Latvijos ekonomikos stebuklas

Publikuota: 2013 m. kovo 4 d. pirmadienis

Praėjusiais metais Latvijos ekonomika augo sparčiausiai iš visų Europos šalių – „Danske Bank“ analitikų duomenimis, Latvijos BVP išaugo 5,5 proc., kai 2011 m. prieaugis siekė 5,4 proc. Nors detalūs statistiniai duomenys nėra paskelbti, panašu, kad subalansuotą šalies ekonomikos augimą palaikė ir vidaus paklausa, ir eksportas.

„Danske Bank“ analitikai prognozuoja, kad 2013 m. Lietuvos kaimynės ekonomikos augimo sparta sulėtės iki 3,5 proc. daugiausia dėl silpstančios vidaus paklausos. Tačiau šalies eksportas ir toliau rodys gerus rezultatus. Visgi išlieka didesnė eksporto apimčių smukimo rizika – euro zona ir šiemet neatsigaus, o vienkartinis poveikis, kuris pernai palaikė spartų Latvijos eksporto augimą, gali ir nepasikartoti. Nepaisant vis dar gajos rizikos, „Danske Bank“ analitikai 2014 m., kuriais Latvija planuoja įsivesti eurą, tikisi 4,1 proc. BVP augimo.

Latvija Mastrichto kriterijus atitiks

Infliacija Latvijoje praėjusiais metais stipriai sumažėjo iki 2,3 proc. nuo ankstesniais metais buvusių 4,4 proc. Labiausiai tam įtakos turėjo nuo 22 proc. iki 21 proc. sumažintas pridėtinės vertės mokestis. „Danske Bank“ analitikai prognozuoja, kad kainų lygio kritimas tęsis ypač dėl energinių išteklių kainų sumažinimo. Įvertinus naujausius vartotojų kainų indekso duomenis, Latvijai, panašu, pavyks įgyvendinti Mastrichto infliacijos kriterijų ir nuo 2014 m. sausio tapti euro zonos nare.

„Danske Bank“ analitikai prognozuoja, kad 2013 m. infliacija sieks 1,0 proc. Artimiausiais metais nesitikima ryškių vartotojų kainų indekso pokyčių, tačiau 2014 m. įsivestas euras gali 2,8 proc. kilstelti kainas. Visgi kaip ir kitose Baltijos šalyse pagrindiniu rizikos faktoriumi kainų indeksams Latvijoje išlieka pasauliniai energinių išteklių kainų šokai.

Galvos skausmas – nedarbas

Palyginti aukštas nedarbo lygis išlieka didžiausiu iššūkiu Latvijos ekonomikai. Atsižvelgiant į tikėtiną nedarbo lygio sumažėjimą, padėtis darbo rinkoje, nors ir ne sparčiai, tačiau gerės. „Danske Bank“ analitikai prognozuoja, kad nedarbo lygis praėjusiais metais galėjo siekti 13,8 proc., o atitinkamai 2013 m. ir 2014 m. nedarbas ir toliau mažės iki 13,3 proc. ir 12,4 proc.

Nors tvarus ekonomikos atsigavimas nepagerino padėties Latvijos darbo rinkoje, to negalima pasakyti apie atlyginimų lygį. Geri šalies ekonomikos rezultatai prisidėjo prie stabilaus darbo užmokesčio augimo 2012 m. – atlyginimai augo 4,0 proc. Tačiau nereikia pamiršti, kad spartų darbo užmokesčio, ypač viešajame sektoriuje, augimą nulėmė ir žemas bazės efektas. Latvija, kaip ir kitos Baltijos ekonomikos, 2009–2010 m. įgyvendino vadinamą vidinės devalvacijos arba darbo kaštų mažinimo politiką. „Danske Bank“ analitikai prognozuoja atlyginimus augsiant ir šiemet iki 2,5 proc., o 2014 m. – iki 3,8 proc.

