Aukso kaip investicijos dar nereikėtų nurašyti

Publikuota: 2012 m. gegužės 15 d. antradienis

Šių metų pavasarį daugelis analitikų mažino aukso kainų prognozes. Padidėjęs finansų rinkų dalyvių rizikos apetitas buvo žalingas aukso rinkai. Tačiau net ir akcijų rinkoms gegužės mėnesį pasukus žemyn, auksas, kaip alternatyvi investicija, neatrado paspirties brangti. Nepaisant neigiamų šio metalo kainos pokyčių pastaruoju metu, aukso nereikėtų nurašyti kaip neperspektyvios investicijos.

Per 2001–2011 m. vidutinė metinė grąža iš investicijų į auksą viršijo 20 proc., tačiau šis metalo kainos skrydis kažkada gali baigtis. Pagal naujienų agentūros „Bloomberg“ skelbiamas analitikų prognozes, 2012 m. nežadama apčiuopiamo aukso brangimo. Kita vertus, prieš kelerius metus retas analitikas prognozavo, kad aukso kaina 2011 m. pasieks 1900 JAV dolerių už unciją ribą. „Danske“ banko analitikai prognozuoja, kad vidutinė aukso Trojos uncijos kaina šiemet sieks apie 1700 JAV dolerių.

Šiais metais augant rinkos dalyvių susirūpinimui dėl Graikijos bankroto nesuvaldymo, aukso kaina nuo metų pradžios buvo pasistiebusi 14 proc. ir vasario mėnesio pabaigoje siekė 1786 JAV dolerius už unciją. Kovą iš dalies suvaldžius Graikijos bankrotą, investuotojai pradėjo dairytis į kitas turto klases ir aukso kaina judėjo žemyn –1600 JAV dolerių ribos link.

Be to, pirmąjį 2012 m. ketvirtį netrūko pranešimų apie gerėjančią JAV ekonomikos būklę. JAV centrinis bankas (FED) pareiškė, kad artimiausiu metu nenumato taikyti pinigų skatinimo priemonių ir tai taip pat nedidino susidomėjimo auksu. Europos centrinis bankas komerciniams bankams išdalijo daugiau nei 1 trilijono eurų ilgalaikių paskolų, tad aprimo baimės dėl itin žalingo skolų krizės poveikio euro zonos bankinei sistemai. Tad nieko nuostabaus, kad akcijų rinkos tuo metu patrauklumu pranoko auksą.

Neigiamą įtaką aukso kainai darė fizinės paklausos situacija, kuri šiais metais nedžiugina. Sulėtėjęs BVP augimas Kinijoje kiek apmalšino šios šalies aukso paklausos potencialą. Indijoje, kuri yra viena didžiausių fizinio aukso vartotojų, balandžio mėnesį baigėsi vienas iš didžiausių „Akshaya Tritiya“ aukso festivalių. Jame nupirkto aukso kiekis smarkiai atsiliko nuo praėjusių metų rezultatų. Indijos aukso importas dėl didėjančių šalies gyventojų išlaidų kitoms reikmėms gali sumažėti nuo rekordinių 969 tonų 2011 m. iki 655 tonų šiais metais. Prie to prisideda ir šiemet dvigubai (iki 4 proc.) išaugęs importo mokestis.

Įžvelgiamas potencialas brangti

Šiais metais akcijų rinkose vis dar išlieka didelė nežinomybė dėl ateities tendencijų. Pastaruoju metu Europos skolų blykstelėjimai Ispanijoje, padrika situacija Graikijoje po parlamento rinkimų bei investuotojus nuvylę JAV darbo rinkos duomenys nežada rožėmis kloto kelio į stabilų dviejų pasaulio polių ekonomikos kilimą. Tad investuotojai sprendžią dilemą, kuri turto klasė leis sėkmingiau pereiti neramų finansų rinkų periodą – auksas tokiu atveju tampa viena iš alternatyvų.

Nagrinėjant fundamentalius aukso rinkos veiksnius, būtina paminėti, jog JAV ir Europoje vis dar išlieka aukso kainai palankios žemos bazinės palūkanos. Šios istoriškai žemos palūkanų normos, neviršijančios 1proc., gali išsilaikyti iki 2014 m. Pigūs pinigai sudaro nuolatinį spaudimą infliacijai, o auksas yra viena populiariausių priemonių apsisaugoti nuo infliacijos.

Kiek įtraukti į portfelį

Klasikiniu atveju alternatyvių investicijų, į kurias įeina ir įvairios žaliavos, dalis portfelyje sudaro 10–20 proc. Jei portfelio dydis yra santykinai mažas (iki 100 tūkst. eurų), tai investuotojas, tikintis aukso perspektyvomis, gali skirti šiam metalui 5 proc. ar net daugiau portfelio investicijų. Vienas paprastesnių būdų investuoti į auksą yra pirkti biržoje prekiaujamų aukso fondų (angl. ETF) vienetus. Pavyzdžiui, populiariausias fondas šiuo metu yra „SPDR Gold Trust“, kuriuo prekiaujama JAV Niujorko biržoje. Fondas investuoja į fizinį auksą ir jo turto vertė jau pranoko 60 mlrd. JAV dolerių.

