Pasirašytas pirmas Lietuvoje nacionalinis švietimo šakos kolektyvinis susitarimas

Publikuota: 2014 m. vasario 20 d. ketvirtadienis

Švietimo ir mokslo ministerijoje buvo pasirašyta istorinė socialinių partnerių sutartis švietimo srityje tarp Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) ir Lietuvos švietimo profesinės sąjungos (LŠPS) bei Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos (LŠĮPS). Ši sutartis yra tarp pirmųjų nacionalinių kolektyvinių susitarimų  Lietuvoje, kur socialinis dialogas neturi gilių tradicijų, o tik įgauna pagreitį.

Šia sutartimi, ŠMM ir reprezentatyviausios Lietuvoje švietimo profesinės sąjungos – LŠPS bei LŠĮPS,  susitaria dėl klausimų, susijusių su Lietuvos Respublikos ikimokyklinio, priešmokyklinio, bendrojo, neformaliojo, specialiojo ir suaugusiųjų ugdymo įstaigomis, esančiomis Švietimo ir mokslo ministerijos reguliavimo srityje, kurie daro įtaką šiose įstaigose dirbančių darbuotojų ir kitų pedagoginių darbuotojų darbo sąlygoms.

Sutartis sudaryta vadovaujantis Lietuvos Respublikos profesinių sąjungų įstatymu, Lietuvos Darbo kodeksu, Lietuvos Respublikos švietimo įstatymu, Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos nuostatais. Prie jos pasirašymo socialiniai partneriai ėjo ilgą derybų, ginčų ir susikalbėjimo kelią, kol sutarimas pagaliau buvo pasiektas.

Socialiniai partneriai pripažįsta, kad sutarties nebuvimas švietimo sektoriuje ne tik trukdė darniam šios sistemos vystymui ikimokyklinio, priešmokyklinio, bendrojo, neformaliojo, specialiojo ir suaugusiųjų ugdymo srityse, bet ir stabdė bendrą ekonominį šalies progresą.

2013 m. spalio 31 d. LŠPS ir LŠĮPS, siekdamos pakeisti susidariusią situaciją, pasirašė jungtinės profesinių sąjungų atstovybės sutartį ir lapkričio 21 d. inicijavo kolektyvines derybas su ŠMM dėl švietimo šakos kolektyvinės sutarties pasirašymo.

Susitarime, kuris buvo pasiektas, socialiniai partneriai įsipareigoja, kad šalies biudžete švietimo reikmėms būtų skiriama ne mažiau kaip 6 procentai nuo bendrojo vidaus produkto, o ikimokyklinio, priešmokyklinio, bendrojo, neformaliojo bei specialiojo ir suaugusiųjų ugdymo įstaigų finansavimo tvarka būtų skaidri ir tenkintų ugdymo bei mokymo poreikius,  taip pat, kad būtų išsaugotos pradinės ir pagrindinės mokyklos kaimo vietovėse.

Gera naujiena mokytojams – socialinių partnerių įsipareigojimas didinti švietimo darbuotojų atlyginimus, ir kad laikas, per kurį pedagogas gali pasiekti aukščiausiąją kvalifikacinę kategoriją ir gauti maksimalų atlyginimą, neviršytų 15 metų.

Tarp pagrindinių tolimesnės socialinių partnerių veiklos krypčių, numatytų susitarime - švietimo įstaigų darbuotojų ir kitų įstaigų pedagoginių darbuotojų darbo apmokėjimo tvarkos ir ilgalaikio jų darbo užmokesčio didinimo galimybės, kvalifikaciniai reikalavimai mokytojams, kvalifikacijos tobulinimas, atestacija, priemonės pedagogų kaitai užtikrinti, tinklo kūrimo taisyklės ir kt. svarbūs klausimai.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Inovatyvūs mokymo metodai: mokytojams pamokose siūlys pasitelkti vaizdo žaidimus

Vaizdo žaidimai gali būti ne tik laisvalaikio praleidimo forma, bet ir puiki mokymosi priemonė. skaityti »

Ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų

Novatorius fizikas S. Tamulevičius teigia, kad ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų, kurių ištekliai gamtoje mažėja. skaityti »

Penkios specialybės, kurių Lietuvos darbdaviai ieško dažniausiai

IT specialistus personalo atrankos ekspertai išskiria kaip pačius geidžiamiausius darbo rinkoje. skaityti »

Mokiniai sprendžia: kas svarbiausia kuriant ateities Europos Sąjungą?

Rusijos agresija, pabėgėlių krizė, teroristiniai išpuoliai – šie klausimai aktualūs ne tik ES politikos ekspertams, bet ir mokiniams. skaityti »

MITA patvirtino finansavimą 16 naujų projektų: bus kuriamos perspektyvios technologijos

Išmani apykaklė, apsauganti nuo nuskendimo, gintaro gaminių klasifikatorius, saulės kolektorius mažaenerginiams pastatams, sveikatos dienoraštis, mobili 12V baterija, antenų sistema nanopalydovams, plataus ruožo radaro prototipas – tai tik keletą inovacijų, kurios Lietuvoje bus vystomos 2018 metais. skaityti »

Skelbiama nauja atranka į programą „Renkuosi mokyti!“

Projektas „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai!“ skelbia naują mokyklų ir „Renkuosi mokyti!“ mokytojų atranką. skaityti »

Planuojama pertvarkyti vaikų socializacijos centrus

Per kelis ateinančius metus planuojama iš esmės pertvarkyti vaikų socializacijos centrus, sukuriant šiuolaikiškas įstaigas, kuriose būtų stiprinami socialiniai vaikų įgūdžiai. skaityti »

Ko galėtume pasimokyti iš Suomijos švietimo sistemos?

Suomijos švietimo sistema yra dažnai pateikiama kaip pavyzdys, kuriuo turėtų sekti kiekviena valstybė. skaityti »

XXI amžiaus švietimo sistema turi remtis kūrybiškumo ir atvirumo nesėkmei idėjomis

Mokyklos šiais laikais turi diegti ne tik konkrečios srities žinias, bet ir kūrybiškumą, plačias pažiūras, smalsumą. skaityti »

Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

Programavimo specialistai įsitikinę, kad mokyti programavimo vaikus būtų tikslinga jau pradinėse klasėse. skaityti »