Koks atsiskaitymo būdas gali padėti sutaupyti laiko apsiperkant

Kasdien turime vis daugiau reikalų, todėl didžiausia vertybe tampa laikas. Norime greito rezultato visada – net ir apsipirkdami. Pastebėjote, kaip susierziname, kai tenka lukterėti eilėje prie kasos prekybos centre? Norint sutaupyti laiko, kartais pakanka paprastų sprendimų.

Kiek grynųjų pinigų verta turėti piniginėje

Vilnietė Urtė prisipažįsta, kad šiek tiek susierzina pamačiusi, kaip prieš ją stovintis žmogus prie kasos kuičiasi po savo piniginę ieškodamas grynųjų. Kaip juokauja pati moteris, jeigu taip atsiskaito keli žmonės, pirkinių krepšyje gali ir užšaldyta višta atitirpti ar ištižti ir ledai. Dar labiau norisi, kad eilė judėtų sparčiau, jeigu šaltuoju metų laiku moteriai laukti prie kasos tenka su mažamete dukrele, kuri šiltai aprengta sukaista, o išėjusi į lauką gali peršalti.

„Prisimenu situaciją, kai žmogui iš piniginės išbyrėjo visos monetos, todėl vos ne patį kasos aparatą teko ardyti, kol žmogus susirinko pinigus. Kasos darbas sutriko, todėl natūralu, kad eilėje kilo sujudimas. Prisipažįstu, kad išgirdusi „paieškosiu lygiai“, „kažkur kišenėje turėjau centų“, „gal galite smulkiau atiduoti“, „pirkėjau, trūksta vieno euro“, suprantu, kad teks lukterėti ilgiau. Suprantama, kad žmonės mėgsta atsikratyti smulkių centų, todėl yra pasiruošę jų ieškoti. Turbūt pati daryčiau taip pat. Tačiau man asmeniškai atrodo, kad tai per daug vargina. Grynųjų piniginėje turiu tik nenumatytiems atvejams“, – atvirauja Urtė.

Taigi Urtei atrodo, jog kortele atsiskaityti greičiau ir patogiau. Ji siūlo pagalvoti, jeigu vieną dieną visi žmonės atsiskaitytų kortele, kiek sutrumpėtų laukimo laikas stovinčiajam eilės gale. Moters nuomone, nors atsiskaitymas grynaisiais pinigais užtrunka tik šiek tiek ilgiau negu mokant kortele, prarandame daugiau laiko dėl kitų dalykų: kai atsiskaitome kortele, galime įdėti ją į skaitytuvą ir ramiai krautis prekes, be to, nereikia rūšiuoti grąžos į skirtingus piniginės skyrius – pakanka įvesti kodą ir ištraukti kortelę.

Kaip pakito apsipirkimo įpročiai įvedus eurą

Specialistai teigia, kad lietuviai, netgi lyginant su kaimynais latviais, vis dar dažnai linkę pasiimti pinigų iš kortelės sąskaitos ir mokėti už pirkinius grynaisiais pinigais. Tiesa, situacija pamažu kinta – atsiskaitymų kortelėmis skaičius kasmet didėja po 16–17 procentų.

„Visose Baltijos šalyse įtakos atsiskaitymo kortelėmis populiarėjimui turėjo euro įvedimas. Atsiradus naujai valiutai, daugeliui žmonių tapo paprasčiau atsiskaityti kortele, be to, pirmas dvi savaites, įvedus eurą, dėl dvigubos valiutos susidarydavo didelės eilės prie kasų atsiskaitant grynaisiais pinigais, todėl žmonės dažniau ėmė atsiskaityti kortelėmis ir pajuto, kad susimokėti tokiu būdu yra patogiau“, – pasakoja SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė.

Pasak specialistų, piniginėje verta turėti grynųjų pinigų nenumatytiems atvejams. Iš tiesų pasitaiko situacijų, kai grynieji pinigai yra vienintelė atsiskaitymo priemonė. Turėdami nedidelį kiekį grynųjų piniginėje, jausitės ramiau. Tačiau daugeliu atvejų atsiskaityti mokėjimo kortele greičiau ir paprasčiau. Šiuolaikiniai kortelių skaitytuvai veikia iki dviejų kartų greičiau ir atlieka operaciją per 8–12 sekundžių.

Mokėdami kortele apsipirksite greičiau, nes:

Kaip suvaldyti išlaidas

Vyrauja nuostata, kad atsiskaitant mokėjimo kortele sunkiau kontroliuoti savo išlaidas. Mokslininkai teigia, kad, atsiskaitydami už prekę grynaisiais pinigais, lengviau galime suvokti, kokią pinigų sumą atiduodame, nes ją laikome rankoje. Tačiau dabar, kai pasitikrinti sąskaitos likutį ir stebėti išlaidas interneto banke yra paprasta, atsiskaityti kortele tampa vis patogiau.