Pasaulį atakuoja virusas „Petya“

Publikuota: 2017 m. birželio 28 d. trečiadienis

Birželio 27 d. pasaulį vėl atakavo „WannaCry“ tipo virusas – „Petya“. Šį virusą „ESET“ antivirusinių programų laboratorijos mokslininkai pastebėjo dar 2016 metais. Senesnė viruso versija užgrobdavo vartotojo kompiuterį, o tuomet jame pasirodydavo mėlynas ekranas (eng. - blue screen of death), užblokuodavęs vartotojo duomenis.

Manoma, kad vakar aptikta masiškai plintanti nauja „Petya“ viruso ataka, yra viena iš pasekmių po liūdnai pagarsėjusių virusų „WannaCry“ ir „XData/AES-NI“. Panašus į „WannaCry“ virusas pirmiausia smogė Ukrainoje.

„ESET“ antivirusinių programų laboratorijos tyrėjai pataria, kokių veiksmų reikėtų imtis norint darbo dieną prie kompiuterio pradėti saugiai:

  • IT sistemų administratoriai turėtų patikrinti ar visi tinkle esantys įrenginiai yra apsaugoti naujausia antivirusinės programos versija. Pravartu išsiųsti atnaujinimo komandą visiems kompiuteriams.
  • Įsitikinkite, jog  Jūsų operacinė sistema naudoja naujausią versiją ir yra apsaugota nuo „Windows“ operacinės sistemos pažeidžiamumų „EternalBlue“.
  • Savo saugumo politikose išjunkite „PsExec“ servisą.
  • Namų vartotojai taip pat yra skatinami nedelsiant atnaujinti arba įsidiegti naujausią antivirusinės programos versiją.
  • Rekomenduojama įsidiegti ne vien bazinę antivirusinę apsaugą, tačiau turėti „Smart Security“ sprendimą - su įdiegta ugniasiene, pašto apsaugos funkcionalumu, kadangi tokie virusai kaip „WannaCry“ ir „Petya“ dažniausiai pradeda plisti per elektroninį paštą.

„Petya“ virusas pastebėtas ir Lietuvoje. Paskutiniais duomenimis, jo paplitimas šiuo metu toks:

Ukrainoje 78%

Italijoje 10%

Izraelyje 5%

Serbijoje 2%

Rumunijoje 1%

Amerikoje 1%

Lietuvoje 1%

Vengrijoje 1%

Lenkijoje 1%

Pasak „ESET“ Lietuva saugaus interneto eksperto Tomo Parnarausko, nors tai jau ne pirmas didelio viruso išpuolis pasaulyje, vartotojai yra nepakankamai apsaugoję  savo įrenginius.  Dėl tokio nusiteikimo dauguma vartotojų ir įmonių patiria didžiausius nuostolius.

 „Programišiai geba patekti į kompiuterius bei mobiliuosius telefonus, vaizdo kameras ar net išmaniuosius televizorius. Norint to išvengti, reikėtų atsisiųsti ir įsidiegti operacinės sistemos atnaujinimus, nuolat darytis atsargines duomenų kopijas. Šiais laikais norint jaustis ramiau vien bazinės antivirusinės apsaugos nebepakanka, būtina naudoti „Smart Security“ kompleksinę antivirusinę  apsaugą su ugniasiene ir elektroninio pašto apsauga ,“– pataria ekspertas.

Įmonės turėtų imtis papildomų priemonių, norint turėti saugesnį IT ūkį.  „Būtina informuoti savo darbuotojus apie kompiuterinį raštingumą ir saugumą, būti atsargiems ir nespausti nežinomų nuorodų internete bei neatidaryti įtartinų failų, gautų el. paštu, daryti atsargines duomenų kopijas, išjungti nuotolinio prisijungimo galimybę savo kompiuteryje. Taip pat visus duomenis būtina šifruoti, kad piktavaliai negalėtų naudoti pagrobtos informacijos. Interneto svetainėms yra būtina ugniasienės užkarda, kad programišiai lengvai nepatektų vidun“, – komentavo T. Parnarauskas.

