20 proc. Lietuvos interneto naudotojų pernai susidūrė su saugumo problemomis

Praėjusiais metais 20 proc. lietuvių internete susidūrė su saugumo problemomis: virusais, piktnaudžiavimu asmenine informacija, dėl to kilusiais finansiniais nuostoliais ir netinkamo turinio svetainėmis, kuriose lankėsi jų vaikai. Saugesnio interneto dienos proga Europos Sąjungos statistikos agentūra „Eurostat“ paskelbė apžvalgą, su kokiomis saugumo problemomis susidūrė ES gyventojai skirtingose šalyse 2015 m.

Tyrimo duomenimis, praėjusiais metais 25 proc. europiečių susidūrė su saugumo problemomis, kurios interneto naudotojus stabdė nuo tokios veiklos, kaip apsipirkimas internete (19 proc. respondentų), naudojimasis internetine bankininkyste (18 proc.), ar naršymas internete su mobiliuoju įrenginiu prisijungus prie belaidžio ryšio viešose vietose (13 proc.).

Vertinant skirtingų ES šalių narių gyventojų patirtis, saugiausiai praėjusiais metais jautėsi čekai ir olandai – su saugumo problemomis atitinkamai susidūrė tik 10 proc. ir 11 proc. respondentų. Labiausiai pažeidžiami buvo kroatai (42 proc.), vengrai (39 proc.) bei portugalai (34 proc.).

Pagrindinė saugumo problema, su kuria susidūrė 21 proc. ES interneto naudotojų ir 19 proc. lietuvių, buvo kompiuteriniai virusai ar kitos kenkėjiškos programos. Palyginus tyrimo rezultatus su 2010 m. duomenimis, matyti, kad tokių atvejų mažėjo visose ES šalyse. Pavyzdžiui, 2010 m. tarp lietuvių interneto naudotojų su virusais buvo susidūrę net 34 proc. respondentų.

„Eurostat“ duomenimis, praėjusiais metais galimos saugumo problemos labiausiai nuo apsipirkimo internete stabdė rumunus ir švedus (atitinkamai 35 ir 34 proc. respondentų). Dėl tos pačios priežasties el. bankininkystės daugiausiai atsisakė vokiečiai ir portugalai (27 ir 26 proc.), o naršymo internete su mobiliuoju įrenginiu, prisijungus prie viešo belaidžio interneto – olandai ir mūsų kaimynai latviai (22 ir 21 proc.).

Lietuviai saugumo problemų atžvilgiu buvo santūresni: apsipirkimo internete atsisakė tik 6 proc. respondentų, el. bankininkystės – 4 proc., naršymo mobiliuoju įrenginiu – vos 3 proc.