Paaiškėjo kompiuterinio viruso „Petya“ plitimo būdas Ukrainoje

Publikuota: 2017 m. birželio 28 d. trečiadienis

ESET kenksmingų programų tyrėjai nustatė, nuo ko prasidėjo globali kenkėjo „Petya“ epidemija. Programišiai atakai panaudojo buhalterinės apskaitos programą „M.E.Doc“, kuri yra gana populiari Ukrainoje, naudojama skirtingose industrijose, įskaitant finansines institucijas.

Kibernetinio saugumo ekspertas Marius Pareščius teigia, kad buhalterinės apskaitos programą „M.E.Doc“ naudoja 400 000 vartotojų elektroninių dokumentų apsikeitimui tarp įmonių ir valstybės institucijų. „Lietuvoje analogas būtų tokios buhalterinės apskaitos programos, kaip „ABBYY eFormFiller“, „Adobe Acrobat Reader“, iSAF, iMAS sistemos produktai“, – komentuoja M. Pareščius.

Programos paleidimo metu prašoma vartotojo autorizacijos, ją praėjus sistema ieško atnaujinimų interneto pagalba naujinimų serveriuose „upd.me-doc.com.ua“ (92.60.184.55) ir gavęs atnaujinimus juos diegia.

„Programišiai sugebėjo sugeneruoti šios programos atnaujinimo failą ir jį išplatino visiems vartotojams. Buhalteriai atsidarę programą savo kompiuteriuose gavo atnaujinimus ir paleido virusą, kuris, naudodamasis „Windows“ saugumo spragomis, pradėjo plisti toliau“, – teigia M. Pareščius.

Užkrėstas „M.E.Doc“ naujinimas leido atakuotojams paleisti žaibo greičiu plintančią masinę išpirkos reikalaujančio kenkėjo kampaniją visame pasaulyje. Pasak ESET, „Petya“ arba „Win32/Diskcoder.C Trojan“ plisdamas naudojasi jau žinomu operacinės sistemos „Windows“ pažeidžiamumu „EternalBlue“, kaip ir jo pirmtakas „WannaCry“. Šis pažeidžiamumas buvo ištaisytas pradėjus plisti  „WannaCry“.

Patyrus „Petya“ ataką reikia išjungti kompiuterį, kad kenkėjas negalėtų šifruoti disko, tačiau vis tiek gali tekti paaukoti kelis failus. ESET saugumo ekspertai įspėja vartotojus nemokėti kenkėjo reikalaujamos išpirkos, nes antradienio vakare programišiai išjungė mokėjimo galimybę, tad vartotojai negalės gauti dešifravimo rakto.

Šiuo metu tikslinama, ar „Petya“ sukėlė kokių padarinių Ukrainos ir kitų šalių elektros energijos pramonei – kol kas neužfiksuota jokių elektros energijos tiekimo sutrikimų, kaip buvo pastebėta su prieš kelis mėnesius aptiktu virusu „Industroyer“.

Šaltinis: ESET
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Sustabdytas didžiausią grėsmę keliantis „botnet“ tinklas „Gamarue“

Saugumo sprendimų kompanija ESET drauge su „Microsoft“ tyrėjais, bendradarbiaujant su teisėsaugos agentūromis FTB, „Interpol“, „Europol“ ir kitais kibernetinės apsaugos ekspertais visame pasaulyje, sėkmingai sustabdė daugelį metų internete plitusį kenkėjiškų programų židinį „Gama... skaityti »

Baltijos šalių ir partnerių atstovai stiprino bendradarbiavimą sprendžiant pavojingus kibernetinius incidentus

Praėjusią savaitę Krašto apsaugos ministerijos ir Nacionalinio kibernetinio saugumo centro atstovai dalyvavo JAV pajėgų Europoje vadavietės organizuotuose kibernetinio saugumo pratybose „Baltic Ghost 2017“ Štutgarte. skaityti »

50 slaptažodžių per valandą: kaip galima sukompromituoti verslo tinklą su 20 JAV dolerių kainuojančiu įrenginiu

„Kaspersky Lab“ ekspertai nustatė, kad galingą įsilaužimo įrankį per kelias valandas galima sukurti už maždaug 20 JAV dolerių. skaityti »

„Petya“ – ne virusas, o galingas naikinimo ginklas

Pradeda aiškėti, kad Ukrainą atakavęs virusas „Petya“ buvo sukurtas atrodyti kaip išpirkos reikalaujantis kenkėjas, bet pagrindinis jo tikslas buvo naikinti tam tikrų sistemų duomenis, į kurias programišiai nusitaikė tikslingai. skaityti »

Išpirkos reikalaujantys virusai pavojų kelia išsivysčiusioms rinkoms

Išpirkos reikalaujančių virusų platintojai daugiausia dėmesio skiria turtingoms šalims. Išsivysčiusiose rinkose ne tik aukštesnis pajamų lygis, bet ir pažangesnė mobiliojo ir elektroninio mokėjimo infrastruktūra. Pagal skaityti »

Paaiškėjo kompiuterinio viruso „Petya“ plitimo būdas Ukrainoje

Programišiai atakai panaudojo buhalterinės apskaitos programą „M.E.Doc“, kuri yra gana populiari Ukrainoje, naudojama skirtingose industrijose, įskaitant finansines institucijas. skaityti »

Pasaulį atakuoja virusas „Petya“

Birželio 27 d. pasaulį vėl atakavo „WannaCry“ tipo virusas – „Petya“. skaityti »

Gimtadienių priminimo programa veikė kaip reklaminis virusas

Iš pažiūros nekenksminga „Windows“ operacinėje sistemoje veikianti programa „Birthday Reminder” buvo naudojama „pakabinti“ DNS ir rodyti vartotojams reklamas. skaityti »

Kibernetiniams įsilaužėliams rūpi ne tik pinigai

Internete kasdien pasirodo tūkstančiai naujų virusų atmainų, o didžioji jų dalis išnaudoja jau žinomus, tačiau vartotojų taip ir nepašalintus pažeidžiamumus. skaityti »

Gali pasikartoti „WannaCry“ atakų scenarijus: šįkart taikinyje – „Linux“

Saugumo ekspertai įspėja, kad po globalios „WannaCry“ atakos galime sulaukti dar vienos kenkėjų bangos. skaityti »

Programišiai pasitelkė „Instagram“ savo aukų šnipinėjimui

Kenksminga programa „Turla“ socialiniame tinkle „Instagram“ šnipinėja savo potencialias aukas. skaityti »