SEB: iš Baltijos šalių optimistiškiausiai nusiteikusios Estijos, pesimistiškiausiai – Latvijos mažos ir vidutinės įmonės

Publikuota: 2014 m. sausio 30 d. ketvirtadienis

Iš trijų Baltijos šalių Estijos mažos ir vidutinės įmonės šių metų verslo perspektyvas vertina optimistiškiausiai — čia kas ketvirtas verslininkas (25 proc.) tikisi didesnio negu 15 proc. apyvartos didėjimo. Lietuvos įmonės augimo galimybes vertina kiek nuosaikiau — tokio spartaus apyvartos didėjimo tikisi 19 proc. įmonių. Tuo tarpu pesimistiškiausiai regione nusiteikę Latvijos verslininkai, kur tokių įmonių yra 13 procentų. Tai skelbiama SEB bankų Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje išleistoje apžvalgoje „Baltic Business Outlook“, parengtoje remiantis trijų šalių mažų ir vidutinių įmonių vadovų apklausomis.

„Matome, kad Baltijos šalių įmonių vadovai nusiteikę kiek skirtingai ir verslo augimą šiemet vertina nevienodai. Tai lemia ir kitokius įmonių planus dėl investicijų, naujovių siūlymo, eksporto plėtros ar naujų darbo vietų kūrimo. Vis tik džiugina tai, kad visose trijose šalyse mažos ir vidutinės įmonės pastebi vis daugiau teigiamų ekonomikos atsigavimo požymių ir ateitį vertina palankiau negu prieš metus“, — sako Virginijus Doveika, SEB banko prezidento pavaduotojas  Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktorius.

Apklausų duomenimis, Baltijos šalyse įmonės apyvartos augimą, visų pirma sieja su vidaus rinkomis ir augančia vietine paklausa, o ne eksportu. Apie du trečdaliai Lietuvos (69 proc.) ir Estijos (69 proc.) bei trys ketvirtadaliai Latvijos (74 proc.) įmonių visą dėmesį skirs vietinėms rinkoms. Tuo tarpu plėtros planų užsienyje turi kiek mažiau negu trečdalis visų šalių mažų ir vidutinių įmonių (Lietuvoje — 30 proc., Estijoje — 31 proc., Latvijoje — 28 proc.).

Įmonių konkurencingumą eksporto rinkose padėtų išlaikyti didesnės investicijos ir naujos paslaugos bei produktai. Vis tik iš trijų Baltijos šalių daugiausia investuoti ketina tik estai – tokių planų turi daugiau kaip pusė (61 proc.) įmonių. Lietuvoje investicinius projektus ketina įgyvendinti 34 proc., Latvijoje — 37 proc. mažų ir vidutinių įmonių. Naujovių visų trijų šalių įmonės žada dar mažiau – jas kurti ir pristatyti ar keisti verslo modelį planuoja mažiau kaip vienas trečdalis verslininkų (Lietuvoje — 28 proc., Estijoje — 31 proc., Latvijoje — 29 proc.).

Analizuojant apklausų duomenis, matyti, kad skiriasi ir įmonių planai dėl naujų darbo vietų kūrimo. Šiemet daugiausia naujų darbuotojų įdarbinti planuojama Estijoje — tokių planų turi kas ketvirta (26 proc.) šios šalies maža ir vidutinė įmonė. Lietuvoje didinti darbuotojų skaičių ketina penktadalis įmonių (22 proc.), o Latvijoje darbo vietų kūrimas bus lėtesnis — tokių planų turi apie 14 proc. verslininkų. Vis tik dauguma Baltijos šalių įmonių (Lietuvoje — 75 proc., Estijoje — 69 proc., Latvijoje — 83 proc.) planuoja išsiversti su turimais žmogiškaisiais ištekliais. Tai rodo, kad didelių sukrėtimų šalių darbo rinkose nebus, vyraus stabilumas.

Išsamūs mažų ir vidutinių įmonių veiklos prognozių 2014 metams duomenys gauti vykstant SEB bankų įmonių konsultavimo finansų klausimais kampanijai trijose Baltijos šalyse.  Įgyvendinant kampaniją  Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, buvo surengta apie 4 300 susitikimų, o iš aplankytų įmonių apklausos anketas užpildė beveik 3 700.

Šaltinis: seb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha