Lietuvos bankas siūlo didinti gyvybės draudimo rinkos skaidrumą ir vartotojų interesų apsaugą

Publikuota: 2016 m. vasario 29 d. pirmadienis

Gyvybės draudimo įmonės turi būti įstatymu įpareigotos aiškiau atskleisti informaciją apie taikomus mokesčius, galimus interesų konfliktus, palengvinti galimybes vartotojams nutraukti sutartis ar keisti paslaugos teikėją. Šie ir kiti skaidrumą, konkurenciją ir vartotojų apsaugą didinantys pakeitimai numatyti Lietuvos banko parengtame Draudimo įstatymo pakeitimų projekte, kuris pateiktas Finansų ministerijai.

„Siekiame esminių permainų kaupiamojo ir investicinio gyvybės draudimo srityje, kurioje aptikome rimtų skaidrumo ir nepakankamos vartotojų apsaugos problemų. Įgyvendinus siūlomus pakeitimus, padidėtų draudimo įmonių atsakomybė, būtų uždrausta imti mokesčius už paslaugas, kurių iš esmės draudimo įmonės neteikia, o vartotojai aiškiai matytų visus sumokamus mokesčius“, – sako Ingrida Šimonytė, Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotoja.

Svarbiausi siūlomi pakeitimai

1. Uždrausti turto valdymo mokesčio ėmimą, jei gyvybės draudimo įmonės realiai neteikia turto valdymo paslaugos. Dažnais atvejais draudikai investicinio gyvybės draudimo klientų turto ir jiems tenkančios rizikos nevaldo, o apsiriboja tik profesionaliųjų valdytojų valdomų kolektyvinio investavimo subjektų, į kuriuos investuojamos klientų lėšos, parinkimu.

2. Įpareigoti draudiką, prieš sudarant gyvybės kaupiamojo draudimo sutartį, vartotojui pateikti informaciją apie visus draudimo sutarties mokesčius ir infliacijos poveikį iliustruojantį pavyzdį. Lietuvos banko atliktas tyrimas parodė, kad lėšų, periodiškai investuotų įsigyjant investicinio gyvybės draudimo produktą, grąža (neatsižvelgiant į valstybės mokesčių lengvatą) daugeliu atveju, net ir kaupiant ilgą laikotarpį, yra neigiama arba neviršijanti vidutinės ilgalaikės infliacijos lygio. Tai reiškia, kad dažnai vienintelė paskata vartotojui investuoti pagal tokią sutartį yra ne draudimo įmonės investicinės veiklos rezultatas, o mokesčių lengvata.

3. Nustatyti terminą, per kurį draudimo įmonė turės lygiomis dalimis išdėstyti ir iš vartotojų įmokų galės išskaičiuoti su gyvybės kaupiamojo draudimo sutarties sudarymu susijusias sąnaudas. Toks terminas neturėtų būti trumpesnis nei treji metai. Šiuo metu dažnu atveju dėl iškart sumokamų komisinių draudimo tarpininkams sąnaudos išskaičiuojamos per pirmus dvejus metus. Tokiu atveju mažesnė vartotojo įmokų dalis skiriama investicijoms, o nutraukus sutartį, vartotojas dėl šių nepadengtų sąnaudų neatgauna arba atgauna mažą dalį sukaupto investicinio kapitalo.

4. Nustatyti reikalavimą, kad vartotojui nutraukiant sutartį, draudimo įmonė iš vartotojui mokamos išperkamosios sumos negalėtų atskaityti jokių kitų mokesčių, išskyrus draudimo sutarties nutraukimo mokestį. Jo dydį siūloma apriboti iki 2 % sukaupto kapitalo vertės, bet ne daugiau kaip 50 eurų. Šiuo metu ypač dideli draudimo sutarties nutraukimo mokesčiai vartotojus „užrakina“ ir panaikina bet kokias paskatas svarstyti efektyvesnes investavimo alternatyvas.

5. Nustatyti, kad visa draudimo rinkos dalyvių esamiems ir potencialiems klientams teikiama informacija būtų teisinga, aiški ir neklaidinanti, o reklaminio pobūdžio informacija – dar ir aiškiai atpažįstama. Šis reikalavimas leis esamiems ar būsimiems klientams gauti objektyvią informaciją apie paslaugą ir atitinkamai priimti racionalesnį sprendimą dėl jos.

