Europa pasiryžo reformuoti autorių teisių sistemą

Publikuota: 2013 m. birželio 4 d. antradienis

Briuselyje ES Konkurencingumo Taryba kartu su Europos Komisijos vidaus rinkos ir paslaugų komisaru Michel Barnier pritarė poreikiui reformuoti pasenusią autorių teisių mokesčių sistemą, paremtą laikmenų ir įrangos apmokestinimu.

Europos statistinis gyventojas skaitmeninei muzikai įsigyti išleidžia keturis kartus mažiau nei tokiose šalyse kaip Japonija ar JAV, kuriose tokių autorinių rinkliavų nėra. Dėl to akivaizdžiai nukenčia Europos kūrėjai.

Dėl autorių teisių sistemos barjerų Europoje kelią sunkiai prasiskina teisėtas skaitmeninių kūrinių platinimas, pavyzdžiui, iš pasaulyje veikiančių 500 online muzikos platinimo platformų Europoje veikia tik 14. Taip yra dėl to, kad dabartinė ir Europoje, ir Lietuvoje veikianti autorinės rinkliavos nuo tuščių laikmenų ir įrangos sistema teisiškai nesuderinama su skaitmeniniais kūrinių platinimo verslo modeliais – tai ir lemia visos Europos, lyginant su kitomis šalimis, nuolat didėjančią skaitmeninę atskirtį. Dabar veikianti sistema taip pat nepateisina ir pirminių tikslų – užtikrinti autoriams sąžiningą kompensaciją bei apsaugoti vartotojų teises.

Konkurencingumo Taryboje susirinkę ministrai reformų būtinybę pripažino išklausę buvusio komisaro Antonio Vitorino ataskaitos apie autorių teisių mokesčius Europoje. Ataskaitoje atskleidžiama, kad 27 skirtingos Europos nacionalinės autorių teisių ir autorinės rinkliavos sistemos (skirtingi produktai, skirtingi tarifai, skirtingos taisyklės) yra pagrindinis šaltinis problemos, lemiančios esminį nesuderinamumą su Europos vidaus rinkos principais, taigi ir vieninga skaitmenine rinka. Skaitmeninių kūrinių platinimui jos paprasčiausiai nėra.

Buvęs Europos komisaras A. Vitorino pateikė šalių ministrams savo paaiškinimus, kodėl dabartinė autorių teisių mokesčių sistema Europoje sukelia daug problemų ir yra tapusi pagrindiniu trikdžiu vieningai Europos skaitmeninei rinkai vystytis. Skirtingos ir tuo pačiu uždaros kiekvienos šalies (teisės admininstruojamos teritoriškai) nacionalinės autorių teisių sistemos žaloja skaitmeninę Europos rinką bei skatina šešėlinę ekonomiką.

Nepriklausomas tyrimas parodė, kad išsprendus autorių teisių mokesčių sistemos problemas, vieninga skaitmeninė rinka Europai atneštų daugiau kaip 500 papildomų milijardų eurų arba 4 proc. nuo BVP naudą. Kadangi ministrai kol kas dar nepatvirtino konkretaus veiksmų plano, Europos IRT asociacija DigitalEurope ragina Europą kuo greičiau imtis veiksmų.

Šių metų pradžioje Europos Komisijai buvo pristatyta EK paskirtojo Mediatoriaus ataskaita dėl privataus kopijavimo ir dauginimo autorinių rinkliavų, kurią Vidaus rinkos ir paslaugų padalinio komisaras M. Barnier pavedė parengti buvusiam EK Komisarui A. Vitorino.

Kaip atrodo Autorinės rinkliavos sistema, skaitykite čia.

Su išsamia A. Vitorino ataskaita galima susipažinti čia.

 

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Lietuvoje gyvenantys vaikai yra laimingi

Birželio 1-oji – Tarptautinė vaikų gynimo diena. Ta proga – informacija apie tai, kaip vaikai jaučiasi gyvendami Lietuvoje. skaityti »

Vilniečiai myli savo miestą ir vertina pokyčius

Beveik 90 proc. vilniečių sako, kad Vilnius yra puikus miestas gyventi ir tik su sostine sieja savo ateitį. skaityti »

Londone vyko Europos nacionalinių bibliotekų vadovų konferencija

Gegužės 15–16 dienomis Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas Londone, Britų bibliotekoje (angl. British Library) dalyvavo 31-ajame Europos nacionalinių bibliotekų vadovų susitikime (angl. The Conference of European National Librarians, CENL). skaityti »

Profesorius Benediktas Juodka tapo Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentu

Lietuvos darbdavių konfederacijai (LDK) vadovaus buvęs Vilniaus universiteto rektorius, 2012-2016 m. kadencijos Seimo narys, profesorius Benediktas Juodka. skaityti »

„Barclays“ atidarė finansinių paslaugų centrą Londone

Didžiosios Britanijos bankas „Barclays“ atidarė naują finansinių paslaugų centrą Londone, kuris jungia vietinius bankus, technologines bendroves ir 40 pradedančiųjų finansų įstaigų. skaityti »

Krašto apsaugos viceministras su NATO institucijų atstovais aptarė kibernetinio saugumo klausimus

Balandžio 25-26 d. LR krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza Europos Komisijos viceprezidento Andrus Ansip kvietimu Briuselyje su Europos Sąjungos atstovais aptarė kibernetinio saugumo klausimus. skaityti »

Daugiausia pinigų išleidžiama maistui ir saldumynams

Maistui ir saldumynams – štai kam, vaikų ir jų tėvų nuomone, jų šeimos nariai išleidžia daugiausia pinigų. skaityti »

Lietuvos pramonininkų konfederacija vertina Vyriausybės ketinimą pertvarkyti mokesčių sistemą ir viešąjį sektorių

Premjeras Saulius Skvernelis pristatė Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2016 metų veiklos ataskaitą, kurioje didelis dėmesys skiriamas būsimiems ir jau vykdomiems Vyriausybės darbams. skaityti »

Kultūros ministrė: „Bibliotekos dar plačiau atvers duris neįgaliesiems“

Kultūros ministerija, siekdama dar plačiau atverti duris skaitytojams, turintiems negalią, skyrė papildomą finansavimą penkių apskričių bibliotekoms ir Lietuvos aklųjų bibliotekai. Kultūros ministerija tam paskyrė beveik 100 tūkst. Eurų. skaityti »

Premjeras S. Skvernelis apdovanojo geriausias šalies eksporto įmones

Kovo 30 d. Lietuvos premjeras Saulius Skvernelis „Lietuvos eksporto prizu“ apdovanojo labiausiai prie šalies ūkio augimo ir eksporto rodiklių gerinimo praėjusiais metais prisidėjusias Lietuvos įmones bei jų vadovus. skaityti »