Paaiškėjo kompiuterinio viruso „Petya“ plitimo būdas Ukrainoje

Publikuota: 2017 m. birželio 28 d. trečiadienis

ESET kenksmingų programų tyrėjai nustatė, nuo ko prasidėjo globali kenkėjo „Petya“ epidemija. Programišiai atakai panaudojo buhalterinės apskaitos programą „M.E.Doc“, kuri yra gana populiari Ukrainoje, naudojama skirtingose industrijose, įskaitant finansines institucijas.

Kibernetinio saugumo ekspertas Marius Pareščius teigia, kad buhalterinės apskaitos programą „M.E.Doc“ naudoja 400 000 vartotojų elektroninių dokumentų apsikeitimui tarp įmonių ir valstybės institucijų. „Lietuvoje analogas būtų tokios buhalterinės apskaitos programos, kaip „ABBYY eFormFiller“, „Adobe Acrobat Reader“, iSAF, iMAS sistemos produktai“, – komentuoja M. Pareščius.

Programos paleidimo metu prašoma vartotojo autorizacijos, ją praėjus sistema ieško atnaujinimų interneto pagalba naujinimų serveriuose „upd.me-doc.com.ua“ (92.60.184.55) ir gavęs atnaujinimus juos diegia.

„Programišiai sugebėjo sugeneruoti šios programos atnaujinimo failą ir jį išplatino visiems vartotojams. Buhalteriai atsidarę programą savo kompiuteriuose gavo atnaujinimus ir paleido virusą, kuris, naudodamasis „Windows“ saugumo spragomis, pradėjo plisti toliau“, – teigia M. Pareščius.

Užkrėstas „M.E.Doc“ naujinimas leido atakuotojams paleisti žaibo greičiu plintančią masinę išpirkos reikalaujančio kenkėjo kampaniją visame pasaulyje. Pasak ESET, „Petya“ arba „Win32/Diskcoder.C Trojan“ plisdamas naudojasi jau žinomu operacinės sistemos „Windows“ pažeidžiamumu „EternalBlue“, kaip ir jo pirmtakas „WannaCry“. Šis pažeidžiamumas buvo ištaisytas pradėjus plisti  „WannaCry“.

Patyrus „Petya“ ataką reikia išjungti kompiuterį, kad kenkėjas negalėtų šifruoti disko, tačiau vis tiek gali tekti paaukoti kelis failus. ESET saugumo ekspertai įspėja vartotojus nemokėti kenkėjo reikalaujamos išpirkos, nes antradienio vakare programišiai išjungė mokėjimo galimybę, tad vartotojai negalės gauti dešifravimo rakto.

Šiuo metu tikslinama, ar „Petya“ sukėlė kokių padarinių Ukrainos ir kitų šalių elektros energijos pramonei – kol kas neužfiksuota jokių elektros energijos tiekimo sutrikimų, kaip buvo pastebėta su prieš kelis mėnesius aptiktu virusu „Industroyer“.

Šaltinis: ESET
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Sustabdytas didžiausią grėsmę keliantis „botnet“ tinklas „Gamarue“

Saugumo sprendimų kompanija ESET drauge su „Microsoft“ tyrėjais, bendradarbiaujant su teisėsaugos agentūromis FTB, „Interpol“, „Europol“ ir kitais kibernetinės apsaugos ekspertais visame pasaulyje, sėkmingai sustabdė daugelį metų internete plitusį kenkėjiškų programų židinį „Gama... skaityti »

Kriptovaliutą kasantis kenkėjas naudojasi „Microsoft“ saugumo spraga

Nustatytas naujas kenkėjas, kuris pasinaudodamas užkrėstais „Windows“ interneto serveriais kasa virtualią valiutą „Monero“. skaityti »

Pavojingas bankininkystės trojanas vėl siaučia „Google Play“

Šių metų pradžioje aptiktas pavojingas „Android“ bankininkystės trojanas „BankBot“ sugrįžo į „Google Play“ su naujomis kenksmingomis funkcijomis. skaityti »

Interneto paslaugų tiekėjai galėjo dalyvauti šnipinėjimo kampanijose

Paaiškėjo, kad vartotojų šnipinėjimo kampanijose buvo naudojama naujausia gerai žinomos šnipinėjimo programos „FinFisher“, dar vadinamos „FinSpy“, versija. skaityti »

Programišiai „kasė“ virtualią valiutą rusiškose svetainėse

Virtualios valiutos kelia susidomėjimą ne tik siekiantiems užsidirbti vartotojams, bet ir kibernetiniams nusikaltėliams. skaityti »

Lietuva ES valstybėms siūlo kurti karinį Šengeną ir glaudžiau bendradarbiauti kibernetinės gynybos srityje

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis rugsėjo 6-7 dienomis dalyvavo Taline vykusiame Europos Sąjungos gynybos ministrų susitikime, kuriame aptarė naująsias ES gynybos iniciatyvas ir praktinius bendradarbiavimo projektus. skaityti »

Piktavaliai pasinaudojo „Facebook“ reklamai platinti

Užpuolikai pasinaudojo „Facebook“ keitimosi žinutėmis programa ir socialine inžinerija kenkėjiškai „JavaScript“ programai platinti skaityti »

Kas skatina kibernetinių nusikaltimų augimą?

Europolo duomenimis, globalus kibernetinių nusikaltimų poveikis šiuo metu yra vertinamas 3 trilijonais JAV dolerių ir viršija pasaulinę narkotikų rinką. skaityti »

Sukčiai pasipelnė iš „WannaCry“ epidemijos

2017 m. antrąjį ketvirtį kibernetiniai nusikaltėliai įsitraukė į šlamštalaiškių platinimą, bandydami pasinaudoti visuomenės baime dėl „WannaCry“ išpirkos reikalaujančių virusų epidemijos gegužę. skaityti »

Darbuotojai – pagrindinis kibernetinių nusikaltėlių taikinys

„Kibernetinio saugumo problema Lietuvoje yra lygiai tokia pat aktuali kaip ir didžiausiose pasaulio šalyse, kadangi šalių, biurų ar namų sienos kibernetinėje erdvėje neegzistuoja“, sako Monika Žemgulytė, Kazimiero Simonavičiaus ir „Cyber Security Academy“ Kibernetinio saugumo mokymų projekto vadovė. skaityti »

Torentų keliami pavojai nuo piratavimo dar neatgrasė

Nepaisant didelio populiarumo tarp vartotojų, torentai išlieka vienu rizikingiausių veiklų internete. skaityti »