„Huawei“ paaiškino, kaip mus veikia telefono ekrano spalvinė temperatūra

Publikuota: 2016 m. balandžio 29 d. penktadienis

Kasdien naudojantis išmaniaisiais įrenginiais, nesunku pastebėti, kad telefonų ir kitų įrenginių ekrano spalvos kartais skiriasi. Tačiau ar susimąstėte, nuo ko tai priklauso ir kaip šios spalvos mus veikia?

Tyrimais nustatyta, kad spalvinės temperatūros pasirinkimui įtakos turi geografinė platuma bei žmogaus akies rainelės spalva. Tad ką svarbu žinoti apie išmaniųjų telefonų ekrano spalvos temperatūrą ir kokią įtaką ji daro mūsų akims, pasakoja išmaniųjų telefonų gamintoja „Huawei“.

Išmaniųjų telefonų ekranai skirstomi į šaltos ir šiltos spalvų grupes. Pirmoji yra melsvai balta, kurios aplinkoje spalvos yra ryškesnės, o antroji turi gelsvą ar rausvą atspalvį bei rodo labiau akiai įprastas spalvas.

Spalvinė temperatūra – tai skiriamasis šaltų ir šiltų ekranų bruožas. Žmogaus akimi matoma spalva yra sukurta iš septynių skirtingų šviesos šaltinių, o keičiantis kiekvienos spalvinės sudėtinės dalies procentinei daliai, keičiasi ir galutinė šviesos išvaizda.

Britų fizikas Lordas Kelvinas pasiūlė spalvos temperatūros koncepciją, kuomet jis atrado, kad objektai skleidžia skirtingos spalvos šviesą, kai jie kaitinami skirtingoje temperatūroje.

Pavyzdžiui, kuomet lydomas plienas, jo spalva iš tamsiai raudonos tampa oranžine. Tokiais stebėjimais fizikas atrado ryšį tarp temperatūros ir spalvos. Būtent šio mokslininko garbei spalvinė temperatūra išreiškiama Kelvino vienetais K.

Kelvino spalvinės temperatūros skalė vaizduoja kaitinamą juodą objektą. Įkaitęs objektas šviečia sodria raudona spalva. Kylant temperatūrai, spalva iš raudonos tampa oranžine, balta ir galiausiai – mėlyna.

Skirtingų spalvų temperatūros sukelia skirtingos spalvos atvaizdą ir skirtingus optinius efektus. Virš 5000 K spalvinė temperatūra laikoma šaltomis, o 2700 – 3000 K temperatūra – šiltomis spalvomis.

Spalvinė temperatūra telefone yra labai svarbus parametras. Įprastai jis reguliuojamas pagal specifinį baltos spalvos balansą. Esama dviejų pagrindinių standartų: 6 500 K (D65) ir 9 000 K (D90). Kuomet šviesos temperatūra nustatyta ties 5 600 K riba, kuri yra artima vidurdienio saulės šviesai, objektų spalvinis atvaizdas yra artimiausias jų originaliam pavidalui.

Daugeliui žmonių lengviau žiūrėti į ekraną, kuomet spalvinė temperatūra padidinta iki 6 500 K. Todėl daugumos išmaniųjų telefonų gamyklinis nustatymas yra būtent toks. Aukštesnės spalvinės temperatūros atvaizduojamas spalvas daro šaltesnėmis, o žemesnės spalvinės temperatūros – šiltesnėmis. Visgi kai kurie žmonės, ypač azijiečiai, įžiūri gelsvą atspalvį 6 500 K temperatūros ekrane.

Įdomu tai, kad tyrimai atskleidė ryšį tarp spalvinės temperatūros pasirinkimo ir geografinės platumos. Pavyzdžiui, žemesnių platumų regionuose spalvinė temperatūra yra aukštesnė, o balta spalva šio regiono žmonėms matoma aukštesnėje spalvinėje temperatūroje. Todėl jie renkasi šaltesnėmis spalvomis reguliuotus ekranus, pavyzdžiui, kinai baltą spalvą mato esant 9 000 K temperatūrai.

Aukštesnėse platumose, priešingai, žmonės renkasi šiltesnių spalvų ekranus – europiečiai baltą spalvą mato prie 6 500 K temperatūros. Beje, akies rainelės spalva taip pat turi įtakos spalvinės temperatūros suvokimui.

