Saugumo prognozės 2017-iesiems

Publikuota: 2016 m. gruodžio 27 d. antradienis

„Kaspersky Lab“ ekspertų nuomone, 2017 m. svarbiausi bus duomenų ir naudotojų asmeninio gyvenimo konfidencialumo išsaugojimo klausimai, atitinkamo saugumo lygio užtikrinimas virtualių valiutų klestėjimo metais, taip pat tikslinių išpuolių, kurie tampa vis sudėtingesni ir nenusakomi, atpažinimas.

„Kaspersky Lab“ ekspertai mano, kad sudėtingų APT klasės išpuolių paslaptingumo ir nepastebimumo tendencija 2017 m. įgaus naują plėtros kryptį – kenkėjai nukreips dėmesį į trumpus užkrėtimus. Programišiai vis dažniau rinksis tuos instrumentus ir programas, kuriems nesvarbi būvimo sistemoje trukmė. Pavyzdžiui, jau dabar daugelis kenkėjiškos programinės įrangos kūrėjų ėmė taikyti teisėtą priemonę „Microsoft PowerShell“, leidžiančią kurti nedideles programas ir laikyti jas operatyvinėje atmintyje, iš kurios jos bus pašalintos perkrovus sistemą. Kenkėjų ir APT išpuolių organizatorių rankose dabar yra instrumentų, leidžiančių iš sistemų gauti aukų duomenis nepaliekant pėdsakų.

Be to, pastarųjų mėnesių įvykiai liudija, kad kibernetiniai išpuoliai tampa vis labiau politizuoti, o stambių kibernetinio šnipinėjimo kampanijų viešinimas, ypač valstybės mastu, turi rimtų geopolitinių padarinių. Viena vertus, dėl to skausmingiausi incidentai bus nutylimi ir nebus plačiai viešinami. Kita vertus, tokiomis sąlygomis valstybėms teks spręsti nepaprastą užduotį – nustatyti, kokio išpuolių atribucijos lygio užteks ir bus pakankama visoms šalims.

APT išpuoliai gali tapti diplomatinių konfliktų priežastimi, o iš įvairių interneto servisų pavogtų naudotojų asmeninių duomenų skelbimas tinkle – sukelti informacinius karus. Tikslinis informacijos, taip pat ir kompromituojamosios, nutekinimas, be abejo, patraukia žiniasklaidos ir visuomenės dėmesį. Publikuodami šiuos duomenis, kenkėjai gali lengvai manipuliuoti visuomenės nuomone, nepatikrintą informaciją pateikdami kaip neginčijamus faktus.

Tačiau naudotojų asmeninio gyvenimo paslaptys atsidurs pavojuje ne tik dėl neteisėtų kenkėjų veiksmų. Stambios korporacijos ir interneto servisai jau seniai renka milijonų žmonių asmeninius duomenis ir seka jų aktyvumą internete. Naudotojai, galima sakyti, tampa įkaitais, nes jie nebegali įdiegti programėlės, peržiūrėti filmo realiuoju laiku, pabendrauti su draugais, programinės įrangos ir tinklalapių kūrėjams nepalikę asmeninių duomenų. Bendrovės žada saugoti šią informaciją, tačiau duomenys nutekinami vis dažniau ir dažniau. Tikriausiai artimiausiu metu naudotojai panorės kontroliuoti šią situaciją ir patys spręsti, ką jie gali patikėti bendrovėms, o ką – išsaugoti paslaptyje.

2017 m. kibernetiniai nusikaltėliai, be abejo, toliau kurs pinigų vagystės būdus taikant kibernetinius išpuolius. „Kaspersky Lab“ ekspertai mano, kad kenkėjų dėmesio centre atsidurs ne tik bankai, bet ir kitos finansinės organizacijos, pavyzdžiui, fondo biržos arba investicijų fondai.

Tačiau pagrindinis finansinis ateinančių metų iššūkis bus susietas su kriptovaliutomis. Per pastaruosius kelerius metus šioje srityje įvyko grandioziniai pokyčiai: anksčiau rinkoje buvo tik vienas bitkoinas, o šiandien įvairių kriptovaliutų yra apie 50, iš jų apie 10 turi rimtą rinkos kapitalizaciją. Valstybės jau susitaikė, kad virtualūs pinigai neišvengiami, ir pamažu pradeda juos naudoti savo finansinėse sistemose. Neatmetama, kad kitais metais kriptovaliutų rinka pasipildys naujais pavyzdžiais, kuriuos išleis tikri bankai. Dėl šių aplinkybių bankinės operacijos, kuriose taikoma „blockchain“ – bet kokių patikimų duomenų decentralizuoto saugojimo technologija ir jos pagrindu sukurtos skaitmeninės valiutos, – gali susidurti su naujomis grėsmėmis ir pažeidžiamumais. O informacinio saugumo pramonė susidurs su nauja kriptovaliutų infrastruktūros apsaugos užduotimi.