Einamosios sąskaitos deficitas suvaldytas

Einamosios sąskaitos deficitas, pridaręs daug problemų kreditų bumo metu, artimiausiu metu turėtų išlikti mažas. Tačiau einamosios sąskaitos padėtis labiausiai dėl augančių investicijų pablogės tik 2015 m.

Vienas iš svarbiausių spartaus Latvijos augimo veiksnių buvo sparčiai augusios investicijos – 2012 m. per devynis mėnesius investicijų apimtys padidėjo 21 proc. Tai iš esmės buvo nulemta spartesnio ES struktūrinės paramos įsisavinimo. Prasidėjus naujam struktūrinės ES paramos įsisavinimo etapui, paprastai stebimas piniginių srautų tekėjimo iš ES sulėtėjimas. Todėl mes prognozuojame nuosaikų investicinių išlaidų augimą šiais ir ateinančiais metais.

„Danske Bank“ analitikai prognozuoja, kad 2012 m. investicijos galėjo augti 18,3 proc., o 2013 m. laukiamas 7,0 proc. prieaugis.

Komentarą parengė Violeta Klyvienė, „Danske Bank“ vyresnioji analitikė Baltijos šalims

Šaltinis: danskebankas.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Lietuvoje apyvartoje dar yra beveik pusė milijardo litų

Praėjus daugiau kaip pustrečių metų po Europos Sąjungos bendrosios valiutos euro įvedimo šalyje, 480 mln. vertės litų suma dar nėra grįžusi į litus išleidusį Lietuvos banką. Tai beveik dešimtadalis visų įvedant eurą buvusių apyvartoje litų. skaityti »

Technologijos keičia lietuvių požiūrį į pinigų skolinimąsi

Lietuvos bankų klientai vis labiau pasitiki moderniomis technologijomis: jau kas trečiam yra patogu internetu sužinoti vartojimo paskolos sąlygas. skaityti »

Kodėl bankai klausia?

Pastaruoju metu viešumoje vis dažniau keliami klausimai, kokiais tikslais bankai prašo klientų užpildyti anketas, kuriose prašoma pateikti tam tikrus duomenis apie save. skaityti »

Siekdamas efektyvumo Lietuvos bankas veiklą sutelks Žirmūnuose

Siekdamas mažinti veiklos išlaidas, Lietuvos bankas iš Vilniaus centro persikels į sostinės Žirmūnų rajoną, kur ir šiandien dirba dalis banko padalinių, veikia pinigų saugykla bei klientų aptarnavimo kasos. skaityti »

„Globus“ tobulins pirkėjų aptarnavimą naudodama „Diebold Nixdorf“ technologijas

Europos mažmeninės prekybos lyderė „The Globus Group“ diegia jungtinės komercijos sprendimus. skaityti »

Finansinės drausmės kainai įvertinti – speciali skaičiuoklė internete

Siekdamas skatinti atsakingą skolinimąsi bei ugdyti visuomenę, „Citadele“ bankas pristatė elektroninę vartojimo kredito skaičiuoklę, kuri pagal asmens sąžiningai suvestus duomenis pateikia galimą gauti vartojimo kredito sumą, kredito palūkanų normą bei parodo asmens kredito reitingą. skaityti »

Kokios lietuviškos monetos pageidautumėte Jūs?

Lietuvos bankas kviečia susipažinti su Monetų kūrimo strategijos projektu ir išsakyti savo vertinimus bei pasiūlymus. skaityti »

Kolekcinės monetos skirtos nykstančioms arklių veislėms

Liepos 21 dieną Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia 10 eurų ir 1,5 euro kolekcines monetas, skirtas lietuvių skalikui ir žemaitukui. skaityti »

Parduotuvėse mokėti grynaisiais pinigais lietuviams vis dar patogiau

Ketvirtadalis lietuvių už pirkinius prekybos centruose visuomet ar beveik visuomet atsiskaito grynaisiais, o tik dešimtadalis pirkėjų visuomet moka banko kortele. skaityti »

„Swift“ diegiamą „Blockchain“ technologiją testuoja 28 bankai

Dar 22 bankai prisijungė prie „Blockchain“ sistemos testavimo. skaityti »