Telefonuose integruota LED šviesa yra dirbtinė, todėl siekiant padaryti ją ryškesnę ir baltesnę, reikalinga didesnė mėlynos spalvos dalis. Štai kodėl kai kurios ypač ryškios LED šviesos turi melsvą atspalvį. Šaltesnių atspalvių ekranai taip pat skleidžia daugiau mėlynos šviesos, tačiau ji gali būti žalinga akims.

Tyrėjai nustatė, kad ilgalaikis mėlynos spalvos poveikis kelia žalą tinklainei ir skatina su amžiumi susijusią makulinę degeneraciją, nes mėlyna šviesa tiesiai prasiskverbia pro akies makulinį – gelsvą – pigmentą ir kenkia tinklainei, skatina laisvųjų radikalų veikimą ir RPE ląstelių nykimą. Vadinasi, kuo ekranų atspalviai šiltesni, tuo sveikiau akims.

Kai kuriuose telefonuose jau galima reguliuoti ekrano spalvinę temperatūrą. Daugumoje jų spalva reguliuojama per nustatymus, pasirinkus ekrano, o tada spalvinės temperatūros funkcijas. Tarkime, norint pasirinkti melsvos spalvos ekraną, pliusą reikėtų stumti apačioje esančios mėlynos srities link, jei atrodo, kad ekranas pernelyg rausvas, pliusą reikėtų stumti apačioje esančios žalios srities link ir panašiai. Tokia funkcija leidžia nusistatyti kiekvieno akiai priimtiniausią ekrano spalvos temperatūrą.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Įdomioji e-atliekų surinkėjų statistika: šaldytuvus gyventojai išmeta ir su uogienėmis

Kone dešimtadalis nebenaudojamų stambiųjų elektroninių prietaisų iš kaimo vietovių pas elektroninės technikos atliekų surinkėjus patenka jau apsamanoję. skaityti »

54 proc. pirkėjų kainas vis dar konvertuoja į litus

Nors su euru lietuviai gyvena jau trečius metus, tačiau daugeliui gyventojų pasverti savo išlaidas ir įvertinti prekių kainas vis dar yra patogiau litais. skaityti »

„Microsoft“ prijungs prie interneto „Toyota“ automobilius

Pernai „Toyota“ įkūrė naują įmonę „Toyota Connected“, kurios veikla – interneto paslaugų integracija į automobilius, kelių infrastruktūrą ir transporto priemonių tarpusavio komunikacijos sistemų kūrimas. skaityti »

Baltijos šalių šimtmečiui skirtos proginės dviejų eurų monetos dizainą išrinks gyventojai

Prasidėjo dvi savaites truksiantis Lietuvos ir kitų Baltijos šalių gyventojų balsavimas internetu: renkamas dviejų eurų monetos, skirtos Baltijos šalių šimtmečiui, projektas. skaityti »

Gėrimų šildytuvas-šaldytuvas ant darbo stalo

Gėrimai yra skaniausi tada, kai yra tinkamos temperatūros. Tam skirtas mažytis USB šildytuvas-šaldytuvas, nuolat laikomas ant stalo. skaityti »

Paneigtas mitas apie kompiuterinių žaidimų įtaką empatijai

Ilgą laiką buvo manoma, kad kompiuteriniai žaidimai mažina empatiją. Tačiau ar tikrai? skaityti »

„Microsoft“ sukūrė uodus gaudantį robotą

„Microsoft“ sukurtas robotas padės mokslininkams tirti, kokius pavojingus virusus ir bakterijas platina šie vabzdžiai. skaityti »

Ateities automobiliai atpažins vairuotojo nuotaiką

Ateityje automobiliai ne tik žinos, ko mes norime, bet ir kaip mes jaučiamės, galės ne tik pildyti mūsų komandas, bet ir mums atsakyti. skaityti »

Žinutes bus galima rašyti akimis

„Microsoft“ kartu su Vašingtono universiteto mokslininkais sukūrė programą „Eye-Gaze“, kuria naudojantis tekstą į telefono ekraną galima suvesti akimis. skaityti »

Virtualiosios realybės perspektyvos: nuo apsipirkinėjimo iki karybos

Virtuali realybė tarnauja ne tik išsiilgusiems pramogų ar naujų potyrių, bet ir tiesiog siekiant pagerinti mūsų kasdienį gyvenimą. skaityti »