Švietimo ir mokslo ministerija rūpinasi lietuvybės užsienyje išlaikymu

Publikuota: 2014 m. liepos 9 d. trečiadienis

Klaipėdoje vykusiame Pasaulio lietuvių bendruomenės kraštų valdybų pirmininkų suvažiavime pristatyta Švietimo ir mokslo ministerijos kuruojama lituanistinio švietimo veikla. Švietimo ir mokslo ministerija finansuoja formalų ir neformalų lituanistinį ugdymą, sudaro sąlygas užsienio lietuvių jaunimui palaikyti ryšius su Lietuva, remia baltistikos studijų centrus.

Švietimo ir mokslo ministerija koordinuoja 10-ties užsienyje veikiančių lietuviškų formaliojo ugdymo mokyklų veiklą. Šiose mokyklose mokosi 1600 mokinių. Pasaulyje taip pat veikia daugiau nei 160 neformaliojo ugdymo lituanistinių mokyklų, jose mokosi per 6 tūkst. mokinių. Pastaraisiais metais įsikūrė naujos lituanistinės mokyklos Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Kazachstane, Nyderlanduose, Venesueloje ir Turkijoje.

2014 m. Švietimo ir mokslo ministerija paskelbė du lituanistinio švietimo projektų finansavimo konkursus. Pirmam konkursui buvo pateiktos 67 paraiškos, finansavimas skirtas 54 projektams iš 18 pasaulio šalių, jiems išdalinta per 413 tūkst. litų. Antram konkursui pateiktos 46 paraiškos iš 15 šalių, jas svarstyti numatoma liepos mėn. pabaigoje.

2013–2014 m. suorganizuoti trys mokytojų kvalifikacijos tobulinimo seminarai, juose dalyvavo 100 lietuviškų mokyklų mokytojų. 2014 m. rugsėjo mėn. Vilniuje pirmą kartą rengiamas seminaras besisteigiančioms lituanistinėms mokykloms ir pradedantiems jose dirbti mokytojams.

Švietimo ir mokslo ministerija sudaro galimybes užsienio lietuvių vaikams vasarą tėvų kalbos mokytis Lietuvoje. 2013 ir 2014 m. surengtos 3 lituanistinės stovyklos, šiemet taip pat remiamas užsienio lietuvaičių poilsis įvairiose Lietuvos stovyklose.

Lietuviškoms mokykloms užsienyje teikiama mokomoji medžiaga. Bibliotekėlėms siunčiamos lietuviškos knygos. Nupirkta ir lietuviškoms mokykloms išdalinta 100 elektroninių skaityklių su lietuvių literatūros biblioteka. Rengiamos specialios mokymo priemonės, pritaikytos atskirų regionų poreikiams.

Švietimo ir mokslo ministerija skatina lituanistikos ir baltistikos centrų plėtrą pasaulio universitetuose, sudaro sąlygas užsienio lietuviams mokytis ir studijuoti, remia užsienio lietuvių stažuotes Lietuvoje.

Šaltinis: smm.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Inovatyvūs mokymo metodai: mokytojams pamokose siūlys pasitelkti vaizdo žaidimus

Vaizdo žaidimai gali būti ne tik laisvalaikio praleidimo forma, bet ir puiki mokymosi priemonė. skaityti »

Ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų

Novatorius fizikas S. Tamulevičius teigia, kad ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų, kurių ištekliai gamtoje mažėja. skaityti »

Penkios specialybės, kurių Lietuvos darbdaviai ieško dažniausiai

IT specialistus personalo atrankos ekspertai išskiria kaip pačius geidžiamiausius darbo rinkoje. skaityti »

Mokiniai sprendžia: kas svarbiausia kuriant ateities Europos Sąjungą?

Rusijos agresija, pabėgėlių krizė, teroristiniai išpuoliai – šie klausimai aktualūs ne tik ES politikos ekspertams, bet ir mokiniams. skaityti »

MITA patvirtino finansavimą 16 naujų projektų: bus kuriamos perspektyvios technologijos

Išmani apykaklė, apsauganti nuo nuskendimo, gintaro gaminių klasifikatorius, saulės kolektorius mažaenerginiams pastatams, sveikatos dienoraštis, mobili 12V baterija, antenų sistema nanopalydovams, plataus ruožo radaro prototipas – tai tik keletą inovacijų, kurios Lietuvoje bus vystomos 2018 metais. skaityti »

Skelbiama nauja atranka į programą „Renkuosi mokyti!“

Projektas „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai!“ skelbia naują mokyklų ir „Renkuosi mokyti!“ mokytojų atranką. skaityti »

Planuojama pertvarkyti vaikų socializacijos centrus

Per kelis ateinančius metus planuojama iš esmės pertvarkyti vaikų socializacijos centrus, sukuriant šiuolaikiškas įstaigas, kuriose būtų stiprinami socialiniai vaikų įgūdžiai. skaityti »

Ko galėtume pasimokyti iš Suomijos švietimo sistemos?

Suomijos švietimo sistema yra dažnai pateikiama kaip pavyzdys, kuriuo turėtų sekti kiekviena valstybė. skaityti »

XXI amžiaus švietimo sistema turi remtis kūrybiškumo ir atvirumo nesėkmei idėjomis

Mokyklos šiais laikais turi diegti ne tik konkrečios srities žinias, bet ir kūrybiškumą, plačias pažiūras, smalsumą. skaityti »

Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

Programavimo specialistai įsitikinę, kad mokyti programavimo vaikus būtų tikslinga jau pradinėse klasėse. skaityti »