VU fizikas triumfavo Europos palydovinės navigacijos konkurse

Publikuota: 2016 m. lapkričio 25 d. penktadienis

Vilniaus universiteto (VU) Fizikos fakulteto mokslininkas dr. Saulius Rudys tapo Europos palydovinės navigacijos konkurso nugalėtoju regionų kategorijoje. Tai – antrasis kartas iš eilės, kai VU mokslininkas pelno šį apdovanojimą.

Dr. S. Rudžiui sėkmę neša radijo antenomis paremtos inovacijos. Praėjusiais metais fizikas laimėjo konkursą kartu su sūnumi Mantautu Rudžiu pristatęs nepastebimą dviračių apsaugos nuo vagysčių sistemą, sudarytą iš gerai užmaskuotų siųstuvų. Šiais metais pergalę dr. S. Rudžiui atnešė papildomos dronų įrangos, matuojančios elektromagnetinį suderinamumą, išradimas. Ši įranga išsiskyrė ir ypatingu lengvumu, ir mažomis gamybos sąnaudomis.

Profesionalios antenų sistemos gali būti itin sudėtingos struktūros. Norint sumažinti įrengimo klaidų ir nepavykusių projektų riziką, svarbu žinoti, ar planuojama įrengti sistema atitinka numatomus parametrus. Tačiau šie parametrai laikui bėgant taip pat gali pakisti. Vienas iš svarbiausių parametrų, susijusių su elektromagnetiniu suderinamumu, yra antenos spinduliuotės modelis, o tai išmatuoti naudojant antžeminę įrangą yra keblu. Vienas įprastų šios problemos sprendimų – sraigtasparnių pasitelkimas matavimams atlikti. Tačiau toks sprendimas yra labai brangus. Būta ir bandymų pasitelkti sunkiuosius dronus spinduliuotės modeliams matuoti, tačiau rinkoje neatsirado jokių programinės bei techninės įrangos tiekėjų.

VU komanda su dr. S. Rudžiu priešakyje sukūrė ir konkursui pristatė ypač lengvą ir pigią lengviesiems dronams skirtą įrangą naudodami autonominių įrenginių koncepciją (angl. standalone device concept). Įrangai nereikia jokios papildomos elektros jungties, ji sveria vos 200 gramų ir yra suderinama su pigiais ir populiariais rinkoje parduodamais DJI Phantom dronais. Ši įranga gali atlikti svarbius matavimus ir yra prieinama tiek profesionalams, tiek radijo mėgėjams.

Kasmet Europos palydovinės navigacijos konkursas (ESNC) apdovanoja paslaugų, produktų ar verslo inovacijas, kurios naudojasi palydovine navigacija kasdieniame gyvenime. Bendras prizų fondas yra vertinamas maždaug 1 mln. eurų. Šie metai konkursui buvo rekordiniai – kūrėjai iš daugiau nei 40 šalių pateikė net 413 inovacijų idėjų. Per trylika savo gyvavimo metų konkursas yra sulaukęs daugiau nei 10 000 dalyvių ir beveik 4 000 idėjų, iš kurių 305 buvo apdovanotos.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Dilema nerandantiems darbo: laukti, kol pasikeis rinka, ar persikvalifikuoti?

Nors šių metų rugpjūčio 1 d. Lietuvos darbo biržoje buvo registruota 134,1 tūkst. darbo ieškančių žmonių, nesutampa darbdavių ir darbuotojų lūkesčiai dėl darbo pobūdžio. skaityti »

Rugsėjo stresas: kaip apsaugoti pirmokus ir abiturientus?

Pasak sveikatos specialistų, ruduo kai kuriems moksleiviams, ypač pradinukams ir gimnazistams, sukelia nervinę įtampą, o sergančių jaunuolių skaičiai šokteli kelis kartus. skaityti »

Geriausiems Lietuvos studentams – vardinės LR prezidentų stipendijos

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė pasirašė įsakymą dėl prezidentų stipendijų 2017–2018 studijų metams skyrimo. skaityti »

Beveik pusė Lietuvos tėvų už vaikų lavinimą planuoja mokėti pinigus

Lietuvos tėvai vis daugiau dėmesio ir finansų skiria vaikų lavinimui bei ugdymui. skaityti »

Jaunieji geografai tarptautinėje olimpiadoje pasipuošė visų spalvų medaliais

Lietuvos jaunųjų geografų komanda iš Serbijoje vykusios tarptautinės geografijos olimpiados grįžo su visų spalvų medaliais. Lietuvos atstovai iškovojo vieną aukso, du sidabro ir vieną bronzos medalius. Tai geriausias Lietuvos komandos pasiekimas per visą geografijos olimpiadų istoriją. skaityti »

Skiriant valstybės finansavimą moksliniams tyrimams – orientacija į kokybę

Finansuojant mokslinius tyrimus ypatingas dėmesys bus skiriamas kokybei. 60 proc. lėšų moksliniams tyrimams bus skiriama pagal kokybinius parametrus, 40 proc. lėšų – pagal kiekybinius rodiklius. skaityti »

Į pagalbą mokytojams: parengtos rekomendacijos, padėsiančios atpažinti smurtą patyrusius vaikus ir jiems padėti

Mokytojai ir kiti mokyklos darbuotojai gali greičiausiai pastebėti skriaudžiamą vaiką ir jam padėti. skaityti »

Regionų bibliotekose – nemokama teisinė pagalba

Prieš kelis mėnesius pradėję teikti nemokamą teisinę pagalbą nuotoliniu būdu, Vilniaus universiteto (VU) Teisės klinikos konsultantai pastebi: teisinių paslaugų poreikis yra didžiulis, tačiau jos įkandamos ne visiems. skaityti »

Priimamos paraiškos dėl atnaujintos Vlado Jurgučio premijos ir naujos Lietuvos banko premijos už disertaciją

Visą rugpjūtį ir pirmąją rugsėjo pusę Lietuvos bankui galima teikti paraiškas dėl dviejų premijų, skiriamų už ekonomikos srities mokslinės veiklos pasiekimus. skaityti »

Irane vykusioje tarptautinėje informatikos olimpiadoje pelnytas bronzos medalis

Liepos 28–rugpjūčio 4 dienomis Teherane Irane vykusioje tarptautinėje informatikos olimpiadoje Kauno technologijos universiteto gimnazijos dešimtokas Gediminas Lelešius (mokytoja Kristina Serapinaitė) laimėjo bronzos medalį. skaityti »