulkys

Lietuvos verslo „Oskaru“ vadinamas įvertinimas, praeityje įteiktas tokiems žmonėms kaip Valdas Adamkus, Algirdas Mykolas Brazauskas ir Dalia Grybauskaitė, atiteko už institucijų veiklos skaidrumo ir efektyvumo skatinimą. skaityti »

Norintys kurti verslą vyrai labiau nei moterys bijo susimauti

Dauguma lietuvių nori kurti savo verslą, tačiau vyrai ir moterys tai įsivaizduoja skirtingai. skaityti »

„Nordea“ tyrimas: lietuviai – taupiausi Baltijos šalyse

Lietuvos gyventojai yra taupiausi Baltijos šalyse ir geriausiai pasiruošę finansiniams netikėtumams, rodo banko „Nordea“ Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje atliktas asmeninių finansų, taupymo ir investavimo tyrimas. skaityti »

Kuriantiems smulkųjį verslą šalyje – vienerių metų atostogos nuo mokesčių

Siekiant paskatinti šalyje kurtis našų ir sąžiningą verslą, visas pradedančiąsias smulkiąsias įmones 1 metams siūloma atleisti nuo pelno mokesčio, o savarankišką veiklą nusprendusiems vykdyti gyventojams siūloma suteikti 1 metų atostogas nuo socialinio draudimo įmokų. skaityti »

Televizijos turinys Lietuvoje bus labiau europietiškas

Tikimasi, kad naujos Seimo priimtos pataisos padidins galimybę šalies žmonėms gauti teisingą ir įvairiapusišką informaciją, kartu sumažės priešiškos Rusijos propagandos ir dezinformacijos. skaityti »