VU fizikas triumfavo Europos palydovinės navigacijos konkurse

Publikuota: 2016 m. lapkričio 25 d. penktadienis

Vilniaus universiteto (VU) Fizikos fakulteto mokslininkas dr. Saulius Rudys tapo Europos palydovinės navigacijos konkurso nugalėtoju regionų kategorijoje. Tai – antrasis kartas iš eilės, kai VU mokslininkas pelno šį apdovanojimą.

Dr. S. Rudžiui sėkmę neša radijo antenomis paremtos inovacijos. Praėjusiais metais fizikas laimėjo konkursą kartu su sūnumi Mantautu Rudžiu pristatęs nepastebimą dviračių apsaugos nuo vagysčių sistemą, sudarytą iš gerai užmaskuotų siųstuvų. Šiais metais pergalę dr. S. Rudžiui atnešė papildomos dronų įrangos, matuojančios elektromagnetinį suderinamumą, išradimas. Ši įranga išsiskyrė ir ypatingu lengvumu, ir mažomis gamybos sąnaudomis.

Profesionalios antenų sistemos gali būti itin sudėtingos struktūros. Norint sumažinti įrengimo klaidų ir nepavykusių projektų riziką, svarbu žinoti, ar planuojama įrengti sistema atitinka numatomus parametrus. Tačiau šie parametrai laikui bėgant taip pat gali pakisti. Vienas iš svarbiausių parametrų, susijusių su elektromagnetiniu suderinamumu, yra antenos spinduliuotės modelis, o tai išmatuoti naudojant antžeminę įrangą yra keblu. Vienas įprastų šios problemos sprendimų – sraigtasparnių pasitelkimas matavimams atlikti. Tačiau toks sprendimas yra labai brangus. Būta ir bandymų pasitelkti sunkiuosius dronus spinduliuotės modeliams matuoti, tačiau rinkoje neatsirado jokių programinės bei techninės įrangos tiekėjų.

VU komanda su dr. S. Rudžiu priešakyje sukūrė ir konkursui pristatė ypač lengvą ir pigią lengviesiems dronams skirtą įrangą naudodami autonominių įrenginių koncepciją (angl. standalone device concept). Įrangai nereikia jokios papildomos elektros jungties, ji sveria vos 200 gramų ir yra suderinama su pigiais ir populiariais rinkoje parduodamais DJI Phantom dronais. Ši įranga gali atlikti svarbius matavimus ir yra prieinama tiek profesionalams, tiek radijo mėgėjams.

Kasmet Europos palydovinės navigacijos konkursas (ESNC) apdovanoja paslaugų, produktų ar verslo inovacijas, kurios naudojasi palydovine navigacija kasdieniame gyvenime. Bendras prizų fondas yra vertinamas maždaug 1 mln. eurų. Šie metai konkursui buvo rekordiniai – kūrėjai iš daugiau nei 40 šalių pateikė net 413 inovacijų idėjų. Per trylika savo gyvavimo metų konkursas yra sulaukęs daugiau nei 10 000 dalyvių ir beveik 4 000 idėjų, iš kurių 305 buvo apdovanotos.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

6 gyvenimo pamokos, kurių išmokstama po paskaitų

Nors gyvenimo aprašyme skiltis „kita veikla“ yra paskutinė ir atrodo nereikšminga, būtent ji suteikia darbdaviui informacijos apie tai, koks žmogus siekia prisijungti prie komandos. Neretai būtent šios, asmeninės savybės, nulemia sprendimą – atsivers ar užsitrenks svajonių karjeros durys. skaityti »

Stereotipai lūžta: programavimas – moterims vis patrauklesnė sritis

Tik ~30 proc. visų IT srityje dirbančių specialistų pasaulyje yra moterys. skaityti »

Kokių specialistų reikės ateities mados versle?

Mados verslas neatpažįstamai keičiasi, todėl keičiasi ir reikalavimai čia dirbantiems specialistams. skaityti »

Lietuvos inovacijų progresui skatinti – 2,5 mln. eurų

Inovatyvios įmonės, bendradarbiaujančios ar norinčios bendradarbiauti su mokslininkais, vėl gali teikti paraiškas gauti inovacinių čekių. skaityti »

Mokyklose siūloma išjungti skambutį

Aktorius, kuriantis praktikas mokykloje, mokytojas Paulius Tamolė sako – išjunkite mokyklose skambutį. skaityti »

Rašytojai Rutai Sepetys įteikta garbinga Jungtinės Karalystės literatūros premija

Birželio 19 d. Londone lietuvių kilmės rašytojai Rutai Sepetys įteiktas garbingiausias, 80-metį minintis Jungtinės Karalystės apdovanojimas už literatūrą vaikams ir jaunimui – Carnegie medalis. skaityti »

Vis daugiau studentų Lietuvos universitetuose nori studijuoti anglų kalba

Sunku įsivaizduoti sėkmingą verslininką, nekalbantį anglų kalba. Netolimoje ateityje anglų kalba taps privaloma visų profesijų atstovams. skaityti »

Informacinių technologijų egzaminą laiko rekordinis skaičius abiturientų

Specialistai teigia, kad po 10 – 15 metų visos verslo įmonės bus susijusios su informacinėmis technologijomis, taigi nebestebina tai, jog savo ateitį su šia sritimi sieja vis daugiau jaunuolių. skaityti »

Bibliotekos meta skaitymo iššūkį savo skaitytojams

Birželio 15 d. šalies bibliotekos pakvies knygų mėgėjus priimti skaitymo iššūkį ir leistis į vasaros nuotykį. skaityti »

VU rektorius Artūras Žukauskas susitikime su LEU bendruomene: „LEU turi stiprių dalyko didaktikos mokslininkų“

Lietuvos edukologijos universitete (LEU) vyko susitikimas dėl aukštųjų mokyklų tinklo pertvarkos. Diskusijoje dalyvavo LEU bendruomenės nariai, kurie galėjo užduoti jiems rūpimus klausimus Vilniaus universiteto (VU) rektoriui prof. Artūrui Žukauskui. skaityti »