Kvantinio skaičiavimo programa

Publikuota: 2011 m. balandžio 21 d. ketvirtadienis

Kvantinis skaičiavimas suteikia daug galimybių, tačiau reikia suprantančio asmens, kuris galėtų išnaudoti visą tokio skaičiavimo teikiamą potencialą. Cincinati universiteto profesorius Markas Kahejus (Marc Cahay) ruošia studentus paskaitose pasitelkdamas į pagalbą naujai sukurtą programą, kuria galima naudotis internete.

„Per anksti dar spėlioti ar kvantinis skaičiavimas kada nors taps įprastu dalyku“, - pasakė Kahejus. Pirmo kurso studentams dėstydamas „Įvadą į kvantinį skaičiavimą“, jis moko studentus pasiruošti šiai besivystančiai sričiai. Tam jis yra paruošęs knygą ir internetinę programą.

„Kaip teorinė dalis kvantinis skaičiavimas labai išaugo per paskutiniuosius penkiolika metų, - pažymėjo jis. - Iš praktinio požiūrio kvantinis skaičiavimas vis dar yra savo kūdikystėje“.

Dabartinėje stadijoje kvantinis skaičiavimas turi savo užtarėjus bei priešininkus. Tačiau Kahejus pabrėžia, kad kvantinio skaičiavimo pagrindiniai elementai gali būti studentų pritaikyti naudojant matematinius įrankius, kuriuos studentai įvaldo aukštesniuose kursuose.

„Kvantinis skaičiavimas suteikia labai gyvą ir praktinį kvantinės mechanikos pagrindinių idėjų supratimą, - aiškino Kahejus. - Šios idėjos tampa labai svarbios toliau mums žengiant į nano amžių, kai nanomokslo ir nanotechnologijų stulbinantys pasiekimai tampa kasdieniniais įvykiais“.

Didelis susidomėjimas kvantiniais skaičiavimais prasidėjo praeito amžiaus paskutinio dešimtmečio viduryje, kai buvo iškelta idėja, kad kvantiniai kompiuteriai gali padėti išspręsti praktines problemas daug efektyviau nei jų klasikiniai analogai. Pavyzdžiui, kvantinių kompiuterių pasirodymas sukeltų sumaištį kriptografijoje, kurioje daugelis duomenų kodavimo programų, skirtų saugiam duomenų perdavimui, remiasi idėja, kad sunku atlikti labai dideli skaičių dauginimo operacijų su klasikiniais kompiuteriais. Kvantinis skaičiavimas atveria naujus kelius naujiems paieškos algoritmams, nes informacijos srautai pasauliniame tinkle kasdien didėja.

„Kvantinio skaičiavimo teikiama nauda atrodo labai daug žadanti, kad būtų galima praleisti tokią galimybę“, - sakė Kahejus.

Norint suprasti kvantinį skaičiavimą, studentams reikia įsisavinti tam tikras specialias idėjas, kurios prasideda kubitu. Kvantinio skaičiavimo galia remiasi kubitų, arba kvantinių bitų, panaudojimu.

Kad geriau suprasti kubito idėją ir kvantinių vartų veikimą, Kahejus su keliais studentais per kelerius metus sukūrė programą, pavadintą Blocho Sferos Simuliatoriumi (Bloch Sphere Simulator). Blocho Sferos Simuliatorius paverčia lygtis į matomą atvaizdavimą, kuris leidžia studentams pamatyti, kaip matematika veikia kvantinės mechanikos pasaulyje.

„Daugeliui kvantinio skaičiavimo algoritmų reikia atlikti sudėtingų matricų su dideliais skaičiais daugybą, - pabrėžė Kahejus. - Aš galiu įsivaizduoti kai kurias operacijas, bet netgi turint dvidešimties metų patirtį šioje srityje man yra sunku įsivaizduoti skaičiavimus už tam tikros ribos“.

Kvantiniai kompiuteriai nedirba su klasikiniais binariniais bitais, tai yra nuliais ir vienetais. Tačiau jų darbo laukas yra susijęs su kvantiniais bitais, kurie yra koherentinė nulio ir vieneto superpozicija. Įprastuose kompiuteriuose bitai yra kaip jungtukai, kurie yra arba įjungti (vienetas) arba išjungti (nulis). Kubitas yra daug galingesnis dalykas nei klasikinis bitas. Kubitas gali atitikti vienetą arba nulį, bet jis gali būti ir šių dviejų būsenų superpozicija, tai yra įgyti bet kokią vertę tarp vieneto ir nulio. Kvantinių kompiuterių ypatinga galia ir kyla dėl šios superpozicijos, ypač kai idėja yra praplečiama į daugelio kubitų sistemą ir vėliau joms leidžiama sudaryti susietas būsenas.

„Fizikinis kubito realizavimo kelias yra susijęs su atskiro elektrono sukiniu, - paminėjo Kahejus. - Puslaidininkiuose tai buvo realizuota sugaunant atskirą elektroną ar keletą elektronų nanostruktūroje, vadinamoje kvantiniu tašku. Šių kubitų tyrimas ir jų valdymas nuvedė į spintronikos sritį, kuri, kaip manoma, suteiks galimybę kvantinių kompiuterių sukūrimui“.

Kahejus skleidžia jį dominančias kvantinio skaičiavimo ir spintronikos idėjas nuo 2003 metų. Dirbdamas kartu su kolegomis iš įvairių sričių, jis koordinavo įvadinio paskaitų kurso studentams sukūrimą. Paskaitų kursas dėstomas nuo 2004 metų ir kiekvienais metais juo susidomi studentai su labai skirtingais išsilavinimais iš įvairių sričių. Per tą laiką paruošta ir pirma knyga.

