10 žmonių, pakeitusių technologijų pasaulį

Publikuota: 2012 m. balandžio 26 d. ketvirtadienis

Tarptautinė intelektinės nuosavybės diena šiais metais skirta pagerbti žmones, atvėrusius horizontus visai žmonijai. Pristatome 10 novatorių, kurių sukurtos technologijos pakeitė pasaulį.

Mažų formų genijus

Styvas Džobsas (Steve Jobs) labiausiai žinomas kaip žmogus, radikaliai pakeitęs mobiliuosius įrenginius. Per labai trumpą laikotarpį „iPhone“ tapo populiariausiu išmaniuoju telefonu. Po trejų metų pasirodęs „iPad“ taip pat sudrebino rinką. Planšetė tapo šviežio oro gurkšniu asmeninių kompiuterių rinkoje.

Belaidis chuliganas

Martinas Kuperis (Martin Cooper) iš „Motorolos“ – pirmojo mobiliojo telefono kūrėjas. Tuo metu daugybė kompanijų kūrė mobilųjį įrenginį. „Motorolos“ komanda lenktynes laimėjo. Būtent M. Kuperis – istorinio skambučio 1973 m. balandį konkurentams iš „Bell Labs“ autorius.

Vaizduotės neturėjimas – į naudą

Bilas Geitsas (Bill Gates) – vienas iš garsiausių IT pasaulio atstovų, jau daug metų laikomas turtingiausiu pasaulio žmogumi. Sukrauti tokius turtus jam padėjo savalaikė įžvalga, kad personaliai kompiuteriai – mūsų ateitis. Autoritetingų žmonių, tarp jų – ir Styvo Džobso, nuomone, Geitsas neturi vaizduotės, yra linkęs skolintis ar pirkti sėkmingas idėjas. Tačiau tai jam nesutrukdė sukurti galingą IT imperiją, kurios produktai naudojami beveik kiekviename pasaulio kompiuteryje.

Novatoriškumas pagal užsakymą

Korporacijos „Intel“ įkūrėjas Robertas Noisas (Robert Noise) maždaug prieš 40 metų vadovavo inžinierių grupei, pasauliui padovanojusiai procesorių „Intel 4004“. Jis buvo kuriamas pagal kalkuliatorių gamintojų „Busicom“ užsakymą, ir galiausiai „Intel“ teko išsipirkti savo pačios išradimo techninio dizaino teisę. R. Noisas – daugiau kaip 10 patentų puslaidininkių srityje autorius. O jo sukurta korporacija – dabar didžiausia pasaulyje asmeninių kompiuterių mikroprocesorių gamintoja. Be to, „Intel“ žengia į mobiliosios technikos sritį: jau sukurti pirmieji išmanieji telefonai „Atom“.

Interneto tėvas

Vienu iš interneto tėvų teisėtai vadinamas Vintonas Cerfas (Vinton Cerf). Kartu su Robertu Kanu (Robert Kahn) 8-ąjį dešimtmetį V. Cerfas iš pradžių dirbo prie interneto prototipo – kariniais tikslais kuriamo ARPANET, paskui sukūrė protokolo TCP/IP specifikacijas. Serfas vis tobulino savo išradimus, suvaidino svarbų vaidmenį kuriant ICANN korporaciją, kuri reguliavo internetą.

Bendravimo meistras

Markas Zuckerbergas (Mark Zuckerberg) internetinį bendravimą perkėlė į visiškai naują lygį. Nors jį sunku vadinti įkūrėju, būtent M. Zuckerbergas atsakingas už po visą pasaulį pasklidusį pamišimą dėl socialinių tinklų. „Facebook“ jis sukūrė 2004 m., studijuodamas Harvardo universitete, tiesa, iš pradžių šis resursas siejo tik šio universiteto studentus. Dabar socialinis tinklas „Facebook“ vienija beveik milijardą žmonių.

Sustyguota realybė

Lariui Peidžui (Larry Page) „Google“ prasidėjo nuo aspirantūros projekto „BackRub“, kur jis norėjo sutvarkyti interneto puslapių tarpusavio ryšius. Greičiausiai jo duomenų bazė buvo tokia didelė, kad atsirado efektyvios paieškos sistemos būtinybė. Jis to reikalo ėmėsi kartu su kolega Sergejumi Brinu iš Stenfordo. L. Peidžo ir S. Brino 1998 m. įkurta „Google“ dabar turi didžiausią pasaulyje interneto paiešką. L. Peidžas ir S. Brinas, kuriems dar nėra nė 40-ies, dalijasi 24-ąją vietą „Forbes“ sudarytame pasaulio milijardierių reitinge.

