Kišenpinigiai – į mokėjimo kortelės sąskaitą

Publikuota: 2015 m. birželio 16 d. antradienis

Jei anksčiau pinigai vaiko kasdienėms išlaidoms asocijavosi su kišenėje žvangančiomis monetomis, tai šiandien vis daugiau tėvų kišenpinigius renkasi pervesti į atžalos mokėjimo kortelės sąskaitą. Apie tai, ko vaikus moko kišenpinigiai kortelėje ir kokiais kitais būdais atsakingos finansų kontrolės galima mokyti nuo mažens, pasakoja SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė.

Vaikas, naudodamasis mokėjimo kortele, mokosi

J. Varanauskienės teigimu, naudojimasis mokėjimo kortele vaiką moko naujų įgūdžių ir įpročių. Visų pirma, jis mokosi elgtis su technologijomis, kurios jam bus reikalingos ateityje. Vaikas įpranta saugoti kortelės informaciją, išmanyti, kur ir kada ja naudotis saugu ir naudinga, taip pat – naudotis interneto banku. Šiandien, kai jaunas žmogus dažnai perka internetu, atsiskaito skaitmeninėje erdvėje ir vis daugiau prekybininkų įsirengia mokėjimo kortelių skaitytuvus, mokėjimo kortelė jam tampa tokiu pat savaime suprantamu ir reikalingu atributu kaip išmanusis telefonas.

Be to, mokėjimo kortelę vaikui patogiau ir saugiau nešiotis su savimi negu grynųjų pinigų monetas. Jei jūsų atžala kortelę pamestų, ją galima greitai blokuoti, ir jūsų vaiko santaupos liks saugios. Taip pat nepamirškite vaiko pamokyti, kaip saugiau naudotis mokėjimo kortele: saugoti PIN kodą nuo kitų asmenų, nesinaudoti bankomatu, jei jis pastebėtų įtartinai besielgiančių žmonių, įsilaužimo į bankomatą ar panašių požymių.

Kokią sumą skirti kišenpinigiams?

Tėvai, auginantys moksleivius, daugmaž įsivaizduoja, kiek ugdymo įstaigoje kainuoja pietūs ir kiek pinigų užteks jų atžaloms. Taip pat vienas iš orientyrų, kiek lėšų skirti vaiko kasdienėms išlaidoms, – pasidomėti, kiek kišenpinigių gauna jo draugai.

Jeigu pastebite, kad atžala išleido kišenpinigius greičiau negu planavo, galite jį paprastai pamokyti – tiesiog nekompensuoti tokių neapgalvotų praradimų. Taip pat kišenpinigių galite pradėti duoti dažniau, bet mažesnėmis sumomis. Galima ir nurodyti, kiek vaikas turi išleisti būtiniems dalykams, pavyzdžiui, pietums mokykloje, raštinės priemonėms, o kiek gali išleisti savo nuožiūra.

Kita vertus, vaikai mokosi iš savo klaidų – jeigu vos per dieną jūsų atžala neapgalvotai išleido visai savaitei skirtus pinigus, tikėtina, kad, likusias dienas gyvendamas be skatiko, kitą savaitę jis bus kur kas taupesnis.

Kalbėkitės apie finansus

Kalbėtis su vaiku reikėtų ne tik tada, kai jis neatsakingai leidžia kišenpinigius, bet ir pastebėjus, kad jis disponuoja didesne pinigų suma, negu jam davėte. Būna, kad vaikai pradeda žaisti azartinius žaidimus.

Su vaiku kalbėkitės ir apie taupymą. Jeigu vaikas gimtadienio proga gavo pinigų ir neturi konkrečių planų, kur juos išleisti, pasikalbėkite su savo atžala. Galbūt jis turi svajonę, kuriai įgyvendinti reikėtų daugiau pinigų – tuomet paraginkite jį pataupyti ir kitus gaunamus pinigus, kuriuos padovanoja seneliai ar kiti artimieji įvairiomis progomis, kuriuos užsidirba pagelbėdamas buityje ar atlikdamas kitus darbus. Tada vaikas aiškiau suvoks ryšį tarp taupymo, galbūt viliojančių, bet nereikšmingų dalykų atsisakymo dabar ir kur kas svarbesnių norų išsipildymo ateityje.

