LEU mokslininkai vis labiau įsitraukia į mokslo, verslo ir kultūros bendradarbiavimą

Publikuota: 2015 m. gegužės 29 d. penktadienis

Lietuvos edukologijos universitetas (LEU) aktyviai prisideda prie verslo, mokslo ir kultūros bendradarbiavimo. Autentiškame XIX a. pramonės paveldo objekte – buvusiame alaus daryklos bokšte Stakliškėse (Prienų r.) – įkurtas unikalus Midaus muziejus. Bokštas atkurtas pagal visus paveldosaugos reikalavimus. Prie senojo Stakliškių bokšto restauravimo kaip mokslininkas aktyviai prisidėjo LEU mokslo ir plėtros prorektorius prof. dr. Aivas Ragauskas. Bokšto muziejaus ekspoziciją papildys ir akademiko Eugenijaus Jovaišos padovanota midaus rago kopija.

Balandžio viduryje Stakliškėse atidarytas restauruotas buvusios alaus daryklos salyklo bokštas, kuriame dabar įrengtas muziejus. Vykdant šį verslo, kultūros ir mokslo bendradarbiavimo projektą, restauruota bokšto cokolinė akmens mūro dalis, nuvalytos plytos ir įrengtos palangės. Ištrupėjusios plytos, skardinė stogo danga pakeistos naujomis. Tokiu būdu išsaugota XIX a. statyto salyklo bokšto istorinė išvaizda.

Stakliškių salyklo bokšte veikusi džiovykla buvo itin pažangus reiškinys aludarystės istorijoje. Bokštas buvo labai svarbus technologinis įrenginys, nes salyklo džiovinimas reikalauja tiksliai laikytis technologinio režimo – ir dėl temperatūros, ir dėl laiko. 

Bokšte atidarytame muziejuje pristatoma buvusios alaus daryklos istorija, lietuviško midaus kelias, jo vartojimo šalyje tradicijos. Vienus eksponatus išsaugojo patys Stakliškių krašto žmonės, kitus originalus ar jų kopijas paskolino Trakų istorinis ir kiti muziejai. Tarp muziejaus eksponatų – ir senovinio lietuviško rago, iš kurio V–VI a. buvo gertas midus, kopija. UAB „Lietuviškas midus“ užsakymu meistras atkūrė archeologų tarp įkapių rasto autentiško rago metalinius apkaustus ir papuošimus. Profesoriaus A. Ragausko manymu, tai būta rago, iš kurio midų gėrė kilmingi lietuvaičiai.

Muziejaus lankytojai Stakliškių bokšte galės pamatyti ir daugiau įdomių eksponatų, bus demonstruojamos skaidrės, rodoma filmuota medžiaga, o nedidelės lankytojų grupės galės ne tik susipažinti su midaus gamybos procesu, bet ir padegustuoti.

Bokšto renovacijos ir pritaikymo turizmui iniciatorius yra UAB „Lietuviškas midus“. Jo generalinis direktorius Egidijus Valiukevičius visiems svečiams, susirinkusiems į atidarymo iškilmes, priminė, kad restauruoti senąją, istorinę vertę turintį buvusios Stakliškių alaus daryklos salyklo bokštą buvo sena midaus gamyklos darbuotojų svajonė. Jis taip pat pasidžiaugė geranoriška Kultūros paveldo departamento parama, gražia partneryste su architektais Asta Meškauskiene ir Arūnu Paslaičiu, profesoriumi, Lietuvos edukologijos universiteto mokslo ir plėtros prorektoriumi A. Ragausku ir kitais bendraminčiais.

Atidarymo iškilmėse dalyvavo mokslo ir plėtros prorektorius prof. dr. A. Ragauskas ir Personalo direkcijos direktorė Teresa Dešukienė, kultūros ministras Šarūnas Birutis, kuris džiaugėsi gražiu valstybės institucijų ir verslo dėmesiu dėl kultūros paveldo objektų išsaugojimo ir atgaivinimo. Pasak kultūros ministro, Stakliškėse naujam gyvenimui prikeltas senasis bokštas yra puikus prasmingo bendradarbiavimo pavyzdys.

Šaltinis: leu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Inovatyvūs mokymo metodai: mokytojams pamokose siūlys pasitelkti vaizdo žaidimus

Vaizdo žaidimai gali būti ne tik laisvalaikio praleidimo forma, bet ir puiki mokymosi priemonė. skaityti »

Ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų

Novatorius fizikas S. Tamulevičius teigia, kad ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų, kurių ištekliai gamtoje mažėja. skaityti »

Penkios specialybės, kurių Lietuvos darbdaviai ieško dažniausiai

IT specialistus personalo atrankos ekspertai išskiria kaip pačius geidžiamiausius darbo rinkoje. skaityti »

Mokiniai sprendžia: kas svarbiausia kuriant ateities Europos Sąjungą?

Rusijos agresija, pabėgėlių krizė, teroristiniai išpuoliai – šie klausimai aktualūs ne tik ES politikos ekspertams, bet ir mokiniams. skaityti »

MITA patvirtino finansavimą 16 naujų projektų: bus kuriamos perspektyvios technologijos

Išmani apykaklė, apsauganti nuo nuskendimo, gintaro gaminių klasifikatorius, saulės kolektorius mažaenerginiams pastatams, sveikatos dienoraštis, mobili 12V baterija, antenų sistema nanopalydovams, plataus ruožo radaro prototipas – tai tik keletą inovacijų, kurios Lietuvoje bus vystomos 2018 metais. skaityti »

Skelbiama nauja atranka į programą „Renkuosi mokyti!“

Projektas „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai!“ skelbia naują mokyklų ir „Renkuosi mokyti!“ mokytojų atranką. skaityti »

Planuojama pertvarkyti vaikų socializacijos centrus

Per kelis ateinančius metus planuojama iš esmės pertvarkyti vaikų socializacijos centrus, sukuriant šiuolaikiškas įstaigas, kuriose būtų stiprinami socialiniai vaikų įgūdžiai. skaityti »

Ko galėtume pasimokyti iš Suomijos švietimo sistemos?

Suomijos švietimo sistema yra dažnai pateikiama kaip pavyzdys, kuriuo turėtų sekti kiekviena valstybė. skaityti »

XXI amžiaus švietimo sistema turi remtis kūrybiškumo ir atvirumo nesėkmei idėjomis

Mokyklos šiais laikais turi diegti ne tik konkrečios srities žinias, bet ir kūrybiškumą, plačias pažiūras, smalsumą. skaityti »

Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

Programavimo specialistai įsitikinę, kad mokyti programavimo vaikus būtų tikslinga jau pradinėse klasėse. skaityti »