Inovacijos ties pražangos slenksčiu

Šonas Feningas (Shawn Fanning), būdamas 18-metis studentas, 1999 m. sukūrė pirmąjį pasaulyje tinklą „Napster“. Nemokamą muzikos parsisiuntimo mp3 formatu programą jis sukūrė kartu su būsimu IT verslininku Šonu Parkeriu. „Napster“ sukėlė tikrą ažiotažą – per kelias dienas tinklo auditorija išaugo iki 15 tūkst. vartotojų. Tačiau, kaip ir reikėjo tikėtis, autoriai dėl to nebuvo patenkinti. 2001 m. Š. Feningui teko uždaryti „Napster“ dėl autorių teisių pažeidimo. Tačiau nemokamų siuntimų pradžia jau buvo padaryta...

Pasaulio rinkimas

Smalsūs žmonės nebeįsivaizduoja pasaulio be „Vikipedijos“ – nemokamos internetinės enciklopedijos. Jos įkūrėjas Džimis Velsas (Jimmy Wales) buvo tas žmogus, kuris suvokė „juodraštinių straipsnių“ perspektyvą. „Vikipedija“ dažnai kritikuojama dėl netikslumo, silpnos redagavimo politikos. Tai tiesa, tačiau negalima paneigti ir to, kad jau 10 metų šis projektas skatina žmones siekti žinių.  

Liaudies karo barzda

Ričardas Stalmanas (Richard Stallman) suformulavo laisvojo programinės įrangos judėjimo principus: programos naudotojas privalo turėti teisę ją naudoti bet kokiu būdu, aiškintis programos darbo principą, pagal savo reikmes ją keisti ir savarankiškai platinti kopijas. Geriausiai šios keturios laisvės atsiskleidė internete, be jų nebūtų sukurtos sistemos, kurių pagrindu dirba „Google“, „Twitter“, „Facebook“, „Android“, „Linux“.

 

 

 

 

Šaltinis: ria.ru
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Šiuolaikiniai vaikai pinigus taupys skaitmeninėse taupyklėse

Kiekvienas vaikystėje esame turėjęs monetų taupyklę. Kaip vaikai taupys pinigus, jei kažkada pasaulyje nebebus grynųjų? skaityti »

Skeptiškiems tėveliams: 5 faktai apie vaizdo žaidimų naudą

Tyrimai atskleidė, kad saikingos pramogos su vaizdo žaidimais gali teikti naudą ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams. skaityti »

NATO suvažiavimą saugos ereliai

Gegužės 25 d. Briuselyje vyks NATO renginys, kuriame dalyvaus ir JAV prezidentas Donaldas Trampas. Į susitikimą suvažiuos valdžios atstovai iš 29 šalių. skaityti »

Dubajaus gatvėse patruliuoja robotas–policininkas

Į darbą priimtas pirmasis robotas–policininkas. Jis prisijungė prie policininkų būrio Arabų Emyratuose, Dubajuje. skaityti »

Kodėl lietuviai mėgsta atsiskaityti tik gavę prekes?

Mokėjimas už prekes jų pristatymo metu – vienas populiariausių būdų atsiskaityti už internetinius pirkinius Lietuvoje. skaityti »

Kad palinkus prie išmaniųjų kupra neužaugtų...

JAV vykdytas tyrimas parodė, kad nuolatinis žiūrėjimas į išmanųjį telefoną žemyn prilygsta maždaug 27 kilogramų svoriui, pakabintam ant kaklo, o tai pastarajam nėra naudinga. skaityti »

Nauja mobilioji programėlė – unikalus emocinės pagalbos sau būdas

Kiekvienas programėlės naudotojas galės žymėti ir stebėti savo emocinę būklę, tikimasi, kad šis įrankis padės ugdyti emocinį raštingumą. skaityti »

Kvadratinės Latvijos kolekcinės monetos tiražas išgraibstytas akimirksniu

Gegužės pradžioje Latvijos centrinis bankas pradėjo prekiauti nauja kolekcine moneta, skirta Latgalos kongreso šimtmečiui. skaityti »

Išleista Eurovizijos konkursui skirta moneta

Nacionalinis Ukrainos bankas gegužės 11 d. pradės prekiauti kolekcine moneta, skirta „Eurovizijos 2017“ konkursui. skaityti »

Mokslas atskleidė, ko reikia norint sukurti genialų protą

Intelektas – nėra būtinas genijaus požymis, svarbus žmogaus kūrybiškumas ir atkaklumas. skaityti »