Ant universiteto stogo įkurta laboratorija įdarbina saulę ir vėją

Publikuota: 2013 m. liepos 14 d. sekmadienis

Ant Vilniaus Gedimino Technikos universiteto (VGTU) stogo esantys saulės kolektoriai ir vėjo jėgainė jau porą metų gamina elektros energiją. Dalis jos atiduodama į elektros energijos tinklą. Energija iš atsinaujinančių šaltinių taip pat naudojama ir Pastato energetinių ir mikroklimato sistemų laboratorijos patalpoms šildyti ar vėsinti bei karštam vandeniui ruošti.

Kad įdarbinti galima ne tik saulę, bet ir vėją, įsitikino ir VGTU leidyklos „Technika“ darbuotojai, apsilankę 2010–aisiais Pastatų energetikos katedros (PEK) iniciatyva įkurtoje „Saulėtekio slėnio“ Civilinės inžinerijos mokslo centro Pastato energetinių ir mikroklimato sistemų laboratorijoje (PEMS). PEMS laboratorijai „Saulėteko slėnio“ projekto lėšomis įrangos jau nupirkta už  daugiau kaip milijoną litų.

Dažniausi svečiai laboratorijoje – ne tik universiteto darbuotojai, bet ir moksleiviai, besidomintys energetika ir Pastatų energetikos katedros siūlomomis studijų programomis, tokiomis kaip Energetika, Statinių inžinerinės sistemos, taip pat studentai, norintys daugiau sužinoti apie alternatyvius energijos šaltinius ar atliekantys mokslinius tyrimus. PEMS laboratorijoje esanti moderni įranga nustebina  ir energetikos specialistus iš užsienio šalių. 

Laboratorijoje įrengti integruoti atsinaujinančios ir alternatyvios energijos transformatorių tyrimo stendai: saulės kolektorių, vėjo jėgainės, adsorbcinio šaldymo, fotoelektros, vertikaliosios ašies saulės sienos su oro paruošimo įrenginiu, veikia moderni kompiuterinė valdymo ir duomenų rinkimo bei vaizdavimo sistema. Dalis laboratorijos įrangos – saulės kolektoriai, saulės siena, vėjo jėgainė –  įkurdinti ant VGTU pastato stogo.

Laboratorijoje atliekami moksliniai tyrimai. Vienas jų – projektas „Pastato ir atsinaujinančios energijos tvarumo modelis“, kurį finansuoja Lietuvos mokslo taryba (LMT).

Šiuo metu Pastatų energetikos katedros laboratorijose trijų mėnesių praktiką atlieka studentai iš Prancūzijos. Jie studijuoja magistrantūroje ir tuo pat metu dirba. Pagal programą, vieną iš praktikų jie privalo atlikti užsienyje. Clement Le Flohic, Jonathan Tran–Tri ir Pierre Alcazar pasirinko VGTU. Labiausiai juos sudomino Pastato energetikos ir mikroklimato sistemų laboratorijos galimybės.

Nors habil. dr. prof. Vytautas Martinaitis juokavo, kad atsinaujinančia energija paprastai domimasi ne vasarą, o artėjant žiemai, kartu su akademiko Algirdo Žukausko šilumos mainų mokomosios laboratorijos laborantu Juozu Bielskumi visiems, apsilankiusiems PEMS laboratorijoje, aprodo čia esančius įrenginius. Naujausi jų – automatinės žaliuzės, kurios valdomos pagal patalpos apšvietimo lygį, langai, į kuriuos sumontuoti saulės elementai, generuojantys elektros energiją.

Laboratorija aprūpinta ir modernia matavimų įranga: ji skirta atlikti įvairius bandymus ir matavimus –  laboratorijos ekspertai gali išmatuoti pastatų atitvarų varžą, oro infiltraciją, atlikti pastato termovizinę diagnostiką ir kitus su mikroklimato parametrais susijusius rodiklius.

Laboratorijoje ir vienintelis Lietuvoje J. Bielskaus suprojektuotas ir pagamintas mokomasis aerodinaminis vamzdis, skirtas pastatų aerodinaminėms savybėms tirti. Aerodinaminis vamzdis svarbus atliekant inžinerinius ir mokslinius tyrimus bei patikrinant kompiuterių  programų skaičiavimų patikimumą.

