Antropologija ir technologijos. Kuo jos susijusios?

Publikuota: 2011 m. birželio 2 d. ketvirtadienis

Daugelis nustemba sužinoję, kad daugelyje IT kompanijų dirba ir antropologai ir sociologai. Iš tiesų, ką bendro gali turėti socialinių mokslų atstovai su technologijų kūrimu? Tačiau „Intel“ dirbanti antropologės Genevieve Bell teigimu, be tokių žmonių,  technologijos nebūtų tokios, kokios yra dabar.

Žmonės, pirkdami kompiuterius, mobiliuosius telefonus ir kitas technologijas nesusimąsto, kodėl kompiuterio klaviatūroje mygtukai išdėlioti būtent tokia tvarka, kodėl klaviatūra yra tokios formos, kodėl mobiliuosiuose telefonuose informacija yra išdėstyta vienaip ar kitaip. Pasirodo, visa tai yra kuriama konsultuojantis su sociologais, antropologais, psichologais – jie pataria, kaip įvairius įrenginius pritaikyti žmonėms, kad jiems būtų paprasta ir aišku, kaip naudotis.

Genevieve Bell prie vienos iš IT kompanijų prisijungė prieš 12 metų, tada, kai kompiuteriai buvo imti pritaikyti naudoti namuose, žmonių asmeniniams poreikiams, ne tik darbui. Todėl antropologė buvo įdarbinta tam, kad paaiškintų technologijas kuriantiems ekspertams apie žmones ir jų poreikius.

Taip pasakojo Genevieve Bell, vėliau prie jos prisijungė didžiulė komanda sociologų, bendrosios ir kognityvinės psichologijos atstovų, dizainerių ir pan.

„Pirmiausia mūsų užduotis yra edukacinė. Mes technologijų specialistams, inžinieriams ir kitiems, kuriantiems produktus žmonėms, padedame labiau pažinti žmones, mūsų klientus, jų poreikius ir ko jie tikisi iš mūsų produktų. Mes einame į žmonių namus, klausiame jų apie technologijas, apie jų poveikį jų buičiai, klausime, kas jiems patinka, kas nepatinka, ko jie norėtų, ir domimės visomis jų patirtimis, susijusiomis su technologijomis“, – teigė mokslininkė.

Pasakodama apie pirmuosius projektus, Genevieve Bell prisiminė, jog jai reikėjo ištirti prielaidą, kad pirmieji Azijos technologijų naudotojai elgsis taip pat, kaip ir Amerikos ir Vakarų Europos vartotojai.

„Žinoma, gavome labai skirtingus rezultatus, nes kultūriniai skirtumai akivaizdžiai darė įtaką naudojimuisi naujosiomis technologijomis“, – teigė Genevieve.

Šiuo metu jos antropologų ir sociologų komanda domisi naujausių technologijų pritaikymu automobiliuose. Genevieve Bell pasakojo, kad atliekami įdomūs eksperimentai Azijoje.

„Mes norime išsiaiškinti, kokį vaidmenį technologijos užima jų gyvenimuose ir kokios technologijos juos domintų. Mus nustebino, kad Malaizijoje ir Singapūre dauguma žmonių automobiliuose pasikabinę laiko talismaną – vokelį su pinigais. Tai reiškia, kad automobilis jiems suteikia ne tik fizinį, bet ir emocinį saugumą. Tai duos naujų žinių, taikant technologijas automobiliuose“, – pasakojo antropologė.

Šaltinis: BBC
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Dilema nerandantiems darbo: laukti, kol pasikeis rinka, ar persikvalifikuoti?

Nors šių metų rugpjūčio 1 d. Lietuvos darbo biržoje buvo registruota 134,1 tūkst. darbo ieškančių žmonių, nesutampa darbdavių ir darbuotojų lūkesčiai dėl darbo pobūdžio. skaityti »

Rugsėjo stresas: kaip apsaugoti pirmokus ir abiturientus?

Pasak sveikatos specialistų, ruduo kai kuriems moksleiviams, ypač pradinukams ir gimnazistams, sukelia nervinę įtampą, o sergančių jaunuolių skaičiai šokteli kelis kartus. skaityti »

Geriausiems Lietuvos studentams – vardinės LR prezidentų stipendijos

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė pasirašė įsakymą dėl prezidentų stipendijų 2017–2018 studijų metams skyrimo. skaityti »

Beveik pusė Lietuvos tėvų už vaikų lavinimą planuoja mokėti pinigus

Lietuvos tėvai vis daugiau dėmesio ir finansų skiria vaikų lavinimui bei ugdymui. skaityti »

Jaunieji geografai tarptautinėje olimpiadoje pasipuošė visų spalvų medaliais

Lietuvos jaunųjų geografų komanda iš Serbijoje vykusios tarptautinės geografijos olimpiados grįžo su visų spalvų medaliais. Lietuvos atstovai iškovojo vieną aukso, du sidabro ir vieną bronzos medalius. Tai geriausias Lietuvos komandos pasiekimas per visą geografijos olimpiadų istoriją. skaityti »

Skiriant valstybės finansavimą moksliniams tyrimams – orientacija į kokybę

Finansuojant mokslinius tyrimus ypatingas dėmesys bus skiriamas kokybei. 60 proc. lėšų moksliniams tyrimams bus skiriama pagal kokybinius parametrus, 40 proc. lėšų – pagal kiekybinius rodiklius. skaityti »

Į pagalbą mokytojams: parengtos rekomendacijos, padėsiančios atpažinti smurtą patyrusius vaikus ir jiems padėti

Mokytojai ir kiti mokyklos darbuotojai gali greičiausiai pastebėti skriaudžiamą vaiką ir jam padėti. skaityti »

Regionų bibliotekose – nemokama teisinė pagalba

Prieš kelis mėnesius pradėję teikti nemokamą teisinę pagalbą nuotoliniu būdu, Vilniaus universiteto (VU) Teisės klinikos konsultantai pastebi: teisinių paslaugų poreikis yra didžiulis, tačiau jos įkandamos ne visiems. skaityti »

Priimamos paraiškos dėl atnaujintos Vlado Jurgučio premijos ir naujos Lietuvos banko premijos už disertaciją

Visą rugpjūtį ir pirmąją rugsėjo pusę Lietuvos bankui galima teikti paraiškas dėl dviejų premijų, skiriamų už ekonomikos srities mokslinės veiklos pasiekimus. skaityti »

Irane vykusioje tarptautinėje informatikos olimpiadoje pelnytas bronzos medalis

Liepos 28–rugpjūčio 4 dienomis Teherane Irane vykusioje tarptautinėje informatikos olimpiadoje Kauno technologijos universiteto gimnazijos dešimtokas Gediminas Lelešius (mokytoja Kristina Serapinaitė) laimėjo bronzos medalį. skaityti »