Slėnių perspektyvoje – išskirtinis dėmesys prioritetinėms kryptims ir jungtiniams mokslo ir verslo projektams

Publikuota: 2012 m. spalio 25 d. ketvirtadienis

Atnaujinta slėnių koncepcija kelia naujus uždavinius, kaip skatinti Lietuvoje inovatyvų aukštųjų technologijų verslą ir sudaryti sąlygas konkurencingai ekonomikai. Šiam teisės aktui buvo pritarta Vyriausybės posėdyje.

Iki šiol galiojusioje Integruotų mokslo, studijų ir verslo centrų (slėnių) koncepcijoje buvo nubrėžtos kryptys sukurti slėniuose infrastruktūrą, sutelkti žmogiškus ir institucinius resursus į stambius mokslinių tyrimų centrus. Tam buvo pasitelktos milijoninės ES struktūrinės paramos lėšos – naujuose šiuolaikiškuose tyrimų korpusuose kuriasi skirtingose vietose buvę mokslinių tyrimų padaliniai, perkama nauja mokslinių tyrimų įranga, vykdomi moksliniai tyrimai, rengiami specialistai.

„Kuriant slėnius jau nemažai nuveikta atnaujinant mokslinių tyrimų įrangą, steigiant stambius mokslinių tyrimų centrus, ruošiant bazę aukščiausios kokybės moksliniams tyrimams ir inovacijų kūrimui. Dabar svarbu žengti tolyn – „įdarbinti“ turimą įrangą, sukoncentruoti aukščiausio lygio specialistų, mokslinių tyrimų, naujų technologijų kūrimo pajėgas tose prioritetinėse kryptyse, kuriose Lietuva savo inovacijomis būtų konkurencinga ne vien Europoje, bet ir pasaulyje“, – sako švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius.

Atnaujintoje slėnių koncepcijoje numatyta tęsti pradėtus darbus, tačiau didesnis dėmesys jau kreipiamas į prioritetines mokslinių tyrimų ir inovacijų kryptis, kurias, atlikę potencialo analizę, išskirs ekspertai ir tvirtins Vyriausybė. Vyriausybei patvirtinus prioritetines kryptis, bus rengiama ir, suderinus su suinteresuotomis ministerijomis, švietimo ir mokslo bei ūkio ministrų tvirtinama prioritetinių mokslinių tyrimų ir inovacijų krypčių programa.

Prioritetinės kryptys bus plėtojamos slėniuose įgyvendinant stambius jungtinius mokslo ir verslo bendradarbiavimo projektus, kuriuos realizuos kelių įmonių bei mokslo ir studijų institucijų, asocijuotų struktūrų ir kitų viešojo ir privataus sektoriaus subjektų susivienijimai. Iš anksto numatytas projekto valdymo bei koordinavimo mechanizmas padės pasiekti užsibrėžtų rezultatų plėtojant atitinkamą prioritetinį sektorių. Jungtinių projektų įgyvendinimą prižiūrės Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra, patvirtinus prioritetines kryptis ji skelbs kvietimą teikti jungtinių projektų paraiškas.

Jungtinius mokslo ir verslo projektus pagal veiklos sritis finansuos skirtingos ministerijos, jie bus stebimi ir vertinami visą įgyvendinimo laikotarpį. Tikimasi, kad jungtiniai projektai taps pagrindiniu šalies mokslinių tyrimų ir inovacijų vystymo varikliu.

Slėniuose vystant jungtinius projektus bei kitas veiklas didžiausias dėmesys bus skiriamas iniciatyvoms, tiesiančioms tiltus tarp mokslo ir verslo: numatoma ugdyti specialistus, teiksiančius pagalbą technologijų perdavimo klausimais, plėtoti technologijų perdavimo centrus, įgyvendinti kitas priemones, padėsiančias mokslininkams bei jauniems tyrėjams taikyti mokslo žinias kuriant naujas technologijas, produktus ir paslaugas.

Slėnių koncepcijos įgyvendinimą koordinuos Ministro Pirmininko tvirtinama Mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų strategijos taryba, sudaryta iš suinteresuotų valstybės institucijų, mokslo ir studijų institucijų, verslo asocijuotų struktūrų atstovų ir nepriklausomų ekspertų. Taryba atliks ekspertinį patariamąjį vaidmenį.

