Pasaulį atakuoja virusas „Petya“

Birželio 27 d. pasaulį vėl atakavo „WannaCry“ tipo virusas – „Petya“. Šį virusą „ESET“ antivirusinių programų laboratorijos mokslininkai pastebėjo dar 2016 metais. Senesnė viruso versija užgrobdavo vartotojo kompiuterį, o tuomet jame pasirodydavo mėlynas ekranas (eng. - blue screen of death), užblokuodavęs vartotojo duomenis.

Manoma, kad vakar aptikta masiškai plintanti nauja „Petya“ viruso ataka, yra viena iš pasekmių po liūdnai pagarsėjusių virusų „WannaCry“ ir „XData/AES-NI“. Panašus į „WannaCry“ virusas pirmiausia smogė Ukrainoje.

„ESET“ antivirusinių programų laboratorijos tyrėjai pataria, kokių veiksmų reikėtų imtis norint darbo dieną prie kompiuterio pradėti saugiai:

„Petya“ virusas pastebėtas ir Lietuvoje. Paskutiniais duomenimis, jo paplitimas šiuo metu toks:

Ukrainoje 78%

Italijoje 10%

Izraelyje 5%

Serbijoje 2%

Rumunijoje 1%

Amerikoje 1%

Lietuvoje 1%

Vengrijoje 1%

Lenkijoje 1%

Pasak „ESET“ Lietuva saugaus interneto eksperto Tomo Parnarausko, nors tai jau ne pirmas didelio viruso išpuolis pasaulyje, vartotojai yra nepakankamai apsaugoję  savo įrenginius.  Dėl tokio nusiteikimo dauguma vartotojų ir įmonių patiria didžiausius nuostolius.

 „Programišiai geba patekti į kompiuterius bei mobiliuosius telefonus, vaizdo kameras ar net išmaniuosius televizorius. Norint to išvengti, reikėtų atsisiųsti ir įsidiegti operacinės sistemos atnaujinimus, nuolat darytis atsargines duomenų kopijas. Šiais laikais norint jaustis ramiau vien bazinės antivirusinės apsaugos nebepakanka, būtina naudoti „Smart Security“ kompleksinę antivirusinę  apsaugą su ugniasiene ir elektroninio pašto apsauga ,“– pataria ekspertas.

Įmonės turėtų imtis papildomų priemonių, norint turėti saugesnį IT ūkį.  „Būtina informuoti savo darbuotojus apie kompiuterinį raštingumą ir saugumą, būti atsargiems ir nespausti nežinomų nuorodų internete bei neatidaryti įtartinų failų, gautų el. paštu, daryti atsargines duomenų kopijas, išjungti nuotolinio prisijungimo galimybę savo kompiuteryje. Taip pat visus duomenis būtina šifruoti, kad piktavaliai negalėtų naudoti pagrobtos informacijos. Interneto svetainėms yra būtina ugniasienės užkarda, kad programišiai lengvai nepatektų vidun“, – komentavo T. Parnarauskas.

Pasak T. Parnarausko, kiekvienu atveju yra patikimi sprendimai, tik reikia labiau pasidomėti ar pasitarti su ekspertais. Dažniausiai aplaidumas atsiranda ne iš IT administratorių, o įmonės vadovo. Žvelgiant į ateitį toks aplaidumas kainuos dar brangiau - „Verslą jau dabar glumina 2018 metais įsigaliosiantis ES asmens duomenų apsaugos reglamentas. Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas yra atsakas į IT infrastruktūros saugumo reikalavimus, o tiksliau jų nepakankamumą. Deja, vėliau įmonėms, kurios į saugumo sprendimus ir toliau žiūrės aplaidžiai teks sumokėti iki 10% procentų nuo įmonės apyvartos siekiančias baudas. Tokie reikalavimai jau dabar pateikti Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijoje“, – kalbėjo ESET Lietuva atstovas.