Nuo kriauklyčių iki virtualių pinigų

Publikuota: 2016 m. liepos 12 d. antradienis

Šiuo metu žmonės atsiskaito labai įvairiai – popieriniais pinigais ir metalinėmis monetomis, kortelėmis, virtualiais pinigų pervedimo būdais (per internetą, išmanųjį telefoną, laikrodį ar kitokius aksesuarus).

Prieš 8 000 m. egzistavo tik prekių mainai – žmonės keisdavosi įvairiomis prekėmis. Pirmieji „pinigai“ buvo gražios kriauklės, kokosai ar druska.

Prieš 3 500 m. žmonės pradėjo atsiskaityti brangiaisiais metalais (auksu, sidabru). Seniausios monetos buvo nukaldintos apie 700 m. pr. m. e. Lydijoje (dabar Vakarų Turkija) iš aukso ir sidabro lydinio.

XI a. kinai išrado pirmuosius popierinius pinigus. Tai buvo rašteliai su įsipareigojimu vėliau susimokėti metaliniais pinigais. XII a. Marko Polo, apsilankęs Kinijoje, pristatė popierinius pinigus Europai.

1644 m. Švedijoje pagamintos varinės plokštelės buvo gana sunkios. 1661 m. Švedijos banke pradėti leisti popieriniai pinigai, vadinamosios vario notos, taip pat kaip rašteliai, liudijantys vėlesnį atsiskaitymą vario plokštelėmis.

Popieriniai banknotai išplito tik XVIII a. pab., įsteigus Anglijos banką. 1891 m. liepos 7 d. „American Express“ užpatentavo kelionių  čekį, kuris buvo mokėjimo kortelių prototipas.

1950 m. atsirado pirmosios kreditinės kortelės. Niujorko kavinėje Frenkas MakNamara vietoje pinigų davė kartoninę „Diners Club“. 1951 m. „Diners Club“ kortelėmis Jungtinėse Amerikos Valstijose naudojosi apie 20 tūkst. vartotojų. Po dešimties metų ši kortelė tapo plastikine. „Diners Club“ kortelės buvo kreditinės, o tokiu būdu pasiskolintus pinigus klientas turėdavo grąžinti kiekvieno mėnesio pabaigoje.

1958 m. bankas „American Express“ užpatentavo plastikinę kelionių kortelę, kuria buvo galima atsiskaityti už keliones ir pramogas. 1994 m. pirmą kartą pristatytos elektroninio atsiskaitymo paslaugos.

Prognozuojama, kad 2025 m. norint užsisakyti prekių ir už jas susimokėti tereikės paspausti vieną mygtuką savo automobilyje, skalbimo mašinoje ar šaldytuve.

Šaltinis: psm7.com
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Didžiausias bankinių kortelių augimas pastebimas Artimuosiuose Rytuose ir Afrikoje

RBR ataskaitos „Global Data Cards and Forecasts 2021“ duomenimis, bankinės kortelės sparčiausiai populiarėja Artimuosiuose Rytuose bei Afrikoje. skaityti »

Eurovizijos miestelyje Ukrainoje galima apsieiti be grynųjų

Gegužės 4 d. Kijeve oficialiai atidaryta Eurovizijos fanų zona, kurioje galima apsieiti be grynųjų – atsiskaityti banko kortele ar per išmanųjį telefoną. skaityti »

Ukrainoje ir Baltarusijoje įrengti virtualiųjų valiutų bankomatai

Neseniai Minske vykusiame renginyje „Metų bankas“ buvo pristatytas pirmasis Baltarusijoje virtualiųjų valiutų bankomatas. skaityti »

Estija išsirinko monetą šalies šimtmečiui pagerbti

Banko „Eesti Pank“ taryba patvirtino monetos, skirtos Estijos Respublikos šimtmečiui, dizainą. skaityti »

Etiopijoje pasirodė „kinomatai“, įrašinėjantys filmus

Etiopijoje pasirodė prekybos automatai, įrašantys į USB raktus kino filmus. skaityti »

Amerikiečiai bankų skyrius vertina labiau nei mobiliąją bankininkystę

JAV banko klientų apklausa parodė, kad klientams maloniau finansinius reikalus susitvarkyti bankų skyriuose, nei per mobiliuosius telefonus. skaityti »

Pirmą kartą atliktas tarptautinis pervedimas panaudojant „Blockchain“

Ispanijos bankas BBVA kartu su „Ripple įgyvendino pirmą tarptautinį pervedimą, panaudojant „Blockchain“ technologiją. skaityti »

Lietuviai daugiausia Europoje naudojasi grynaisiais

Rytų Europoje grynaisiais 2015 m. daugiausia naudojosi Lietuvos gyventojai (86,5 proc.), o mažiausiai – Estijos (19,2 proc.). skaityti »

„Danske Bank“ pirmojo ketvirčio rezultatai

Per pirmąjį šių metų ketvirtį „Danske Bank“ Lietuvoje iš pagrindinės veiklos uždirbo 2,9 mln. EUR prieš pelno mokestį. skaityti »

SEB grupės pelnas padidėjo beveik dvigubai

Anot SEB banko valdybos pirmininko ir prezidento Raimondo Kvedaro, 2017 metų pradžioje ekonomikos augimą ir toliau lėmė vidaus rinkos plėtra. Vidutinio darbo užmokesčio augimas vis dar smarkiai pranoko produktų ir paslaugų kainų kilimą. Artimiausiu metu realiųjų pajamų didėjimas bus svarbiausias veiksnys, skatinsiantis Lietuvos gyventojų optimizmą ir vidaus vartojimo mastą. Šios priežastys lėmė mūsų banko suteiktų paskolų gyventojams didėjimą - 2017 m. pirmą ketvirtį bankas suteikė penktadaliu (22 proc.) daugiau naujų būsto ir vartojimo kreditų (91 mln. eurų) negu atitinkamą laikotarpį 2016 metais. skaityti »