Nuo kriauklyčių iki virtualių pinigų

Publikuota: 2016 m. liepos 12 d. antradienis

Šiuo metu žmonės atsiskaito labai įvairiai – popieriniais pinigais ir metalinėmis monetomis, kortelėmis, virtualiais pinigų pervedimo būdais (per internetą, išmanųjį telefoną, laikrodį ar kitokius aksesuarus).

Prieš 8 000 m. egzistavo tik prekių mainai – žmonės keisdavosi įvairiomis prekėmis. Pirmieji „pinigai“ buvo gražios kriauklės, kokosai ar druska.

Prieš 3 500 m. žmonės pradėjo atsiskaityti brangiaisiais metalais (auksu, sidabru). Seniausios monetos buvo nukaldintos apie 700 m. pr. m. e. Lydijoje (dabar Vakarų Turkija) iš aukso ir sidabro lydinio.

XI a. kinai išrado pirmuosius popierinius pinigus. Tai buvo rašteliai su įsipareigojimu vėliau susimokėti metaliniais pinigais. XII a. Marko Polo, apsilankęs Kinijoje, pristatė popierinius pinigus Europai.

1644 m. Švedijoje pagamintos varinės plokštelės buvo gana sunkios. 1661 m. Švedijos banke pradėti leisti popieriniai pinigai, vadinamosios vario notos, taip pat kaip rašteliai, liudijantys vėlesnį atsiskaitymą vario plokštelėmis.

Popieriniai banknotai išplito tik XVIII a. pab., įsteigus Anglijos banką. 1891 m. liepos 7 d. „American Express“ užpatentavo kelionių  čekį, kuris buvo mokėjimo kortelių prototipas.

1950 m. atsirado pirmosios kreditinės kortelės. Niujorko kavinėje Frenkas MakNamara vietoje pinigų davė kartoninę „Diners Club“. 1951 m. „Diners Club“ kortelėmis Jungtinėse Amerikos Valstijose naudojosi apie 20 tūkst. vartotojų. Po dešimties metų ši kortelė tapo plastikine. „Diners Club“ kortelės buvo kreditinės, o tokiu būdu pasiskolintus pinigus klientas turėdavo grąžinti kiekvieno mėnesio pabaigoje.

1958 m. bankas „American Express“ užpatentavo plastikinę kelionių kortelę, kuria buvo galima atsiskaityti už keliones ir pramogas. 1994 m. pirmą kartą pristatytos elektroninio atsiskaitymo paslaugos.

Prognozuojama, kad 2025 m. norint užsisakyti prekių ir už jas susimokėti tereikės paspausti vieną mygtuką savo automobilyje, skalbimo mašinoje ar šaldytuve.

Šaltinis: psm7.com
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Tarptautinis finansų leidinys „The Banker“ SEB banką pripažino geriausiu Lietuvoje (118)

Tarptautinis finansų leidinys „The Banker“ kasmetiniuose geriausio banko rinkimuose pripažino SEB banką geriausiu banku Lietuvoje. skaityti »

Bus galima įsigyti niekada apyvartoje nebuvusių 1000 litų ir kitų nominalų banknotų (1)

Lietuvos bankas suteikia galimybę įsigyti niekada į apyvartą neišleistų litų banknotų. skaityti »

Lietuvos gyventojai pamėgę grynuosius, tačiau turėdami galimybę rinktųsi alternatyvą (1)

Nors gryniesiems, palyginti su kitais mokėjimo būdais, pirmenybę teikia mažiau nei pusė Lietuvos gyventojų, net 3 atvejais iš 4 apsipirkimo vietose moka grynaisiais pinigais. skaityti »

Lietuvos bankas sudarė galimybę atlikti žaibiškus mokėjimus (1)

Išplėtusi galimybes ir pakeitusi pavadinimą, Lietuvos banko mokėjimo sistema CENTROlink pradeda naują etapą Lietuvos mokėjimo paslaugų istorijoje. skaityti »

Lietuvos bankas tobulina investavimo politiką (1)

Siekdamas maksimaliai išskaidyti finansinio turto investavimo riziką, Lietuvos bankas atnaujino strateginį investicijų paskirstymą ir nutarė sudaryti rezervų portfelį iš itin saugių investicijų JAV doleriais. skaityti »

Europos priežiūros institucija perspėjima dėl virtualiųjų valiutų žetonų platinimo (1)

Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija viešai įspėjo apie rizikas, susijusias su virtualiųjų valiutų žetonų platinimu. skaityti »

Kolekcinė sidabro moneta įamžins Pranciškaus Skorinos palikimą (1)

Lapkričio 8 dieną (trečiadienį) Lietuvos bankas išleis 20 eurų kolekcinę sidabro monetą, skirtą Pranciškaus Skorinos „Rusėniškosios Biblijos“ 500-mečiui. skaityti »

V. Vasiliauskas: naujos finansinės technologijos – papildoma paspirtis ūkio augimui ir naujos rizikos

Tarptautinio valiutos fondo metiniuose susitikimuose Vašingtone dalyvaujantis Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas pristatė savo metinę kalbą, pateiktą aštuonių Šiaurės ir Baltijos šalių vardu. skaityti »

Lietuvos bankas skelbia poziciją dėl virtualiųjų valiutų

Bankai, mokėjimo įstaigos ir kiti finansų rinkos dalyviai neturėtų teikti paslaugų, susijusių su virtualiosiomis valiutomis ar dalyvauti jas leidžiant – tokią poziciją patvirtino Lietuvos banko valdyba. skaityti »

Kas antras verslininkas nežino, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija

Kas antras Lietuvos smulkusis verslininkas neatsakytų į klausimą, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija, o trys ketvirtadaliai apie tai žinančių vadovų pripažįsta, kad jų įmonė tokiems pokyčiams nesiruošia. T skaityti »