Specialistai: „google“ vaistininko pakeisti negali

Publikuota: 2013 m. gruodžio 27 d. penktadienis

Sunegalavę lietuviai internetą naudoja visų pirma kaip informacijos šaltinį apie ligas, o pirkti vaistų ar kitų sveikatos priežiūros priemonių elektroninėje erdvėje neskuba. Vos dešimtadalis gyventojų yra įsigiję vaistų internetu, tiesa, tai daryti ateityje ketinančių skaičius yra dvigubai didesnis, parodė vaistinių tinklo „Camelia“ užsakytas gyventojų elgsenos tyrimas.  

Rinkos tyrimų bendrovės „Sprinter tyrimai“ atliktos naujausios apklausos duomenimis, nors beveik 60 proc. gyventojų žino apie galimybę vaistus įsigyti internetu, tai yra darę tik 11 proc. Pirkusieji dažniausiai įsigijo kosmetikos gaminius, vitaminus, taip pat maisto papildus. Paklausti, ar ateityje ketina naudotis internetu perkant vaistus, teigiamai atsakė 20 proc. respondentų. Kol kas pasyvų pirkimą internetinėse vaistinėse, stabdo ir įstatyminė bazė, nes internetinės vaistinės pasaulyje turi skirtingas veiklos galimybes. Štai JAV ir kai kuriose kitose šalyse internetu galima įsigyti net receptinių vaistų – pakanka receptą internetinei vaistinei nusiųsti e. paštu arba faksu. Lietuvos įstatymai yra gerokai griežtesni ir parduoti net nereceptinius vaistus leidžiama tik vaistinėse, todėl ir užsisakius vaistus internetu juos galima atsiimti tik vaistinėse. 

„Nors vaistinių pardavimai internete sudaro dar mažą dalį apyvartos, elektroninė erdvė šiuo atžvilgiu turi didelių perspektyvų. Tai galima spręsti ne tik iš tyrimo, bet ir iš atidžiai sekamo didžiulio informacijos apie sveikatą srauto internete. Didelė dalis gyventojų į vaistinę ateina jau pasiskaitę apie konkretų negalavimą internete. Tiesa, čia slypi ir pavojų, kadangi suvokti medicininio pobūdžio informaciją ne medikui yra sudėtinga, tad pasitaiko klaidingų interpretacijų“, - komentavo „Camelia“ vaistininkė Gintarė Krikščiūnienė. 

Jos teigimu, dažnas pacientas, naujai susidūręs sau tam tikra liga arba jos grėsme ir skaitydamas informaciją internete, ne visuomet ją suvokia teisingai, nesujungia visko į bendrą visumą, o tai gali stipriai iškreipti problemos suvokimą ir priimtas sprendimas gali būti netinkamas. „Ieškodamas patarimo internete, pacientas negali nustatyti sau diagnozės ir ligos stadijos. O pritaikyti sau galima labai daug simptomų ir t. t. Ne veltui yra posakis, kad medicinos studentai perserga visomis ligomis, taip ir internete apie ligas skaitantis straipsnius žmogus gali „diagnozuoti“ sau begales ligų“, - sakė vaistininkė. 

Pasak G. Krikščiūnienės, dažnai pasitaiko, kai pacientai peršalimo metu vartoja antibiotikus pirmomis ligos dienomis, kai ligos sukėlėjai yra ne bakterijos, o virusai. Taip tik silpnindami savo imunitetą ir negaudami realios naudos. „Žinau atvejį praktikoje, kai pacientė gėrė preparatą nuo tremoro (nevalingo drebėjimo), kuris skirtas gydyti Parkinsono ligą, tuo tarpu jai buvo visai kito pobūdžio tremoras. Pasireiškė vaistų šalutiniai poveikiai, o teigiamo efekto nebuvo. Šio vaisto rekomendacijas ji perskaitė internete, kur buvo pateikta ne specialisto nuomonė, kad būtent šis vaistas tinka labiausiai. Tad prieš imantis kokių nors veiksmų, pasitarti su specialistu būtina“, - tvirtino ji. 