Blocho Sferos Simuliatorius yra paskaitų kurso ir knygos išdava. Kahejus paminėjo, kad jis paskaitose dažnai aiškindamas studentams įvairias kvantinio skaičiavimo idėjas braižydavo diagramas. Galiausiai jis pasiūlė studentinį projektą, kuris pavertė brėžinius į animacinį paketą. Po kelių tobulinimų projektai išsivystė į vartotojui draugišką programą, kuri buvo Styveno Šerio (Stephen Shary) magistro darbas.

Šeris stipriai patobulino programos funkcionalumą ir vartotojo aplinką. Galutinis programos variantas buvo pradėtas naudoti praeitų metų žiemą. Ji pasirodė esanti labai naudinga priemonė aiškinant pagrindines kvantinio skaičiavimo idėjas.

„Studentai gali naudoti šią programą namuose, - pabrėžė Kahejus. - Paprastai prašau, kad studentai išspręstų problemą matematiškai, o paskui ją patikrintų naudodami Blocho Sferos Simuliatorių“.

Programa yra prieinama internete. Puslapyje įdiegus skaičiavimo sistemą, matyti, kad kiekvieną mėnesį ja pasinaudoja iki kelių šimtų vartotojų.

„Kuo daugiau žmonių naudos programą, tuo lengviau bus galima patobulinti jos galimybes, - pasakė Kahejus, - kad ji taptų ne tik mokomąja priemone, bet ir mokslinio tyrimo priemone“.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Išrinkti geriausi jaunieji Lietuvos ekonomistai

Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) Verslo vadybos fakultete (VVF) organizuota 21-oji Lietuvos moksleivių ekonomikos ir verslo olimpiada. Į ją atvyko 77 Lietuvos mokyklų mokiniai, kurie sprendė uždavinius ir varžėsi dėl geriausio ekonomisto titulo. skaityti »

Daugiakalbystės olimpiadoje nugalėjo Tarptautinės Amerikos mokyklos Vilniuje komanda

Vilniuje įvykusioje Lietuvos mokinių daugiakalbystės olimpiadoje „Aš kalbu, tu kalbi – mes bendraujame“ nugalėjo Tarptautinės Amerikos mokyklos Vilniuje (American International School of Vilnius, AISV) mokinių komanda. skaityti »

Los Andželo šv. Kazimiero lituanistinė mokykla švenčia 65-metį

Balandžio 18 d. Los Andželo šv. Kazimiero lituanistinė mokykla, viena seniausių lituanistinių mokyklų užsienyje, švenčia 65-erių metų sukaktį. skaityti »

Prasideda specialus projektas mokinių informaciniam raštingumui ugdyti

Kas lemia žiniasklaidos turinį? Kokia medijų įtaka visuomenei? Kaip ugdyti informacinį raštingumą? Šie klausimai bus aptariami balandžio 17 d., 9.30 val., Vilniuje prasidėsiančioje mokyklų konferencijoje „Informaciniai iššūkiai šiuolaikinėje visuomenėje“ (Gedimino pr. 35). skaityti »

VGTU specialiame seminare prisistatė moksleivių atstovams

Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU) pakvietė karjeros koordinatorius bei mokyklų mokinių tarybų ir parlamentų atstovus į specialų seminarą „Moksleivis – ugdymas karjerai – studentas“, kuriame pristatė VGTU studijų galimybes bei aukštojo mokslo naujoves. skaityti »

KTU sieks Lietuvos rekordo – daugiausia kompiuterinių žaidimų gerbėjų vienoje vietoje

Balandžio 17–19 d. Kauno sporto halėje vyks KTU Informatikos fakulteto (IF) ir jo studentų atstovybės „InfoSA“ organizuojamo festivalio „InfoShow’15“ renginys „LAN Party“. skaityti »

Aukštojo mokslo sritį kuruos viceministras Rolandas Zuoza

Balandžio 13 dieną eiti pareigas pradėjo naujas švietimo ir mokslo viceministras. Aukštojo mokslo sritį nuo šiol kuruos Rolandas Zuoza. Jis pakeis Rimantą Vaitkų, paskirtą Ministro Pirmininko kanclerio pirmuoju pavaduotoju. skaityti »

VGTU vyks Lietuvos mokinių ekonomikos ir verslo olimpiada

Š. m. balandžio 17 dieną Vilniaus Gedimino technikos universiteto Verslo vadybos fakultete (VGTU VVF) organizuojama Respublikinė Lietuvos mokinių ekonomikos ir verslo olimpiada, į kurią susirinks geriausius rezultatus regioniniuose turuose pademonstravę mokiniai. skaityti »

Naujuoju Mykolo Romerio universiteto rektoriumi išrinktas doc. dr. A. Monkevičius

Mykolo Romerio universiteto taryba išrinko naująjį universiteto vadovą. Juo tapo docentas dr. Algirdas Monkevičius. skaityti »

Vilniaus universiteto studentams – atitikmens Lietuvoje neturinti mokymų programa

Vilniaus universiteto Teisės fakulteto II kurso studentai pavasario semestrą pradėjo pasiryžę sužinoti ir išmokti daugiau. Pirmą kartą jie turėjo galimybę dalyvauti atrankoje į programą, kuri papildo tradicines teisės studentų studijas ir tęsis iki V kurso. skaityti »