Nukreipiant savo investicijas į auksą, pravartu prisiminti ne itin tolimą šio metalo rinkos kainos raidos periodą. 1971 m. buvo atsisakyta „Bretton Woods“ fiksuotų valiutos kursų sistemos, pagal kurią aukso Trojos uncijos vertė buvo užfiksuota ties 35 JAV dolerių lygiu. Tuomet aukso rinkoje prasidėjo tikra karštinė. 1980 m. uncijos kaina jau siekė beveik 700 JAV dolerių. Tačiau 1980-2000 m. periodas parodė, jog auksas nėra investicijų saugumą garantuojanti priemonė. Per minėtą laikotarpį aukso vertė krito apie 60 proc. Tad investicijos į auksą toli gražu neužtikrina absoliučios grąžos ir negarantuoja investuotojams ramaus miego.

Kokios alternatyvos?

Investuotojams, kurie ieško saugaus užutėkio, kai akcijų ir kito rizikingo turto rinkose siaučia neramumai, aukso alternatyva gali būti saugiomis valiutomis laikomi JAV doleriai ir Japonijos jenos. Be to, istoriškai pastebima tendencija, kad kai brangsta JAV doleris, aukso kaina yra linkusi kristi. Tiesa, JAV ir Japonijos vyriausybių obligacijų pajamingumai šiuo metu yra itin žemi, tačiau lėšos į jas nukreipiamos ne dėl apčiuopiamos grąžos, o siekiant trumpu laikotarpiu apsaugoti turtą nuo didesnių nuostolių. Investuotojams, kurie nori aktyvus laikyti eurais, saugiausias turtas išlieka Vokietijos vyriausybės obligacijos. Tiesa, šios šalies trumpesnio laikotarpio obligacijų pajamingumai yra rekordiškai žemi ir nukritę beveik iki 0 proc. 

 

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Tarptautinis finansų leidinys „The Banker“ SEB banką pripažino geriausiu Lietuvoje (118)

Tarptautinis finansų leidinys „The Banker“ kasmetiniuose geriausio banko rinkimuose pripažino SEB banką geriausiu banku Lietuvoje. skaityti »

Bus galima įsigyti niekada apyvartoje nebuvusių 1000 litų ir kitų nominalų banknotų (1)

Lietuvos bankas suteikia galimybę įsigyti niekada į apyvartą neišleistų litų banknotų. skaityti »

Lietuvos gyventojai pamėgę grynuosius, tačiau turėdami galimybę rinktųsi alternatyvą (1)

Nors gryniesiems, palyginti su kitais mokėjimo būdais, pirmenybę teikia mažiau nei pusė Lietuvos gyventojų, net 3 atvejais iš 4 apsipirkimo vietose moka grynaisiais pinigais. skaityti »

Lietuvos bankas sudarė galimybę atlikti žaibiškus mokėjimus (1)

Išplėtusi galimybes ir pakeitusi pavadinimą, Lietuvos banko mokėjimo sistema CENTROlink pradeda naują etapą Lietuvos mokėjimo paslaugų istorijoje. skaityti »

Lietuvos bankas tobulina investavimo politiką (1)

Siekdamas maksimaliai išskaidyti finansinio turto investavimo riziką, Lietuvos bankas atnaujino strateginį investicijų paskirstymą ir nutarė sudaryti rezervų portfelį iš itin saugių investicijų JAV doleriais. skaityti »

Europos priežiūros institucija perspėjima dėl virtualiųjų valiutų žetonų platinimo (1)

Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija viešai įspėjo apie rizikas, susijusias su virtualiųjų valiutų žetonų platinimu. skaityti »

Kolekcinė sidabro moneta įamžins Pranciškaus Skorinos palikimą (1)

Lapkričio 8 dieną (trečiadienį) Lietuvos bankas išleis 20 eurų kolekcinę sidabro monetą, skirtą Pranciškaus Skorinos „Rusėniškosios Biblijos“ 500-mečiui. skaityti »

V. Vasiliauskas: naujos finansinės technologijos – papildoma paspirtis ūkio augimui ir naujos rizikos

Tarptautinio valiutos fondo metiniuose susitikimuose Vašingtone dalyvaujantis Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas pristatė savo metinę kalbą, pateiktą aštuonių Šiaurės ir Baltijos šalių vardu. skaityti »

Lietuvos bankas skelbia poziciją dėl virtualiųjų valiutų

Bankai, mokėjimo įstaigos ir kiti finansų rinkos dalyviai neturėtų teikti paslaugų, susijusių su virtualiosiomis valiutomis ar dalyvauti jas leidžiant – tokią poziciją patvirtino Lietuvos banko valdyba. skaityti »

Kas antras verslininkas nežino, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija

Kas antras Lietuvos smulkusis verslininkas neatsakytų į klausimą, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija, o trys ketvirtadaliai apie tai žinančių vadovų pripažįsta, kad jų įmonė tokiems pokyčiams nesiruošia. T skaityti »