Europa pasiryžo reformuoti autorių teisių sistemą

Publikuota: 2013 m. birželio 4 d. antradienis

Briuselyje ES Konkurencingumo Taryba kartu su Europos Komisijos vidaus rinkos ir paslaugų komisaru Michel Barnier pritarė poreikiui reformuoti pasenusią autorių teisių mokesčių sistemą, paremtą laikmenų ir įrangos apmokestinimu.

Europos statistinis gyventojas skaitmeninei muzikai įsigyti išleidžia keturis kartus mažiau nei tokiose šalyse kaip Japonija ar JAV, kuriose tokių autorinių rinkliavų nėra. Dėl to akivaizdžiai nukenčia Europos kūrėjai.

Dėl autorių teisių sistemos barjerų Europoje kelią sunkiai prasiskina teisėtas skaitmeninių kūrinių platinimas, pavyzdžiui, iš pasaulyje veikiančių 500 online muzikos platinimo platformų Europoje veikia tik 14. Taip yra dėl to, kad dabartinė ir Europoje, ir Lietuvoje veikianti autorinės rinkliavos nuo tuščių laikmenų ir įrangos sistema teisiškai nesuderinama su skaitmeniniais kūrinių platinimo verslo modeliais – tai ir lemia visos Europos, lyginant su kitomis šalimis, nuolat didėjančią skaitmeninę atskirtį. Dabar veikianti sistema taip pat nepateisina ir pirminių tikslų – užtikrinti autoriams sąžiningą kompensaciją bei apsaugoti vartotojų teises.

Konkurencingumo Taryboje susirinkę ministrai reformų būtinybę pripažino išklausę buvusio komisaro Antonio Vitorino ataskaitos apie autorių teisių mokesčius Europoje. Ataskaitoje atskleidžiama, kad 27 skirtingos Europos nacionalinės autorių teisių ir autorinės rinkliavos sistemos (skirtingi produktai, skirtingi tarifai, skirtingos taisyklės) yra pagrindinis šaltinis problemos, lemiančios esminį nesuderinamumą su Europos vidaus rinkos principais, taigi ir vieninga skaitmenine rinka. Skaitmeninių kūrinių platinimui jos paprasčiausiai nėra.

Buvęs Europos komisaras A. Vitorino pateikė šalių ministrams savo paaiškinimus, kodėl dabartinė autorių teisių mokesčių sistema Europoje sukelia daug problemų ir yra tapusi pagrindiniu trikdžiu vieningai Europos skaitmeninei rinkai vystytis. Skirtingos ir tuo pačiu uždaros kiekvienos šalies (teisės admininstruojamos teritoriškai) nacionalinės autorių teisių sistemos žaloja skaitmeninę Europos rinką bei skatina šešėlinę ekonomiką.

Nepriklausomas tyrimas parodė, kad išsprendus autorių teisių mokesčių sistemos problemas, vieninga skaitmeninė rinka Europai atneštų daugiau kaip 500 papildomų milijardų eurų arba 4 proc. nuo BVP naudą. Kadangi ministrai kol kas dar nepatvirtino konkretaus veiksmų plano, Europos IRT asociacija DigitalEurope ragina Europą kuo greičiau imtis veiksmų.

Šių metų pradžioje Europos Komisijai buvo pristatyta EK paskirtojo Mediatoriaus ataskaita dėl privataus kopijavimo ir dauginimo autorinių rinkliavų, kurią Vidaus rinkos ir paslaugų padalinio komisaras M. Barnier pavedė parengti buvusiam EK Komisarui A. Vitorino.

Kaip atrodo Autorinės rinkliavos sistema, skaitykite čia.

Su išsamia A. Vitorino ataskaita galima susipažinti čia.

 

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Lietuva turi didelį potencialą lazerių pramonėje

Bavarijos premjero pavaduotoja Beate Merk mano, kad Lietuva per pastaruosius metus padarė ženklią pažangą inovacijų srityje. skaityti »

R. Dargis: Macronas laimėjo mums laiko. Kaip jį išnaudosime?

Prezidento ir parlamento rinkimus laimėję Emmanuelis Macronas žada reformas savo šaliai ir Europos Sąjungai. Lietuva sprendžia tuos pačius iššūkius kaip Europa. skaityti »

Daugiausia nerimo – dėl NT burbulo ir kibernetinių atakų

Šalies finansų įstaigos vis daugiau svarbos teikia disbalansų šalies nekilnojamojo turto (NT) rinkoje rizikai, rodo naujausia Lietuvos banko apklausa. skaityti »

Lietuva – viena atspariausių gamtos stichijoms pasaulyje

Lietuva patenka tarp 20 gamtos stichijoms atspariausių pasaulio valstybių, tačiau draudikai pabrėžia, jog ne mažesnę žalą gyventojų turtui bei sveikatai sukelia vasariniai škvalai, liūtys, žaibai. skaityti »

Ūkio kilimą skatina tiek eksportas, tiek vidaus vartojimas

Gerėjant tarptautinei aplinkai, spartėja ir Lietuvos ekonomikos augimas. skaityti »

„Partnerystės lyderio“ apdovanojimą gavo audito institucijos vadovas A. Dulkys

Lietuvos verslo „Oskaru“ vadinamas įvertinimas, praeityje įteiktas tokiems žmonėms kaip Valdas Adamkus, Algirdas Mykolas Brazauskas ir Dalia Grybauskaitė, atiteko už institucijų veiklos skaidrumo ir efektyvumo skatinimą. skaityti »

Norintys kurti verslą vyrai labiau nei moterys bijo susimauti

Dauguma lietuvių nori kurti savo verslą, tačiau vyrai ir moterys tai įsivaizduoja skirtingai. skaityti »

„Nordea“ tyrimas: lietuviai – taupiausi Baltijos šalyse

Lietuvos gyventojai yra taupiausi Baltijos šalyse ir geriausiai pasiruošę finansiniams netikėtumams, rodo banko „Nordea“ Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje atliktas asmeninių finansų, taupymo ir investavimo tyrimas. skaityti »

Kuriantiems smulkųjį verslą šalyje – vienerių metų atostogos nuo mokesčių

Siekiant paskatinti šalyje kurtis našų ir sąžiningą verslą, visas pradedančiąsias smulkiąsias įmones 1 metams siūloma atleisti nuo pelno mokesčio, o savarankišką veiklą nusprendusiems vykdyti gyventojams siūloma suteikti 1 metų atostogas nuo socialinio draudimo įmokų. skaityti »

Televizijos turinys Lietuvoje bus labiau europietiškas

Tikimasi, kad naujos Seimo priimtos pataisos padidins galimybę šalies žmonėms gauti teisingą ir įvairiapusišką informaciją, kartu sumažės priešiškos Rusijos propagandos ir dezinformacijos. skaityti »