Vaistininkės pastebėjimu, dažniausiai informacija internete labiau pasitikėti linkę jaunesnio amžiaus gyventojai, norintys kuo greičiau išspręsti sveikatos problemą, taip pat garbaus amžiaus žmonės, tik neseniai išmokę naudotis internetu. „Nors elektroninėje erdvėje išties galima rasti naudingų patarimų ir duomenų, aklai pasitikėti ir pritaikyti juos sau ne visuomet verta. Individualų problemos sprendimą iš pagrindų gali pasiūlyti tik specialistas: „gyvo“ pokalbio su juo nepakeis joks „google“, - įsitikinusi G. Krikščiūnienė. 

Vaistinių tinklo „Camelia“ užsakymu reprezentatyvų gyventojų vartotojiškos elgsenos tyrimą visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“ atliko 2013 m. rugsėjo 16-24 d. Jo metu buvo apklausti 1007 respondentai nuo 18 iki 75 metų amžiaus. 

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Lietuva turi didelį potencialą lazerių pramonėje

Bavarijos premjero pavaduotoja Beate Merk mano, kad Lietuva per pastaruosius metus padarė ženklią pažangą inovacijų srityje. skaityti »

R. Dargis: Macronas laimėjo mums laiko. Kaip jį išnaudosime?

Prezidento ir parlamento rinkimus laimėję Emmanuelis Macronas žada reformas savo šaliai ir Europos Sąjungai. Lietuva sprendžia tuos pačius iššūkius kaip Europa. skaityti »

Daugiausia nerimo – dėl NT burbulo ir kibernetinių atakų

Šalies finansų įstaigos vis daugiau svarbos teikia disbalansų šalies nekilnojamojo turto (NT) rinkoje rizikai, rodo naujausia Lietuvos banko apklausa. skaityti »

Lietuva – viena atspariausių gamtos stichijoms pasaulyje

Lietuva patenka tarp 20 gamtos stichijoms atspariausių pasaulio valstybių, tačiau draudikai pabrėžia, jog ne mažesnę žalą gyventojų turtui bei sveikatai sukelia vasariniai škvalai, liūtys, žaibai. skaityti »

Ūkio kilimą skatina tiek eksportas, tiek vidaus vartojimas

Gerėjant tarptautinei aplinkai, spartėja ir Lietuvos ekonomikos augimas. skaityti »

„Partnerystės lyderio“ apdovanojimą gavo audito institucijos vadovas A. Dulkys

Lietuvos verslo „Oskaru“ vadinamas įvertinimas, praeityje įteiktas tokiems žmonėms kaip Valdas Adamkus, Algirdas Mykolas Brazauskas ir Dalia Grybauskaitė, atiteko už institucijų veiklos skaidrumo ir efektyvumo skatinimą. skaityti »

Norintys kurti verslą vyrai labiau nei moterys bijo susimauti

Dauguma lietuvių nori kurti savo verslą, tačiau vyrai ir moterys tai įsivaizduoja skirtingai. skaityti »

„Nordea“ tyrimas: lietuviai – taupiausi Baltijos šalyse

Lietuvos gyventojai yra taupiausi Baltijos šalyse ir geriausiai pasiruošę finansiniams netikėtumams, rodo banko „Nordea“ Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje atliktas asmeninių finansų, taupymo ir investavimo tyrimas. skaityti »

Kuriantiems smulkųjį verslą šalyje – vienerių metų atostogos nuo mokesčių

Siekiant paskatinti šalyje kurtis našų ir sąžiningą verslą, visas pradedančiąsias smulkiąsias įmones 1 metams siūloma atleisti nuo pelno mokesčio, o savarankišką veiklą nusprendusiems vykdyti gyventojams siūloma suteikti 1 metų atostogas nuo socialinio draudimo įmokų. skaityti »

Televizijos turinys Lietuvoje bus labiau europietiškas

Tikimasi, kad naujos Seimo priimtos pataisos padidins galimybę šalies žmonėms gauti teisingą ir įvairiapusišką informaciją, kartu sumažės priešiškos Rusijos propagandos ir dezinformacijos. skaityti »