Stereotipai lūžta: programavimas – moterims vis patrauklesnė sritis

Publikuota: 2017 m. birželio 28 d. trečiadienis

Tik ~30 proc. visų IT srityje dirbančių specialistų pasaulyje yra moterys. Iš visų programuotojų moterys tesudaro ~15 proc. Tuo tarpu Lietuvoje aukštojo mokslo diplomą IT srityje pernai įgijo tik 11 proc. moterų, skaičiuojant visus universitetų absolventus. Pasak bendrovėje „Inventi“ dirbančios programuotojos, vienos iš organizacijos „Vilnius Girls Code“ įkūrėjų Laimos Miškinytės, tokia statistika nedžiugina. Vis dėlto specialistė pastebi, kad tendencijos keičiasi –  programavimas moterims ima atrodyti kaip vis patrauklesnė sritis.

Ilgametę patirtį IT srityje turinti L. Miškinytė, kuri moderniųjų technologijų ir verslumo renginyje #SWITCH! skaitys pranešimą apie programavimą, sako, kad nors gyvename progresyvioje, inovatyvioje visuomenėje, požiūris, neva moterims IT sektoriuje – ne vieta, vis dar pastebimas. 

„Didžiajai daliai IT srities žmonių svarbu, kaip atlieki savo darbą, o ne kokia tavo lytis. Daug kas mato naudą tiek atliekamo darbo kokybei, tiek bendrai atmosferai, kai komandos susideda iš įvairias patirtis turinčių žmonių. O ir tyrimai tokią naudą patvirtina. Deja, vis dar galima sutikti nuomonių, kad moterys IT nesupranta ir nesidomi. Manau, to priežastis – visuomenėje paplitę stereotipai apie moteris ir IT srities darbus. Norėčiau tikėti, kad kadangi vis dažniau bandoma su tais stereotipais kovoti, požiūris tik gerės, o moterų IT srityje daugės“, – sako L. Miškinytė.

Ir įdomu, ir įkandama

Tačiau kad moterims IT sritis ir suprantama, ir įdomi, rodo ne tik skaičiai, bet ir klestinčios iniciatyvos. Pavyzdžiui, pačios L. Miškinytės įkurta organizacija „Vilnius Girls Code“, vienijanti IT sritimi ir programavimu besidominčias vilnietes.

„Organizacijoje rengiame dirbtuves ir susitikimus, kurių metu pristatomos temos, aktualios IT besidomintiems žmonėms. Skatiname visas moteris pasidalinti žiniomis, ir savo pavyzdžiu įkvėpti rinktis IT sritį. Be to, tai ir vieta susipažinti su kitomis moterimis, kurios domisi IT sektoriumi, nes kol kas mūsų nėra labai daug, – paaiškina L. Miškinytė. – Įkūrėme organizaciją su drauge Jurga Girdzijauskaite, kuri taip pat yra programuotoja. Tiesiog vieną dieną pasišnekėjome ir supratome, kad Vilniuje tokios organizacijos trūksta, tad kodėl gi neįkūrus.“

Programavimas – kūrybiškas procesas

Pati aktyviai dirbdama IT sektoriuje L. Miškinytė sako, kad mokytis programuoti – verta ir naudinga. Todėl stengiasi moteris motyvuoti. „Tai labai įdomus darbas, suteikiantis daug galimybių. Bet net ir neketinant savo karjeros sieti su programavimu, verta įgyti bent pradines žinias, kad geriau suprastume, kaip veikia visos šiuolaikinės technologijos. Beje, vis daugiau darbų yra automatizuojami, tad net tiesiogiai nedirbant IT srityje, didelė tikimybė, kad ateityje programavimo žinios pravers“, – sako specialistė.

Įgūdžiai pasitarnaus kitose srityse

L. Miškinytės teigimu, išmokti programuoti, jei tik nuoširdžiai stengiamasi, galima per visai trumpą laiką. Žinoma, tai priklauso nuo turimų pradinių žinių ir laiko planavimo.

