Narystė CERN Lietuvai atvertų dar platesnes galimybes

Publikuota: 2015 m. liepos 21 d. antradienis

Siekiant detalizuoti tolimesnes bendradarbiavimo gaires ir stiprinti šalies narystės Europos branduolinių tyrimų organizacijoje (CERN) galimybę, Ženevoje lankėsi VU rektoriaus prof. Artūro Žukausko vadovaujama Lietuvos delegacija. Kartu su juo vyko ir VU mokslo prorektorius prof. Rimantas Jankauskas bei Matematikos ir informatikos fakulteto prodekanas dr. Linas Bukauskas.

Dabartiniame santykių su CERN etape formuojama politinė valia intensyvinti bendradarbiavimą su šia mokslo organizacija. Per akademinių institucijų ir Švietimo ir mokslo ministerijos vizitus siekiama įtraukti ir įvertinti Lietuvos akademinių institucijų bei verslo interesus. Ketinama tęsti ir plėsti bendradarbiavimą švietimo, informacinių technologijų, lazerių, medžiagų mokslo bei CERN medicinos programų srityje.

Vienas iš keturių CERN misijos aspektų – tarptautinio bendradarbiavimo skatinimas ir stiprinimas. Glaudžiausias bendradarbiavimo lygmuo suteikia tikrosios valstybės narės statusą ir teisę šaliai būti atstovaujamai aukščiausiame šios organizacijos valdymo organe – CERN Taryboje, kuri kontroliuoja mokslinę, techninę ir administracinę veiklą, turi sprendžiamąjį balsą nustatant organizacijos veiklos prioritetus. Valstybės narės mokslo institucijos gali dalyvauti CERN vykdomose eksperimentuose, naudoti šių eksperimentų duomenis, turi visateisę prieigą prie intelektinės CERN nuosavybės, šių šalių įmonės gali dalyvauti skelbiamuose viešuosiuose pirkimuose.

Prof. R. Jankauskas pabrėžė ir kitą itin svarbų privalumą – CERN švietimo ir mokslo populiarinimo programas. „Vykdomos specialios programos pedagogų tobulinimuisi. Būtų idealu, jei kiekvienas Lietuvos fizikos mokytojas turėtų galimybę bent tris savaites stažuotis šioje organizacijoje. Taip pat yra programos, skirtos doktorantams, studentams, rengiamos ekskursijos moksleiviams“, – po kelionės pasakojo jis.

Narystės CERN organizacijoje nauda šalies mokslo ir technologijų raidai neabejotina, tačiau, anot VU mokslo prorektoriaus, kiekvienai to siekiančiai valstybei reikia nueiti ilgą kelią. „Pirmiausia privalu tapti asocijuota nare, o tam keliami reikalavimai. Šalyje turi būti pasiektas atitinkamas mokslinis, techninis ir pramonės potencialas, solidus mokslinis įdirbis dalelių fizikos srityje, nuolat šioje sferoje dirbanti mokslininkų grupė, galiausiai, Vyriausybės politinė valia“, – teigia prof. R. Jankauskas.

Be Vilniaus universiteto mokslininkų, delegaciją sudarė Lietuvos mokslų akademijos, Kauno technologijos universiteto, menų centro „Rupert“, CERN  vasaros mokyklos, Lietuvos Respublikos nuolatinės atstovybės ir verslo atstovai.

Už sėkmingą vizitą Vilniaus universitetas dėkoja Ryčiui Paulauskui, nuolatiniam atstovui prie Jungtinių Tautų biuro ir kitų tarptautinių organizacijų Ženevoje.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

S. Kropas. Laimikiai tik po to, kai pasirūpinsime tinkamais įrankiais

Per pastarąjį dešimtmetį finansinis raštingumas tapo ne tik EBPO, bet ir G20 šalių prioritetinės politikos objektu. skaityti »

Vaizdo žaidimai – daugiau nei vien pramoga: kodėl naudinga žaisti?

Kiekvienas žaidimas gali pasitarnauti ir kaip edukacijos šaltinis, įsitikinusi žaidimų kūrėjų įmonės „SneakyBox“ verslo plėtros vadovė Eglė Čiuoderienė. Pasak specialistės, skirtingi žaidimai padeda ugdyti loginį, kritinį, strateginį mąstymą, lavina atmintį, kūrybiškumą ir dar daugiau. skaityti »

Lietuva kartu su Šveicarija įgyvendino 20 bendrų mokslo projektų

Sėkmingai įvykdyta bendra Lietuvos ir Šveicarijos 2011–2016 m. mokslinių tyrimų programa. Per ketverius metus vykdant šią programą finansuota 20 bendrų mokslo projektų. Tam iš viso skirta 10,649 Šveicarijos frankų. skaityti »

Šią vasarą – dar daugiau nemokamų užsiėmimų mokiniams

Daugiau kaip 200 įvairių įstaigų – mokyklų, profesinio rengimo centrų, bibliotekų – įsijungė į akciją „Atverk duris vasarai“ ir per mokinių atostogas siūlys įdomius nemokamus užsiėmimus vaikams. skaityti »

Projektas „Moksleiviai į Vyriausybę“ kviečia spręsti jaunimo emigracijos problemas

Kol jaunoji Lietuvos karta dar visiškai nepaniro į ilgųjų vasaros atostogų sūkurį, LR Vyriausybės kanceliarija kviečia moksleivius registruotis į rugpjūtį vyksiantį projektą „Moksleiviai į Vyriausybę“, kuris šiemet kvies spręsti jaunimo emigracijos problemas. skaityti »

VU mokslininkai tapo globalaus kosmoso tyrimų projekto dalimi

Iš Žemės į kosmosą vienas po kito kyla mažieji palydovai, skirti Žemės termosferos sluoksniui tyrinėti. Prie šio projekto prisideda ir lietuviai – Vilniaus universiteto (VU) mokslininkai paleis trečiąjį lietuvišką palydovą „Lituanica SAT-2“. skaityti »

Atviros universitetinės studijos internete: patogus būdas tobulėti

Vytauto Didžiojo universiteto Inovatyvių studijų institutas pristatė atviras elektronines studijas, leidžiančias visiems norintiems mokytis atskirų studijų dalykų nuotoliniu būdu. skaityti »

Martyno Mažvydo biblioteka atidaro Laisvalaikio skaityklą

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo biblioteka kviečia išsirinkti mėgstamiausią knygą, neštis ją į namus ir skaityti, skaityti, dar kartą skaityti... skaityti »

Paskelbti antrosios nacionalinės teisės žinių olimpiados nugalėtojai

Daugiau kaip 800 moksleivių. Virš 70 Lietuvos mokyklų ir gimnazijų. Tokia įspūdinga antrosios Nacionalinės teisės žinių olimpiados dalyvių statistika, o gegužės 18 dieną Teisingumo ministerijoje iškilmingai apdovanoti ir šių metų renginio nugalėtojai. skaityti »

Beveik 270 elektroninių knygų skaityklių pasieks savivaldybių bibliotekas

Vyriausybė pritarė Kultūros ministerijos siūlymui 268-ias elektroninių knygų skaitykles perduoti savivaldybių nuosavybėn. skaityti »