CERT-LT įspėja – per šventes būkite itin atsargūs!

Publikuota: 2015 m. gruodžio 17 d. ketvirtadienis

Lietuvos Respublikos nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys CERT-LT įspėja vartotojus, kad šventiniu laikotarpiu padaugėja kibernetinių incidentų. CERT-LT atkreipia naudotojų dėmesį - atsargiai vertinkite gautus el. pranešimus, susijusius su finansais, asmeniniais duomenimis ir kita ypatinga informacija. Neatidarinėkite įtartinų rinkmenų ir įtartinų nuorodų.

Šiuo metu padaugėja sukčiavimo atvejų elektroninėje erdvėje, pvz., sukuriamos netikros el. parduotuvės, siunčiami apgaulingi el. laiškai, kurių tikslas – išvilioti elektroninės bankininkystės ir kitus asmeninius duomenis. Švenčių laikotarpiu ypač padidėja brukalų skaičius, o su jais platinami virusai. CERT-LT atlikta brukalų analizė rodo, kad 8 iš 10 brukalų platino „ransomware“ tipo virusą, kurį suaktyvinus, užšifruojami kompiuteryje esantys failai.

Dažniausi apkrėstų el. laiškų požymiai yra tokie:

  • Laiškai parašyti anglų kalba, bet gali būti ir netaisyklinga lietuvių kalba.
  • Antraštėje galima matyti frazes „Transfer“, „Tax Invoice“, „Invoice“, „Scanned image“.
  • Tokie laiškai gali atrodyti kaip „sveikinimai“, raginimai pasižiūrėti „kalėdines nuotraukas“ ar „kalėdines skaidres“.
  • Pridėta neva DOC („Microsoft Word“),  XLS („Microsoft Excel“), PDF ar ZIP rinkmena, kuri iš tiesų yra rinkmena su kenkimo kodu.
  • Siuntėjas ‒ neva užsienio įmonė, bet gali būti ir jums žinomas įmonės el. pašto adresas (siuntėjo adresą galima suklastoti).

CERT-LT rekomenduoja:

  • itin įtariai žiūrėti į laiškus, gautus iš nepažįstamų šaltinių;
  • nespausti ant įtartinų nuorodų (nesvarbu, kaip jos gautos: elektroniniu paštu, „Skype“, „Facebook” ar iš kitų šaltinių);
  • net gavus laišką iš to paties domeno (kitaip tariant, iš jūsų pačių įmonės), neskubėti atidarinėti priedų, pvz., jeigu jūsų el. pašto adresas – morta@imone.lt, jūs galite gauti laišką neva iš tomas@imone.lt (iš tiesų siuntėjas yra suklastotas);
  • gavus įtartinus laiškus, kviečiame pranešti apie tai CERT-LT adresu https://www.cert.lt/pranesti.html. 

Jei manote, kad laišką gavote iš patikimo šaltinio, bet vis tiek norėtumėte patikrinti laiško priedus, pasinaudokite nemokamu rinkmenų tikrintuvu (pvz., www.virustotal.com). Atkreipiame dėmesį, kad antivirusinės programos negali užtikrinti visų žalingų kodų atpažinimą, ir neretai naujas žalingas kodas įtraukiamas į  antivirusinių programų duombazes po 1-2 dienų.

 

Šaltinis: rrt.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Rastas būdas iššifruoti vienu pavojingiausių „Trojos“ virusų užkrėstus failus

„Kaspersky Lab“ išleido atnaujintą nemokamą paslaugą „RannohDecryptor“ kovoti su naujausio šifruotojo „CryptXXX“ – vieno plačiausiai paplitusių ir pavojingiausių šio tipo virusų – versijomis. skaityti »

„Danske Bank“ ragina gyventojus saugoti savo duomenis

Suaktyvėjus piktavalių asmenų bandymams išvilioti iš bankų klientų konfidencialią informaciją, susijusią su sąskaitomis, prisijungimo kodais, mokėjimo kortelėmis ir slaptažodžiais, „Danske Bank“ ragina gyventojus išlikti budrius ir šių duomenų niekam neatskleisti. skaityti »

Apsaugos sistemų rinka augs 4,6 proc. kasmet

Tyrimų bendrovės „IHS Markit“ duomenimis, 2015 m. duomenų apsaugos sistemų rinkos apimtis sudarė 60,3 mlrd. JAV dolerio. skaityti »

Saugumo prognozės 2017-iesiems

„Kaspersky Lab“ ekspertų nuomone, 2017 m. svarbiausi bus duomenų ir naudotojų asmeninio gyvenimo konfidencialumo išsaugojimo klausimai, taip pat saugumo lygio užtikrinimas naudojant virtualias valiutas. skaityti »

„Cisco Systems Inc.“ kuria savisaugos nuo kibernetinių atakų sistemą

„Cisco Systems Inc.“ kuria išmaniąją savisaugos sistemą, veikiančią dirbtinio intelekto pagrindu, kuri padėtų aptikti kenksmingą programinę įrangą. skaityti »

2016 m. grėsmių apžvalga: serveriai parduoti, globalūs kompiuterių zombių tinklai ir dėmesys mobiliesiems įrenginiams

2016 m. didžiausios pasaulio kibernetinės grėsmės buvo susijusios su pinigais, informacija ir noru žlugdyti. skaityti »

Kova su išpirkos reikalaujančiais virusais įgauna pagreitį

Pasaulinė kova su išpirkos reikalaujančiais virusais įgauna pagreitį, ir dabar prie projekto „No More Ransom“ („Jokių išpirkų“) prisijungė jau daugiau nei 30 naujų partnerių iš viešojo ir privataus sektorių. skaityti »

Kaip saugiai pirkti dovanas internete

Nors prekybos atstovai tikina, kad kalėdinė el. prekyba neprilygsta parduotuvių šturmui Juodąjį penktadienį, ieškantys dovanų internete turi būti itin atidūs ir šiuo periodu. skaityti »

Tobulėja „Android“ išpirkos reikalaujantys kenkėjai

„Android“ naudotojai atakuojami įvairių tipų naudos ieškančių kenksmingų programų, dažniausiai tarp jų pasitaiko vadinamieji „policijos kenkėjai“, bandantys įbauginti aukas sumokėti baudas, esą jų įrenginiuose buvo aptiktas nelegalus turinys. skaityti »

Išpuoliai prieš verslą vykdomi kas 40 sekundžių

2016 m. išpirkos reikalaujančių virusų išpuolių prieš verslą padaugėjo tris kartus – nuo išpuolių kas 2 minutes sausį iki kas 40 sekundžių spalį. skaityti »