„Manau, kad turint, su kuo pasikonsultuoti, ir kasdien skiriant po valandą, o savaitgaliais bent po kelias, per pusmetį jau galima išmokti tiek, kad pavyktų susirasti jaunesniojo programuotojo darbą, – sako specialistė. – Mokytis be savarankiško darbo, deja, nepavyks. Galima studijuoti universitete, kolegijoje ar profesinėje mokykloje, lankyti kursus (gyvai ar internetu), bet visais atvejais reikės papildomai domėtis ir atlikti praktines užduotis. Tiesą sakant, norint būti geru programuotoju, savarankiškai mokytis reikės visą gyvenimą, nes technologijos keičiasi labai greitai.“

L. Miškinytės teigimu, programavimo įgūdžiai pasitarnauja ir siekiant karjeros kitose IT srities specialybėse: „Testuotojai, analitikai, projektų vadovai, turintys programavimo įgūdžių, geriau supranta visą projektą, ne tik savo dalį. Kai kuriuose darbuose mokant programuoti galima automatizuoti dalį atliekamų užduočių, tokiu atveju daugiau laiko liktų svarbesnėms, įdomesnėms užduotims. Be to, programavimas lavina mąstymą, tad tai gali būti tiesiog įdomus ir naudingas hobis.“

Patarimais, kaip savarankiškai išmokti programuoti, L. Miškinytė pasidalins rugsėjo 19-ąją Kauno „Žalgirio“ arenoje vyksiančiame nemokamame modernių technologijų ir verslumo renginyje #SWITCH!

Šaltinis: Pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

6 gyvenimo pamokos, kurių išmokstama po paskaitų

Nors gyvenimo aprašyme skiltis „kita veikla“ yra paskutinė ir atrodo nereikšminga, būtent ji suteikia darbdaviui informacijos apie tai, koks žmogus siekia prisijungti prie komandos. Neretai būtent šios, asmeninės savybės, nulemia sprendimą – atsivers ar užsitrenks svajonių karjeros durys. skaityti »

Stereotipai lūžta: programavimas – moterims vis patrauklesnė sritis

Tik ~30 proc. visų IT srityje dirbančių specialistų pasaulyje yra moterys. skaityti »

Kokių specialistų reikės ateities mados versle?

Mados verslas neatpažįstamai keičiasi, todėl keičiasi ir reikalavimai čia dirbantiems specialistams. skaityti »

Lietuvos inovacijų progresui skatinti – 2,5 mln. eurų

Inovatyvios įmonės, bendradarbiaujančios ar norinčios bendradarbiauti su mokslininkais, vėl gali teikti paraiškas gauti inovacinių čekių. skaityti »

Mokyklose siūloma išjungti skambutį

Aktorius, kuriantis praktikas mokykloje, mokytojas Paulius Tamolė sako – išjunkite mokyklose skambutį. skaityti »

Rašytojai Rutai Sepetys įteikta garbinga Jungtinės Karalystės literatūros premija

Birželio 19 d. Londone lietuvių kilmės rašytojai Rutai Sepetys įteiktas garbingiausias, 80-metį minintis Jungtinės Karalystės apdovanojimas už literatūrą vaikams ir jaunimui – Carnegie medalis. skaityti »

Vis daugiau studentų Lietuvos universitetuose nori studijuoti anglų kalba

Sunku įsivaizduoti sėkmingą verslininką, nekalbantį anglų kalba. Netolimoje ateityje anglų kalba taps privaloma visų profesijų atstovams. skaityti »

Informacinių technologijų egzaminą laiko rekordinis skaičius abiturientų

Specialistai teigia, kad po 10 – 15 metų visos verslo įmonės bus susijusios su informacinėmis technologijomis, taigi nebestebina tai, jog savo ateitį su šia sritimi sieja vis daugiau jaunuolių. skaityti »

Bibliotekos meta skaitymo iššūkį savo skaitytojams

Birželio 15 d. šalies bibliotekos pakvies knygų mėgėjus priimti skaitymo iššūkį ir leistis į vasaros nuotykį. skaityti »

VU rektorius Artūras Žukauskas susitikime su LEU bendruomene: „LEU turi stiprių dalyko didaktikos mokslininkų“

Lietuvos edukologijos universitete (LEU) vyko susitikimas dėl aukštųjų mokyklų tinklo pertvarkos. Diskusijoje dalyvavo LEU bendruomenės nariai, kurie galėjo užduoti jiems rūpimus klausimus Vilniaus universiteto (VU) rektoriui prof. Artūrui Žukauskui. skaityti »