Mokslininkai atrado naują į Žemę panašią planetą

Ne žemė

Tarptautinė mokslininkų grupė atrado naują, penkis kartus už Žemę didesnę planetą, trečiadienį paskelbė viena amerikiečių laboratorija.

Atrastoji OGLE-2005-BLG-290Lb, kuri sukasi aplink raudonąją nykštukę, yra mažiausia žinoma planeta už Saulės sistemos ribų, pranešė Lawrence'o (Lorenso) Livermoro nacionalinė laboratorija, įsikūrusi į rytus nuo San Francisko.

Šalta žvaigždė, aplink kurią sukasi planeta, ir didelė tos planetos orbita rodo, kad temperatūra planetos paviršiuje gali būti maždaug minus 249 laipsniai pagal Celsijų. Planetos paviršius tikriausiai yra akmenuotas, su plytinčiomis užšalusiomis jūromis.

„Tai, kad aptikome vieną tokią, reiškia, kad jų yra tūkstančiai“, – sakė astronomas Kemas Cookas (Kemas Kukas), dirbantis tinklui „Probing Lensing Anomalies NETwork“, kuris prisidėjo prie šio atradimo.

„Ji turi kietą branduolį. Jos masė palyginti maža, kad ji galėtų išlikti kaip kūnas, jei būtų dujų būsenos“, – sakė jis.

Pasinaudodami teleskopais Čilėje, Australijoje ir Pietų Afrikos Respublikoje, mokslininkai šios planetos egzistavimo faktą nustatė 2005 metų liepą.

Mokslininkai taikė novatorišką „gravitacinio mikrodidinimo“ technologiją, kuri yra pagrįsta Alberto Einsteino idėjomis. Jei kokia nors tolima žvaigždė turi planetą, kuri mums, kaip stebėtojui, užstoja savo žvaigždę, tos planetos gravitacinis laukas veikia kaip lęšis ir sustiprina žvaigždės šviesą.

Įvairiose žemės vietose esančiais teleskopais ir registruojami tokių žvaigždžių skleidžiamos šviesos pokyčiai. Šis projektas vadinamas „Optinio gravitacinio didinimo eksperimentu“ (Optical Gravitational Lensing Ewperiment, OGLE).

„Mikrodidinimo (technologija) galima nustatyti, ar daug planetų yra tolimose mūsų galaktikos srityse, taip pat – nustatyti planetų formavimosi detales, kurių negalima nustatyti kitomis technologijomis, – sakė K.Cookas. – Planetų, į kurias NASA galėtų nuskristi, neatrasime“.

Naujoji planeta yra Šaulio žvaigždyne, netoli mūsų galaktikos centro, ir apie savo žvaigždę apsisuka maždaug per 10 metų.

Šį atradimą padarė 32 institucijos, įsikūrusios Prancūzijoje, Lenkijoje, Danijoje, Vokietijoje, Austrijoje, Čilėje, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, Jungtinėse Valstijose, Pietų Afrikos Respublikoje, Japonijoje ir Jungtinėje Karalystėje.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse, interneto tinklalapiuose, platinti mobiliaisiais visuomenės informavimo kanalais be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.