Pasak T. Parnarausko, kiekvienu atveju yra patikimi sprendimai, tik reikia labiau pasidomėti ar pasitarti su ekspertais. Dažniausiai aplaidumas atsiranda ne iš IT administratorių, o įmonės vadovo. Žvelgiant į ateitį toks aplaidumas kainuos dar brangiau - „Verslą jau dabar glumina 2018 metais įsigaliosiantis ES asmens duomenų apsaugos reglamentas. Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas yra atsakas į IT infrastruktūros saugumo reikalavimus, o tiksliau jų nepakankamumą. Deja, vėliau įmonėms, kurios į saugumo sprendimus ir toliau žiūrės aplaidžiai teks sumokėti iki 10% procentų nuo įmonės apyvartos siekiančias baudas. Tokie reikalavimai jau dabar pateikti Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijoje“, – kalbėjo ESET Lietuva atstovas.

Šaltinis: ESET
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras

     

 


Captcha
 

susiję straipsniai

Sustabdytas didžiausią grėsmę keliantis „botnet“ tinklas „Gamarue“

Saugumo sprendimų kompanija ESET drauge su „Microsoft“ tyrėjais, bendradarbiaujant su teisėsaugos agentūromis FTB, „Interpol“, „Europol“ ir kitais kibernetinės apsaugos ekspertais visame pasaulyje, sėkmingai sustabdė daugelį metų internete plitusį kenkėjiškų programų židinį „Gama... skaityti »

Kriptovaliutą kasantis kenkėjas naudojasi „Microsoft“ saugumo spraga

Nustatytas naujas kenkėjas, kuris pasinaudodamas užkrėstais „Windows“ interneto serveriais kasa virtualią valiutą „Monero“. skaityti »

Pavojingas bankininkystės trojanas vėl siaučia „Google Play“

Šių metų pradžioje aptiktas pavojingas „Android“ bankininkystės trojanas „BankBot“ sugrįžo į „Google Play“ su naujomis kenksmingomis funkcijomis. skaityti »

Interneto paslaugų tiekėjai galėjo dalyvauti šnipinėjimo kampanijose

Paaiškėjo, kad vartotojų šnipinėjimo kampanijose buvo naudojama naujausia gerai žinomos šnipinėjimo programos „FinFisher“, dar vadinamos „FinSpy“, versija. skaityti »

Programišiai „kasė“ virtualią valiutą rusiškose svetainėse

Virtualios valiutos kelia susidomėjimą ne tik siekiantiems užsidirbti vartotojams, bet ir kibernetiniams nusikaltėliams. skaityti »

Lietuva ES valstybėms siūlo kurti karinį Šengeną ir glaudžiau bendradarbiauti kibernetinės gynybos srityje

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis rugsėjo 6-7 dienomis dalyvavo Taline vykusiame Europos Sąjungos gynybos ministrų susitikime, kuriame aptarė naująsias ES gynybos iniciatyvas ir praktinius bendradarbiavimo projektus. skaityti »

Piktavaliai pasinaudojo „Facebook“ reklamai platinti

Užpuolikai pasinaudojo „Facebook“ keitimosi žinutėmis programa ir socialine inžinerija kenkėjiškai „JavaScript“ programai platinti skaityti »

Kas skatina kibernetinių nusikaltimų augimą?

Europolo duomenimis, globalus kibernetinių nusikaltimų poveikis šiuo metu yra vertinamas 3 trilijonais JAV dolerių ir viršija pasaulinę narkotikų rinką. skaityti »

Sukčiai pasipelnė iš „WannaCry“ epidemijos

2017 m. antrąjį ketvirtį kibernetiniai nusikaltėliai įsitraukė į šlamštalaiškių platinimą, bandydami pasinaudoti visuomenės baime dėl „WannaCry“ išpirkos reikalaujančių virusų epidemijos gegužę. skaityti »

Darbuotojai – pagrindinis kibernetinių nusikaltėlių taikinys

„Kibernetinio saugumo problema Lietuvoje yra lygiai tokia pat aktuali kaip ir didžiausiose pasaulio šalyse, kadangi šalių, biurų ar namų sienos kibernetinėje erdvėje neegzistuoja“, sako Monika Žemgulytė, Kazimiero Simonavičiaus ir „Cyber Security Academy“ Kibernetinio saugumo mokymų projekto vadovė. skaityti »

Torentų keliami pavojai nuo piratavimo dar neatgrasė

Nepaisant didelio populiarumo tarp vartotojų, torentai išlieka vienu rizikingiausių veiklų internete. skaityti »