2012 m. I pusmetį augo bankų paskolų portfelis ir indėliai, o turtas ir pelnas traukėsi

Šių metų I pusmetį bankų sektorius plėtėsi tvariai. Pagrindinė bankų turto dalis – paskolų portfelis – ūgtelėjo po beveik metų pertraukos.

2012 m. II ketvirtį paskolų portfelis padidėjo 0,52 mlrd. Lt ir tai su kaupu atpirko I ketvirčio smukimą. Iš viso per šešis šių metų mėnesius paskolų portfelis ūgtelėjo 201 mln. Lt (0,4 %) – iki 54,21 mlrd. Lt. Iš esmės tai lėmė privačioms įmonėms suteiktos paskolos.

„Skolinimas pastaraisiais mėnesiais atkuto. Džiugina, kad aktyviau kredituojamas ne tik stambusis verslas, bet ir mažesnės įmonės. Be to, daugėja ir bankų įsipareigojimų skolinti ateityje, o tai leidžia daryti prielaidą, kad paskolų verslui augimo galime tikėtis ir III ketvirtį, žinoma, jei tam kojos nepakiš dėl Europos skolų krizės galintys suprastėti lūkesčiai ir galimybės investuoti“, – sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

Kai kuriems bankams grąžinus dalį subordinuotųjų paskolų, bankų sistemos turtas per šių metų I pusmetį sumažėjo 3,1 proc. ir sudarė 76,53 mlrd. Lt.

2012 m. I pusmetį indėlių bankuose ir toliau nuosekliai daugėjo – nuo metų pradžios iki liepos 1 d. jų suma išaugo 921 mln. Lt (2,1 proc.) – iki 44,10 mlrd. Lt. Vien 2012 m. II ketvirtį indėlių suma bankuose pašoko 834 mln. Lt (1,9 proc.). Pagrindinė šio augimo priežastis – smarkus namų ūkių indėlių gausėjimas.

„Gyventojų ir privačių įmonių indėlių suma šių metų II ketvirtį pirmą kartą perkopė sumą, buvusią iki AB banko SNORAS veiklos sustabdymo. Tai liudija tvirtą ir augantį pasitikėjimą šalies finansų sistema bei ūgtelėjusias privačiojo sektoriaus galimybes taupyti“, – teigė V. Vasiliauskas.

Bankų pelnas 2012 m. I pusmetį, palyginti su pernai tuo pačiu laikotarpiu, sumažėjo 42 % – iki 298 mln. Lt. Daugiausia tam įtakos turėjo išlaidos dėl sumažėjusios paskolų vertės ir kuklesnės palūkanų pajamos.

Šalies bankai I pusmetį vykdė riziką ribojančius likvidumo ir kapitalo pakankamumo normatyvus, tačiau kapitalo stiprinimas tebėra aktualus, o ypač bankams, kurie neturi patronuojančiųjų bankų.