Naujoji slėnių plėtros koncepcija parengta pagal Slėnių stebėsenos grupės ekspertų siūlomą mokslinių tyrimų ir inovacijų sistemos plėtros ir valdymo modelį, ekspertai intensyviai dalyvavo koncepcijos rengimo procese.

Integruotų mokslo, studijų ir verslo centrų (slėnių) koncepcija atnaujinta peržiūrint 2008 m. patvirtintos koncepcijos tikslus ir uždavinius, numatant uždavinius ateičiai, siekiant paspartinti vaisingą mokslo ir verslo bendradarbiavimą, sudaryti sąlygas rengti aukščiausio lygio specialistus, kurti naujas žinias ir tarptautinėje erdvėje konkurencingus produktus, generuosiančius aukštą pridėtinę vertę, rastis naujam aukštų technologijų verslui. Patobulinta slėnių koncepcija padės pagrindą efektyviam būsimojo 2014–2020 m. periodo ES struktūrinių fondų lėšų, skirtų moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai, naudojimui.

Lietuvoje kuriami penki integruoti mokslo, studijų ir verslo slėniai – „Santara“ ir „Saulėtekis“ Vilniuje, „Santaka“ ir „Nemunas“ Kaune bei „Jūrinis“ Klaipėdoje. Iš Švietimo ir mokslo ministerijos administruojamų ES struktūrinių fondų 14 slėnių investicinių projektų skirta apie 1 mlrd. Lt., tiek pat buvo numatyta skirti per Ūkio ministerijos administruojamas priemones.

Šaltinis: smm.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Inovatyvūs mokymo metodai: mokytojams pamokose siūlys pasitelkti vaizdo žaidimus

Vaizdo žaidimai gali būti ne tik laisvalaikio praleidimo forma, bet ir puiki mokymosi priemonė. skaityti »

Ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų

Novatorius fizikas S. Tamulevičius teigia, kad ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų, kurių ištekliai gamtoje mažėja. skaityti »

Penkios specialybės, kurių Lietuvos darbdaviai ieško dažniausiai

IT specialistus personalo atrankos ekspertai išskiria kaip pačius geidžiamiausius darbo rinkoje. skaityti »

Mokiniai sprendžia: kas svarbiausia kuriant ateities Europos Sąjungą?

Rusijos agresija, pabėgėlių krizė, teroristiniai išpuoliai – šie klausimai aktualūs ne tik ES politikos ekspertams, bet ir mokiniams. skaityti »

MITA patvirtino finansavimą 16 naujų projektų: bus kuriamos perspektyvios technologijos

Išmani apykaklė, apsauganti nuo nuskendimo, gintaro gaminių klasifikatorius, saulės kolektorius mažaenerginiams pastatams, sveikatos dienoraštis, mobili 12V baterija, antenų sistema nanopalydovams, plataus ruožo radaro prototipas – tai tik keletą inovacijų, kurios Lietuvoje bus vystomos 2018 metais. skaityti »

Skelbiama nauja atranka į programą „Renkuosi mokyti!“

Projektas „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai!“ skelbia naują mokyklų ir „Renkuosi mokyti!“ mokytojų atranką. skaityti »

Planuojama pertvarkyti vaikų socializacijos centrus

Per kelis ateinančius metus planuojama iš esmės pertvarkyti vaikų socializacijos centrus, sukuriant šiuolaikiškas įstaigas, kuriose būtų stiprinami socialiniai vaikų įgūdžiai. skaityti »

Ko galėtume pasimokyti iš Suomijos švietimo sistemos?

Suomijos švietimo sistema yra dažnai pateikiama kaip pavyzdys, kuriuo turėtų sekti kiekviena valstybė. skaityti »

XXI amžiaus švietimo sistema turi remtis kūrybiškumo ir atvirumo nesėkmei idėjomis

Mokyklos šiais laikais turi diegti ne tik konkrečios srities žinias, bet ir kūrybiškumą, plačias pažiūras, smalsumą. skaityti »

Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

Programavimo specialistai įsitikinę, kad mokyti programavimo vaikus būtų tikslinga jau pradinėse klasėse. skaityti »