Aerodinaminio vamzdžio privalumas yra tas, jog eksperimentiniai bandymai atliekami gerai valdomoje srauto aplinkoje ir suteikia galimybę pamatyti vaizdžius oro judėjimo trajektorijų pasikeitimus, kai kelyje sutinkama kliūtis. Tyrimai realioje aplinkoje yra komplikuoti ir brangūs, be to, ne visada įmanomi.

VGTU – vienintelis technikos universitetas Baltijos šalyse patekęs į „QS pasaulio universitetų 2012/13 m. reitingą“. Tai viena didžiausių aukštųjų mokyklų Lietuvoje, siekianti tapti technikos ir inžinerijos mokymo bei tyrimų lydere Baltijos šalyse. Pagal tarptautinio išorinio audito „QS Stars“ standartus VGTU trijose srityse – studijų, infrastruktūros ir  inovacijų – skirti aukščiausi, penkių žvaigždučių, įvertinimai.

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

S. Kropas. Laimikiai tik po to, kai pasirūpinsime tinkamais įrankiais

Per pastarąjį dešimtmetį finansinis raštingumas tapo ne tik EBPO, bet ir G20 šalių prioritetinės politikos objektu. skaityti »

Vaizdo žaidimai – daugiau nei vien pramoga: kodėl naudinga žaisti?

Kiekvienas žaidimas gali pasitarnauti ir kaip edukacijos šaltinis, įsitikinusi žaidimų kūrėjų įmonės „SneakyBox“ verslo plėtros vadovė Eglė Čiuoderienė. Pasak specialistės, skirtingi žaidimai padeda ugdyti loginį, kritinį, strateginį mąstymą, lavina atmintį, kūrybiškumą ir dar daugiau. skaityti »

Lietuva kartu su Šveicarija įgyvendino 20 bendrų mokslo projektų

Sėkmingai įvykdyta bendra Lietuvos ir Šveicarijos 2011–2016 m. mokslinių tyrimų programa. Per ketverius metus vykdant šią programą finansuota 20 bendrų mokslo projektų. Tam iš viso skirta 10,649 Šveicarijos frankų. skaityti »

Šią vasarą – dar daugiau nemokamų užsiėmimų mokiniams

Daugiau kaip 200 įvairių įstaigų – mokyklų, profesinio rengimo centrų, bibliotekų – įsijungė į akciją „Atverk duris vasarai“ ir per mokinių atostogas siūlys įdomius nemokamus užsiėmimus vaikams. skaityti »

Projektas „Moksleiviai į Vyriausybę“ kviečia spręsti jaunimo emigracijos problemas

Kol jaunoji Lietuvos karta dar visiškai nepaniro į ilgųjų vasaros atostogų sūkurį, LR Vyriausybės kanceliarija kviečia moksleivius registruotis į rugpjūtį vyksiantį projektą „Moksleiviai į Vyriausybę“, kuris šiemet kvies spręsti jaunimo emigracijos problemas. skaityti »

VU mokslininkai tapo globalaus kosmoso tyrimų projekto dalimi

Iš Žemės į kosmosą vienas po kito kyla mažieji palydovai, skirti Žemės termosferos sluoksniui tyrinėti. Prie šio projekto prisideda ir lietuviai – Vilniaus universiteto (VU) mokslininkai paleis trečiąjį lietuvišką palydovą „Lituanica SAT-2“. skaityti »

Atviros universitetinės studijos internete: patogus būdas tobulėti

Vytauto Didžiojo universiteto Inovatyvių studijų institutas pristatė atviras elektronines studijas, leidžiančias visiems norintiems mokytis atskirų studijų dalykų nuotoliniu būdu. skaityti »

Martyno Mažvydo biblioteka atidaro Laisvalaikio skaityklą

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo biblioteka kviečia išsirinkti mėgstamiausią knygą, neštis ją į namus ir skaityti, skaityti, dar kartą skaityti... skaityti »

Paskelbti antrosios nacionalinės teisės žinių olimpiados nugalėtojai

Daugiau kaip 800 moksleivių. Virš 70 Lietuvos mokyklų ir gimnazijų. Tokia įspūdinga antrosios Nacionalinės teisės žinių olimpiados dalyvių statistika, o gegužės 18 dieną Teisingumo ministerijoje iškilmingai apdovanoti ir šių metų renginio nugalėtojai. skaityti »

Beveik 270 elektroninių knygų skaityklių pasieks savivaldybių bibliotekas

Vyriausybė pritarė Kultūros ministerijos siūlymui 268-ias elektroninių knygų skaitykles perduoti savivaldybių nuosavybėn. skaityti »