„Blockchain“ technologija, šiandien daugiausia taikoma atliekant finansines operacijas, lengvai gali tapti bet kokio informacijos saugumo užtikrinimo alternatyva. Grandinės principas, sukurtas pagal tam tikras taisykles ir apsaugotas šifravimu, garantuoja, kad kiekviename informacijos perdavimo etape apdorojamas tik vienas duomenų blokas. Atitinkamai per išpuolį kenkėjai negalės kontroliuoti bankinės operacijos proceso, kadangi negaus visų šiam žingsniui reikalingų duomenų. Šį principą galima pritaikyti visam internetui. „Blockchain“ pagrindu galima kurti paskirstytų programų sistemas, kai įvairūs programų arba servisų komponentai saugomi ne viename duomenų centre, bet yra paskirstyti tarp visų „blockchain“ tinklo dalyvių. Toks būdas ne tik apsaugos nuo duomenų vagystės, bet ir užtikrins aukštą visos informacijos, prie kurios prieigos negalės gauti ir korporacijos, ir valstybės, konfidencialumą, – pasakoja Aleksandras Gostevas, „Kaspersky Lab“ vyriausiasis antivirusų ekspertas.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

„No More Ransom“ iniciatyva: daugiau nei 28 000 iššifruotų įrenginių

Prieš metus, 2016 m. liepos 25 d., Nyderlandų nacionalinė policija, Europolas, „McAfee“ ir „Kaspersky Lab“ pradėjo iniciatyvą „No More Ransom initiative“. skaityti »

Naujas pavojingas bankinis „Trojos“ virusas pasirengęs pulti

„Kaspersky Lab“ ekspertai aptiko „NukeBot“ – naują kenkėjišką programą, kuri skirta vogti internetinės bankininkystės klientų duomenis. skaityti »

Dėmesio: plinta apgaulingos SMS žinutės

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba informuoja, kad šiuo metu Lietuvoje plinta SMS pranešimai, kuriais piktavaliai siekia išgauti prisijungimo prie el. bankininkystės duomenis. skaityti »

Darbuotojų identifikacijai po oda įsiuvami lustai

Dvi įmonės jau eksperimentuoja savo darbuotojams po oda įsiūdamos mikroschemas. skaityti »

Ar pildosi 2017 m. saugumo prognozės?

Panašu, kad ekspertai nesuklydo prognozuodami išpirkos reikalaujančių kenkėjų gausą ir kitas saugumo grėsmes šiems metams. skaityti »

„Kaspersky Lab“ švenčia 20 metų jubiliejų

1989 m. jaunas programinės įrangos inžinierius nustatė, kad jo kompiuterį užpuolė nežinomas „Cascade“ virusas. Tas inžinierius – tai Eugenijus Kaspersky. skaityti »

„Mastercard“ investuoja į dirbtinio intelekto technologijas

„Mastercard“ įsigijo dirbtinio intelekto technologijas kuriančią įmonę „Brighterion“. skaityti »

Kibernetinio saugumo taryboje aptartas Nacionalinės kibernetinio saugumo strategijos rengimas

Liepos 12 d. įvyko jau penktasis nuo 2015 m. egzistuojančios Kibernetinio saugumo tarybos, vadovaujamos Tarybos pirmininko – Krašto apsaugos viceministro Edvino Kerzos – posėdis. skaityti »

Socialiniai tinklai darbe – kaip užtikrinti įmonės saugumą?

Remiantis „Cisco“ ataskaita, masinę auditoriją sutraukiantys internetiniai puslapiai, taip pat ir socialiniai tinklai, kelia ženklią grėsmę verslo duomenų saugumui. skaityti »

Interneto bankininkystės saugumo incidentai bankams kainuoja 1,8 mln. JAV dolerių

61 proc. kibernetinio saugumo incidentų, susijusių su internetine bankininkyste, puolamoms institucijoms pridaro papildomų išlaidų, įskaitant duomenų, prekių ženklo ar įmonės reputacijos praradimą, konfidencialios informacijos nutekėjimą ir t. t. skaityti »