Minėti įstatymo pakeitimai parengti Lietuvos banko atliktais tyrimais identifikavus draudimo rinkos problemas, viešai diskusijai pasiūlius jų sprendimo būdus ir atsižvelgus į viešos diskusijos metu draudimo rinkos dalyvių ir kitų suinteresuotųjų asmenų pateiktas pastabas bei pasiūlymus. Lietuvos bankas parengtą Draudimo įstatymo pakeitimų projektą perdavė Finansų ministerijai. Pakeitimus suderinus su institucijomis ir visuomene, jie bus teikiami priimti įstatymų leidėjui.

 

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Paskelbti pirmųjų Lietuvos-Amerikos inovacijų apdovanojimų nugalėtojai

Pirmoji vieta ir 10 tūkstančių eurų vertės prizas atiteko dr. Linui Mažučiui, kuris kartu su Harvardo universiteto (JAV) mokslininkais plėtoja ląstelių tyrimų technologiją „inDrops“. skaityti »

Pasaulinės parodos EXPO komisarams vadovaus Lietuvos atstovas

Praėjusios savaitės pabaigoje, likus kiek daugiau nei šimtui dienų iki pasaulinės parodos „EXPO 2017“ Kazachstano sostinėje Astanoje atidarymo, šios parodos komisarų komiteto pirmininku iš 115 šalių atstovų išrinktas Lietuvos ekspozicijos komisaras, Aplinkos ministerijos Parodų skyriaus vedėjas Romas Jankauskas. skaityti »

Europos Komisijos užduotys Lietuvai: investicijų skatinimas, struktūrinės reformos ir atsakinga fiskalinė politika

Europos Komisija pristatė Lietuvai skirtą ataskaitą, kurioje visapusiškai išanalizuoti šalies ekonomikos iššūkiai. skaityti »

Apdovanotos gražiausius lietuviškus pavadinimus turinčios įmonės

Tarptautinės gimtosios kalbos dienos proga Valstybinė kalbos inspekcija devintą kartą surengė Gražiausių lietuviškų įmonių pavadinimų konkursą. skaityti »

Lietuvai – prestižinis įvertinimas Londono knygų mugėje

Lietuva pirmą kartą nominuota Londono knygų mugės apdovanojimuose. Vadovėlis „Ekonomika per 31 valandą”, kurį parengė ir išleido Lietuvos laisvosios rinkos institutas, pretenduoja tapti geriausia mokymosi priemone. skaityti »

Seimo Audito komitetas: iššūkiai siekiant valstybės mastu konsoliduoti informacinius išteklius

Seimo Audito komiteto nariams buvo pristatyti planai dėl informacinių išteklių valdymo perspektyvų Lietuvoje ir Valstybės kontrolės išvados dėl valstybės politikos duomenų atvėrimo srityje. skaityti »

Ekonomikos komitetas apsvarstė Europos paslaugų elektroninės kortelės paketo dokumentus

Ekonomikos komitetas apsvarstė Pasiūlymą dėl EP ir Tarybos reglamento, kuriuo nustatoma Europos paslaugų e. kortelė ir susijusios administracinės priemonės (COM(2016)824), taip pat kitus susijusius dokumentus ir pritarė Lietuvos Respublikos Vyriausybės pozicijoms šiems dokumentams. skaityti »

Nacionalinė biblioteka pristatyta Britų bibliotekoje

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas Londone, Britų bibliotekoje dalyvavo Tarptautinio standartinio vardo identifikatoriaus metodo taikymo vadovų susitikime. skaityti »

Vasario 16-osios proga – nemokami šventiniai atvirlaiškiai Lietuvai

Vilniaus dailės akademija ir Lietuvos paštas kviečia švęsti Lietuvos valstybės atkūrimo dieną ir pasveikinti vieni kitus siunčiant specialiai šia proga sukurtus šventinius atvirlaiškius. skaityti »

EK rodo pasitikėjimą Lietuvos viešųjų finansų valdymu

Europos Komisija numato, kad, pradėjus aktyviau įgyvendinti ES fondų lėšomis finansuojamus projektus, taip pat – didėjant eksportui, Lietuvos BVP 2017-2018 m. augs sparčiau nei pernai ir sieks atitinkamai 2,9 ir 2,8 proc. skaityti »