V. Vasiliauskas: šiandien fiksuojami rodikliai įtikina – Lietuva su atsarga atitinka euro zonos standartus

Publikuota: 2014 m. gegužės 15 d. ketvirtadienis

Paaiškėjo ekonominiai rodikliai, kurie lems Europos Sąjungos institucijų sprendimą dėl Lietuvos pasirengimo tapti euro zonos nare. Europos Centrinio Banko (ECB) ir Europos Komisijos (EK) rengiami pranešimai apie šalies ekonominę ir teisinę konvergenciją bus grindžiami gegužės 15 d. duomenimis.

„Kviesti ar nekviesti – galutinę išvadą rašys ES institucijos, tačiau, Lietuvos banko vertinimu, priežasčių neigiamam sprendimui nebeliko“, – sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas. Jo teigimu, užfiksuoti rodikliai ir prognozuojama jų raida su saugia atsarga atitinka prognozuojamus konvergencijos kriterijus. Pasak V. Vasiliausko, „net jei sulauktume tam tikrų pastabų, šiandieniniai mūsų skaičiai turėtų įtikinti vertintojus, kad Lietuva yra pasiekusi pakankamą konvergencijos laipsnį ir dar svarbiau – kad šis procesas yra nuoseklus ir tvarus“.

Gegužės 15 d. duomenimis, kurių pagrindu bus rengiami ECB ir EK konvergencijos pranešimai, Lietuvos valdžios sektoriaus skolos ir šalies BVP santykis vertinamuoju laikotarpiu yra 39,4 proc., t. y. gerokai mažesnis už maksimalų leistiną 60 proc. dydį. Valdžios sektoriaus deficito ir šalies BVP santykis sudaro 2,2 proc. BVP, arba 0,8 proc. punkto mažesnis už leistiną 3,0 proc. ribą. Ilgalaikių palūkanų normų rodiklis Lietuvoje yra 3,6 proc., kriterijaus reikšmė – ne mažesnė nei 5,4 proc. Jau dvejus metus nuolat mažėjęs vidutinės metinės infliacijos rodiklis Lietuvoje balandžio mėn. buvo 0,6 proc. Šiuo metu ECB dar vertina, kurių šalių infliacijos rodikliai yra išskirtiniai ir todėl neturėtų būti įtraukti skaičiuojant kainų stabilumo kriterijų, todėl jo dydis kol kas nėra žinomas, tačiau nepriklausomai nuo to, kuris iš kelių šiuo metu vertinamų variantų bus pasirinktas, Lietuvos rodiklis atitiks ir šį kriterijų. Kainų stabilumo kriterijus yra trijų ES šalių, kuriose kainos yra stabiliausios, vidutinės metinės infliacijos aritmetinis vidurkis, padidintas 1,5 proc. punkto.

Pranešimus apie Lietuvos ekonominę ir teisinę konvergenciją ECB ir EK numato skelbti birželio pradžioje. Jų pagrindu bus rengiamas EK pasiūlymas Europos Sąjungos Tarybai dėl euro įvedimo Lietuvoje. Galutinio ES Tarybos sprendimo tikimasi liepos pabaigoje.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Susitikime su EBPO – dėmesys nuosekliai narystės siekiančios Lietuvos pažangai

Lietuvos stojimo į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (EBPO) progresas, vertinimai EBPO komitetuose, kuriuose pagal kompetenciją dalyvauja Finansų ministerijos atstovai, bei tolimesni stojimo į EBPO veiksmai. skaityti »

Lietuva sensta, kokia išeitis?

2016-ais metais Lietuva užėmė 16 vietą pagal visų gyventojų amžiaus vidurkį, kuris siekė 43 metus. skaityti »

Baltijos šalių bankų vadovai diskutuoja apie finansines technologijas

Liepos 17 – 18 dienomis Kaune susitinka Lietuvos, Latvijos ir Estijos nacionalinių centrinių bankų valdytojai Vitas Vasiliauskas, Ilmaras Rimševičius (Ilmārs Rimšēvičs) ir Ardas Hansonas (Ardo Hansson). skaityti »

Lietuviai savo verslumą ir verslininkus vertina geriau nei latviai ir estai

Lietuviai mano, kad verslo pradžiai svarbiausia turėti pakankamai santaupų ir puikią idėją, o latviai, kad svarbiausia yra žinios. skaityti »

Daugiau nei pusė lietuvių finansiškai neraštingi ir nemoka taupyti

Tyrimai parodė, kad dažnas lietuvis negali pasigirti net elementariausiomis finansinėmis žiniomis. skaityti »

Daugiau nei 600 šauktinių ragina kartu giedoti Tautišką giesmę minint Valstybės dieną

Liepos 6-ąją „Tautiška giesmė“ skambės nuo 100 Lietuvos piliakalnių. skaityti »

V. Vasiliauskas: finansinės inovacijos turi didžiulį potencialą – tereikia jas protingai „įdarbinti“

Naujų galimybių verslui ir vartotojams atveriančios finansinės inovacijos gali tapti tuo smagiu arkliuku, kuris trūktelės tiek šalies, tiek pasaulio ekonomiką, pabrėžia Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas, skaitantis pranešimą globalizacijos iššūkiams skirtoje konferencijoje Hamburge. skaityti »

Lietuvos verslininkai baiminasi ES skilimo

Realybe virtęs Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos scenarijus ir galimas bendrijos skilimas tapo didžiausia išorės grėsme Lietuvos verslo plėtrai. skaityti »

Kartų skirtumai: jaunimas nori verslą kurti individualiai, vyresni – su šeima

DNB banko užsakymu bendrovės „Spinter tyrimai“ atliktas Lietuvos gyventojų verslumo tyrimas rodo, kad jaunimas kur kas palankiau vertina galimybes kurti verslą, taip pat renkasi modernesnes sritis. skaityti »

Išmanusis žymėjimas pasiteisino – Vilniuje sutvarkyta 4 kartus daugiau duobių

Išmanioji programėlė „Waze“ padėjo Vilniuje užregistruoti per 2000 duobių. skaityti »