Taip pat turėkite omenyje, kad jeigu su mažesniais vaikais galima kalbėtis apie paprastas ir nesudėtingas išlaidas, su paaugliais jau tikrai reikia diskutuoti apie skolas ir skolinimąsi. Šiandieninių paauglių ar jaunuolių tėvai, kai patys buvo tokio amžiaus, kaip dabar yra jų vaikai, tikrai patyrė mažiau pagundų greitai ir lengvai skolintis. Galbūt jų tėvai ir nekalbėjo su jais apie tai, tačiau savo vaikams tikrai verta pabrėžti, kad visas skolas reikia grąžinti ir kad tai yra sunkiau, negu gali atrodyti.

Savo atžalą pratinti tvarkyti asmeninius finansus reikia paprastai, kad ir aptariant šeimos planuojamas ar nuolatines išlaidas, pavyzdžiui, komunalinius mokesčius. Verta su vaiku pasikalbėti ir apie didelius pirkinius: papasakoti, kodėl nuspręsta juos įsigyti, kaip buvo renkama informacija, lygintos prekių kainos ir savybės ar panašiai.

Šaltinis: seb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras

     

 


Captcha
 

Latvijoje daugėja mokėjimo kortelių vaikams

Latvijos banko „Citadele“ duomenimis, per rugsėjį – pirmą naujų mokslo metų mėnesį – vaikams ir paaugliams skirtų mokėjimo kortelių skaičius išaugo beveik trigubai skaityti »

Atsiskaitymai bankinėmis kortelėmis populiariausi Suomijoje

Pernai atsiskaitymų ne grynaisiais pinigais skaičius išaugo 9 proc. Suomijos gyventojai bankinėmis kortelėmis atsiskaito dažniau nei bet kurios kitos šalies gyventojai. skaityti »

Virtualios kortelės – el. prekybos ateitis

Artimoje ateityje pirkėjams nebereikės turėti plastikinių mokėjimo kortelių, norint apsipirkti per internetą ar per mobiliąją programą. skaityti »

Šiaurės Korėjoje pristatyta nuosava mokėjimo kortelė

Šiaurės Korėjoje pristatoma nuosava mokėjimo sistema, kuri veiks šalies viduje. skaityti »

Keletas faktų iš mokėjimo kortelių „gyvenimo“

Banko mokėjimo kortelės jau seniai tapo mūsų gyvenimo dalimi. Kas sekundę pasaulyje kortele atliekama dešimtys tūkstančių operacijų. skaityti »

Baltarusijoje populiarėja atsiskaitymai mokėjimo kortelėmis

Per dvejus metus Baltarusijoje prekybos organizacijų, priimančių bankines korteles, skaičius išaugo 59 proc. skaityti »

Amerikiečiai nežino, kiek yra skolingi

„LendingTree“ apklausa atskleidė, kad 40 proc. kortelių turėtojų negali tiksliai atsakyti, kiek yra pasiskolinę iš kreditinių kortelių. skaityti »

Čekija – bekontakčių mokėjimų lyderė

Čekijos piliečiai dažniau nei kiti europiečiai už pirkinius atsiskaito bekontaktėmis kortelėmis. Bekontakčiais mokėjimais naudojasi 60 proc. Čekijos gyventojų. skaityti »

„American Express“ siūlo nuosavą mokėjimo sistemą kortelių turėtojams

„American Express“ kortelių savininkai JAV turi galimybę mokėti už prekes ir paslaugas internetu naudodamiesi nauja, patogia ir saugia priemone. skaityti »

Rusijoje platinamos mokėjimo kortelės su ekranu

Rusijos bankas „Avangard“ pradėjo platinti mokėjimo korteles su klaviatūra ir ekranu. skaityti »