Teisės aktai įsigalios paskelbus juos internete

Seimas pritarė teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus siūlymams nustatyti, kad teisės aktai įsigalios juos paskelbus internete, o ne popieriniame „Valstybės žinių“ leidinyje. Kartu dar skaidresnis ir viešesnis taps visas valstybės institucijų sprendimų priėmimo procesas.

Priimtame Teisėkūros pagrindų įstatyme numatoma, kad nuo 2013 metų kovo 1 d. visi priimti teisės aktai įsigalios paskelbus juos elektroniniame Teisės aktų registre (TAR), kurį tvarkys Seimo kanceliarija. Čia kiekvienas asmuo galės nemokamai, greitai ir patogiai rasti aktualius oficialiai galiojančius visų valstybės ir savivaldybių institucijų priimtus norminius teisės aktus.

„Sprendimas pereiti prie modernaus elektroninio teisės aktų paskelbimo būdo leis pagaliau atsisakyti brangaus, moraliai pasenusio ir nepatogaus teisės aktų skelbimo popieriniame „Valstybės žinių“ leidinyje bei sutaupyti biudžeto lėšų. Nuo kitų metų valstybės institucijoms nebereikės prenumeruoti šio leidinio“, - sako teisingumo ministras R. Šimašius.

Teisės aktai (išskyrus keletą įstatyme numatytų išimčių) įsigalios kitą dieną po jų oficialaus paskelbimo TAR, jeigu juos priimant nebus numatyta vėlesnė jų įsigaliojimo data.

Šalia šių pokyčių įstatymas taip pat numato ir kitus labai svarbius pokyčius – visuomenei bus dar plačiau atvertas visas procesas, kaip yra rengiami ir priimami teisės aktai. Visa tai žmonės matys vienoje Seimo informacinėje sistemoje internete. Čia bus pateikiama informacija ne tik apie jau parengtus teisės aktų projektus, kaip yra šiuo metu, tačiau gerokai plačiau – kas pasiūlė ir kaip atsirado idėja keisti teisės aktą, kaip kuriamas teisės akto projekto tekstas, kas ir kokias pastabas jam pateikė ir t.t. iki galutinio teisės akto. Kiekvienas pilietis galės pats pateikti savo pastabas bei pasiūlymus ir matyti ar į jas yra atsižvelgta.

„Viešumas yra labai svarbu norint užtikrinti, kad rengiant teisės aktus viskas vyktų skaidriai, kiekvienas pilietis patogiai matytų kas vieną ar kitą pasiūlymą pateikė, kokia yra visuomenės nuomonė ir kaip į ją reaguojama. Šie pokyčiai leis ne tik valstybės institucijų sprendimų procesą padaryti skaidresniu, bet ir aktyviau į jį įtraukti visuomenę“, - sako R. Šimašius.

Šioje sistemoje atvirai ir patogiai bus rengiami ne tik Seimo ar Vyriausybės, bet ir savivaldos institucijų norminių teisės aktų projektai. Tai leis atsisakyti kitų, vienas kitą dubliuojančių informacinių sistemų, kurios buvo kuriamos paraleliai, bei sutaupyti joms skiriamas lėšas.

Poreikį visą teisėkūros procesą perkelti į elektroninę erdvę rodė ir tyrimai. Dar anksčiau Teisingumo ministerijos užsakymu atliktas Lietuvos gyventojų teisinių žinių įvertinimo tyrimas parodė, kad beveik pusei gyventojų (46 proc.) patogiausiu šaltiniu teisinei informacijai gauti yra internetas.