Paaiškėjo kompiuterinio viruso „Petya“ plitimo būdas Ukrainoje

Publikuota: 2017 m. birželio 28 d. trečiadienis

ESET kenksmingų programų tyrėjai nustatė, nuo ko prasidėjo globali kenkėjo „Petya“ epidemija. Programišiai atakai panaudojo buhalterinės apskaitos programą „M.E.Doc“, kuri yra gana populiari Ukrainoje, naudojama skirtingose industrijose, įskaitant finansines institucijas.

Kibernetinio saugumo ekspertas Marius Pareščius teigia, kad buhalterinės apskaitos programą „M.E.Doc“ naudoja 400 000 vartotojų elektroninių dokumentų apsikeitimui tarp įmonių ir valstybės institucijų. „Lietuvoje analogas būtų tokios buhalterinės apskaitos programos, kaip „ABBYY eFormFiller“, „Adobe Acrobat Reader“, iSAF, iMAS sistemos produktai“, – komentuoja M. Pareščius.

Programos paleidimo metu prašoma vartotojo autorizacijos, ją praėjus sistema ieško atnaujinimų interneto pagalba naujinimų serveriuose „upd.me-doc.com.ua“ (92.60.184.55) ir gavęs atnaujinimus juos diegia.

„Programišiai sugebėjo sugeneruoti šios programos atnaujinimo failą ir jį išplatino visiems vartotojams. Buhalteriai atsidarę programą savo kompiuteriuose gavo atnaujinimus ir paleido virusą, kuris, naudodamasis „Windows“ saugumo spragomis, pradėjo plisti toliau“, – teigia M. Pareščius.

Užkrėstas „M.E.Doc“ naujinimas leido atakuotojams paleisti žaibo greičiu plintančią masinę išpirkos reikalaujančio kenkėjo kampaniją visame pasaulyje. Pasak ESET, „Petya“ arba „Win32/Diskcoder.C Trojan“ plisdamas naudojasi jau žinomu operacinės sistemos „Windows“ pažeidžiamumu „EternalBlue“, kaip ir jo pirmtakas „WannaCry“. Šis pažeidžiamumas buvo ištaisytas pradėjus plisti  „WannaCry“.

Patyrus „Petya“ ataką reikia išjungti kompiuterį, kad kenkėjas negalėtų šifruoti disko, tačiau vis tiek gali tekti paaukoti kelis failus. ESET saugumo ekspertai įspėja vartotojus nemokėti kenkėjo reikalaujamos išpirkos, nes antradienio vakare programišiai išjungė mokėjimo galimybę, tad vartotojai negalės gauti dešifravimo rakto.

Šiuo metu tikslinama, ar „Petya“ sukėlė kokių padarinių Ukrainos ir kitų šalių elektros energijos pramonei – kol kas neužfiksuota jokių elektros energijos tiekimo sutrikimų, kaip buvo pastebėta su prieš kelis mėnesius aptiktu virusu „Industroyer“.

Šaltinis: ESET
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras

     

 


Captcha
 

susiję straipsniai

Sustabdytas didžiausią grėsmę keliantis „botnet“ tinklas „Gamarue“

Saugumo sprendimų kompanija ESET drauge su „Microsoft“ tyrėjais, bendradarbiaujant su teisėsaugos agentūromis FTB, „Interpol“, „Europol“ ir kitais kibernetinės apsaugos ekspertais visame pasaulyje, sėkmingai sustabdė daugelį metų internete plitusį kenkėjiškų programų židinį „Gama... skaityti »

Sustabdytas didžiausią grėsmę keliantis „botnet“ tinklas „Gamarue“ (1)

Saugumo sprendimų kompanija ESET drauge su „Microsoft“ tyrėjais, bendradarbiaujant su teisėsaugos agentūromis FTB, „Interpol“, „Europol“ ir kitais kibernetinės apsaugos ekspertais visame pasaulyje, sėkmingai sustabdė daugelį metų internete plitusį kenkėjiškų programų židinį „Gamarue“. skaityti »

Programišiai pergudravo „Google Play“ apsaugos mechanizmus (2)

Aptikta kenkėjiška programa, galinti apeiti programėlių parduotuvės „Google Play“ apsaugos mechanizmus. skaityti »

Sukčiai savo kėslams pasitelkė SEO optimizavimą

Sukčiai pasinaudodami SEO internete platina modifikuotą „Windows Movie Maker“ versiją. skaityti »

Helsinkyje aptarta Lietuvos iniciatyva stiprinti kibernetinės gynybos sritį Europos Sąjungoje

LR Krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza susitikime su Suomijos gynybos ministerijos nuolatiniu sekretoriumi Jukka Juusti aptarė Lietuvos ir Suomijos bendradarbiavimą kibernetinės gynybos srityje, skaityti »

Paskelbta apie grėsmę „Wi-Fi“ tinklams: ką reikia žinoti ir kaip apsisaugoti

Spalio 16 dieną belgų mokslininkas Maty Vanhoefas viešai paskelbė apie belaidžio ryšio (angl. Wi-Fi) saugumo spragą, pavadinimu KRACK (angl. Key Reinstallation AttaCK). Ši WPA2 duomenų šifravimo protokolo apsaugos spraga yra visuose apsaugotuose „Wi-Fi“ tinkluose bei juos naudojančiuose įrenginiuose. skaityti »

Mokslininkai pasiūlė Žemę uždengti milžinišku skydu

Mūsų Visatoje yra daugybė pavojų, nuo kurių žmonija turi išmokti apsisaugoti. Nuolat kalbama apie būtinybę išmokti nukreipti asteroidus, tačiau ir be jų galime sulaukti didžiulės grėsmės iš kosmoso. skaityti »

Saugumo ekspertai iš viso pasaulio kviečiami įsilaužti į naftos perdirbimo įmonę

„Kaspersky Lab“ paskelbė tarptautinį saugumo konkursą „Capture the Flag“, kurio dalyviams suteikiama galimybė įsilaužti į naftos perdirbimo įmonę. skaityti »

15 komandų treniruojasi suvaldyti kibernetinius incidentus pratybose „Kibernetinis skydas 2017“

Šių metų spalio 2–4 d. Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir kituose Lietuvos miestuose įsikūrusios 15 kibernetinio saugumo specialistų komandų treniruojasi atremti ir suvaldyti kibernetinius incidentus. skaityti »

Lietuvos bankas įspėja apie neteisėtus ir rizikingus investavimo pasiūlymus

Pastaruoju metu vis daugiau žmonių skundžiasi nukentėję nuo neteisėtai ir nelegaliai veikiančių investavimo bendrovių. skaityti »

Pirštų atspaudų nuskaitymas – tik gavus sutikimą

Technologijoms sparčiai žengiant į priekį ir populiarėjant tapatybės nustatymui pagal pirštų atspaudus, teisininkai pataria atkreipti ypatingą dėmesį į asmens duomenų apsaugą. skaityti »