SEB tyrimas: gyventojai mažiau tiki pensijų sistema ir pensija ima rūpintis patys

Publikuota: 2017 m. vasario 8 d. trečiadienis

SEB banko trečius metus iš eilės apskaičiuojamas Lietuvos gyventojų pasirengimo pensijai rodiklis beveik nepakito. Per metus gerėjo gyventojų elgsena ruošiantis pensijai – daugiau jų ėmė taupyti, tačiau sumenko žinios apie pensijų sistemą, krito ir pasitikėjimas dabartine pensijų sistema.

„Šių metų tyrimas parodė, kad Lietuvoje labai sumažėjo gyventojų tikėjimas, jog valstybė pasirūpins jų pensija. Praėjusių metų pabaigoje tuo tikėjo 28 proc. gyventojų, o sausio mėnesį – jau tik 18 procentų. Pusė gyventojų tiki, kad niekas kitas, o tik jie patys gali pasirūpinti savo pajamomis senatvėje“, – sako Sonata Gutauskaitė-Bubnelienė, UAB „SEB gyvybės draudimas“ generalinė direktorė.

Pasak S. Gutauskaitės-Bubnelienės, visų trijų Baltijos šalių gyventojų tikėjimas, kad valstybė suteiks pakankamą pensiją, krito, tačiau Lietuvoje labiausiai. Latvijos ir Estijos gyventojai labiau nei lietuviai tiki, kad jų šalyse veikianti pensijų kaupimo sistema yra teisinga žmogaus atžvilgiu.

Šių metų pradžioje SEB bankas atliko papildomą Lietuvos gyventojų pasitikėjimo pensijų sistema tyrimą, kuris atskleidė pagrindines pasitikėjimo pensijų sistema kritimo priežastis. 61 proc. respondentų teigė, kad naujausios diskusijos apie galimus pokyčius Lietuvos pensijų sistemoje sumažino pasitikėjimą jos stabilumu.

„Dažnos iniciatyvos keisti pensijų sistemą mažina gyventojų pasitikėjimą pensijų sistema, galiausiai apskritai nustojama domėtis savo pensija. Tyrimas parodė, kad respondentų, žinančių, kokia dalis jų uždirbamų pajamų skiriama pirmos ir antros pensijų pakopoms, dalis per metus sumažėjo nuo 23 iki 18 procentų“, – pažymi S. Gutauskaitė-Bubnelienė.

Pasak jos, pasirengimo pensijai rodiklio didėjimui didžiausią įtaką turėjo sustiprėjęs tikėjimas, kad gyventojai patys gali daryti įtaką savo ateičiai.  „Tyrimas parodė, kad per metus taupančių pensijai padaugėjo nuo 36 iki 42 procentų. Reguliariai pensijai kaupia beveik kas penktas Lietuvos gyventojas. Kas antras šiandien pensijai jau taupantis gyventojas taip pat turi kitų alternatyvų – turto, yra investavę į akcijas ar verslą. Tai rodo, kad atsakingai senatvei besiruošiantys dirbantys gyventojai būsimus pajamų šaltinius senatvėje labai diversifikuoja“, – dėsto S. Gutauskaitė-Bubnelienė.

SEB banko pasirengimo pensijai tyrimas apima keturis pagrindinius klausimus: kiek gyventojai žino apie pensiją, kiek tiki pensijų sistema, kaip ruošiasi pensiniam amžiui ir ko tikisi senatvėje. Lietuvos gyventojų pasirengimo pensijai rodiklis atsakant į šiuos iškeltus klausimus šiemet siekia 3,5, Latvijoje – 3,4, Estijoje – 3,8 balo. Per metus Lietuvoje pasirengimo pensijai rodiklis padidėjo 0,3 balo, labiausiai dėl išaugusio taupančių gyventojų skaičiaus. Pasirengimo pensijai rodiklis apskaičiuotas visose Baltijos šalyse.

Pasirengimo pensijai rodiklis matuojamas skalėje nuo 0 iki 10, kur 0 reiškia labai blogą, o 10 – puikų pasirengimą pensijai.

Šaltinis: seb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Susitikime su EBPO – dėmesys nuosekliai narystės siekiančios Lietuvos pažangai

Lietuvos stojimo į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (EBPO) progresas, vertinimai EBPO komitetuose, kuriuose pagal kompetenciją dalyvauja Finansų ministerijos atstovai, bei tolimesni stojimo į EBPO veiksmai. skaityti »

Lietuva sensta, kokia išeitis?

2016-ais metais Lietuva užėmė 16 vietą pagal visų gyventojų amžiaus vidurkį, kuris siekė 43 metus. skaityti »

Baltijos šalių bankų vadovai diskutuoja apie finansines technologijas

Liepos 17 – 18 dienomis Kaune susitinka Lietuvos, Latvijos ir Estijos nacionalinių centrinių bankų valdytojai Vitas Vasiliauskas, Ilmaras Rimševičius (Ilmārs Rimšēvičs) ir Ardas Hansonas (Ardo Hansson). skaityti »

Lietuviai savo verslumą ir verslininkus vertina geriau nei latviai ir estai

Lietuviai mano, kad verslo pradžiai svarbiausia turėti pakankamai santaupų ir puikią idėją, o latviai, kad svarbiausia yra žinios. skaityti »

Daugiau nei pusė lietuvių finansiškai neraštingi ir nemoka taupyti

Tyrimai parodė, kad dažnas lietuvis negali pasigirti net elementariausiomis finansinėmis žiniomis. skaityti »

Daugiau nei 600 šauktinių ragina kartu giedoti Tautišką giesmę minint Valstybės dieną

Liepos 6-ąją „Tautiška giesmė“ skambės nuo 100 Lietuvos piliakalnių. skaityti »

V. Vasiliauskas: finansinės inovacijos turi didžiulį potencialą – tereikia jas protingai „įdarbinti“

Naujų galimybių verslui ir vartotojams atveriančios finansinės inovacijos gali tapti tuo smagiu arkliuku, kuris trūktelės tiek šalies, tiek pasaulio ekonomiką, pabrėžia Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas, skaitantis pranešimą globalizacijos iššūkiams skirtoje konferencijoje Hamburge. skaityti »

Lietuvos verslininkai baiminasi ES skilimo

Realybe virtęs Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos scenarijus ir galimas bendrijos skilimas tapo didžiausia išorės grėsme Lietuvos verslo plėtrai. skaityti »

Kartų skirtumai: jaunimas nori verslą kurti individualiai, vyresni – su šeima

DNB banko užsakymu bendrovės „Spinter tyrimai“ atliktas Lietuvos gyventojų verslumo tyrimas rodo, kad jaunimas kur kas palankiau vertina galimybes kurti verslą, taip pat renkasi modernesnes sritis. skaityti »

Išmanusis žymėjimas pasiteisino – Vilniuje sutvarkyta 4 kartus daugiau duobių

Išmanioji programėlė „Waze“ padėjo Vilniuje užregistruoti per 2000 duobių. skaityti »