Europos Parlamentas didesnį dėmesį kreips patyčioms mokyklose

Publikuota: 2013 m. vasario 8 d. penktadienis

Beveik 400 Europos Parlamento narių pateikė Europos Komisijai, Europos Tarybai ir Europos Sąjungos šalių narių parlamentams rašytinį pareiškimą, kuriame ragina paskelbti oficialią Europos dieną prieš patyčias ir smurtą mokyklose. Šiuo pareiškimu siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į vieną dažniausiai mokyklose pasitaikančių problemų – patyčias, keliančias grėsmę vaikų fiziniam bei psichologiniam vystymuisi.

„Rašytiniai pareiškimai, kurie tampa oficialia Europos Parlamento pozicija yra dar vienas būdas ES lygmeniu iškelti aktualias problemas. Nedelsdamas pasirašiau šį pareiškimą, nes nekyla abejonių, jog patyčios ir psichologinis smurtas jauname amžiuje turi griaunančią įtaką asmenybės raidai, savęs vertinimo ir orumo formavimuisi. Apie patyčių problemą reikia kalbėti kuo plačiau ir veikti visais įmanomais būdais“, – sako vienas iš pareiškimą pasirašiusių europarlamentarų Leonidas Donskis. 

Lietuvoje patyčių problema itin aktuali – patyčias patiriančių vaikų procentas mūsų šalyje išlieka vienas didžiausių tarp kitų pasaulio šalių. Dažniausiai jas patiria vienuolikamečiai mūsų šalies gyventojai – 27 proc. mergaičių ir 32 proc. berniukų. Be to, Lietuvoje ženkliai didesnis nei ES vidurkis yra tiek paauglių, tiek suaugusiųjų žmonių savižudybių rodiklis. Lietuvoje atlikto „Neigiamos vaikystės patirties“ tyrimo duomenimis, 14 kartų dažniau bandoma žudytis suaugusiame amžiuje, jeigu vaikystėje buvo išgyvenamos keturios ar daugiau neigiamos patirtys. 

Pasak Seimo narės ir Vaikų gerovės komisijos pirmininkės Seime Rimantės Šalaševičiūtės, 2007 m. Lietuvoje įvyko lūžis – patyčias ėmė pripažinti ne tik nevyriausybinės organizacijos, mokyklos, bet ir politikai, Švietimo ir mokslo ministerijos specialistai, pradėta įgyvendinti ženkliai daugiau programų įvairaus amžiaus vaikams. Svarbiausia, dauguma vaikų pradėjo rimčiau žiūrėti į patyčias ir suprasti jų pasekmes. „Šiandien galime džiaugtis sumažėjusiu nepilnamečių, patiriančių patyčias, procentu, tačiau dirbti šioje srityje reikia dar daug“, – sako R. Šalaševičiūtė.

Lietuvoje prie patyčių mažinimo aktyviai prisideda emocinės paramos telefonu tarnybos „Vaikų linija“ organizuojama iniciatyva „Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ“. Šia iniciatyva siekiama sutelkti bendram tikslui nevyriausybines organizacijas, valstybės institucijas, visuomenės veikėjus, politikus, ugdymo įstaigas, verslo įmones  ir visus kitus, kurie nori prisidėti prie draugiškų ir pagarbių santykių kūrimo. Kovo 18-24 dienomis kiekvienas gali prisijungti prie vyksiančių šios iniciatyvos renginių.  „Veiksmo savaitės BE PATYČIŲ“ organizatoriai kviečia visas ugdymo įstaigas ir kitas organizacijas tapti iniciatyvos dalyviais ir iki kovo 10 d. registruotis svetainėje www.bepatyciu.lt

Taip pat „Vaikų linija“ kartu su JAV ambasada Lietuvoje rengia moksleivių kūrybinių darbų konkursą „Tyčiotis Negalima Draugauti“. Jo tikslas – paskatinti moksleivius galvoti apie savo vaidmenį patyčių situacijoje ir kaip jie galėtų prisidėti prie patyčių mažinimo. Konkurso dalyviai kviečiami kūrybiškai perteikti savo mintis naudojant įvairias meno raiškos priemones. Savo darbus moksleiviai turėtų siųsti į „Vaikų liniją“ iki kovo 1d. Geriausi kūrėjai bus apdovanoti „Veiksmo savaitės BE PATYČIŲ“ metu.

Kampanija BE PATYČIŲ vyksta nuo 2004 m. Pagrindinis iniciatyvos tikslas – smurto ir patyčių prevencija. Jos metu išleidžiama įvairi informacinė medžiaga vaikams, tėvams ir mokytojams, organizuojamos konferencijos, diskusijos, vykdomi mokymai. Projektui sukurta interneto svetainė www.bepatyciu.lt Kasmet prie projekto prisijungia vis daugiau partnerių, gerai žinomų visuomenei žmonių. Kampanija BE PATYČIŲ siekiama kurti saugesnę aplinką ne tik mokyklose ar darželiuose, bet ir suaugusių žmonių gyvenime, akcentuoti šios problemos svarbą bei šviesti visuomenę.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

S. Kropas. Laimikiai tik po to, kai pasirūpinsime tinkamais įrankiais

Per pastarąjį dešimtmetį finansinis raštingumas tapo ne tik EBPO, bet ir G20 šalių prioritetinės politikos objektu. skaityti »

Vaizdo žaidimai – daugiau nei vien pramoga: kodėl naudinga žaisti?

Kiekvienas žaidimas gali pasitarnauti ir kaip edukacijos šaltinis, įsitikinusi žaidimų kūrėjų įmonės „SneakyBox“ verslo plėtros vadovė Eglė Čiuoderienė. Pasak specialistės, skirtingi žaidimai padeda ugdyti loginį, kritinį, strateginį mąstymą, lavina atmintį, kūrybiškumą ir dar daugiau. skaityti »

Lietuva kartu su Šveicarija įgyvendino 20 bendrų mokslo projektų

Sėkmingai įvykdyta bendra Lietuvos ir Šveicarijos 2011–2016 m. mokslinių tyrimų programa. Per ketverius metus vykdant šią programą finansuota 20 bendrų mokslo projektų. Tam iš viso skirta 10,649 Šveicarijos frankų. skaityti »

Šią vasarą – dar daugiau nemokamų užsiėmimų mokiniams

Daugiau kaip 200 įvairių įstaigų – mokyklų, profesinio rengimo centrų, bibliotekų – įsijungė į akciją „Atverk duris vasarai“ ir per mokinių atostogas siūlys įdomius nemokamus užsiėmimus vaikams. skaityti »

Projektas „Moksleiviai į Vyriausybę“ kviečia spręsti jaunimo emigracijos problemas

Kol jaunoji Lietuvos karta dar visiškai nepaniro į ilgųjų vasaros atostogų sūkurį, LR Vyriausybės kanceliarija kviečia moksleivius registruotis į rugpjūtį vyksiantį projektą „Moksleiviai į Vyriausybę“, kuris šiemet kvies spręsti jaunimo emigracijos problemas. skaityti »

VU mokslininkai tapo globalaus kosmoso tyrimų projekto dalimi

Iš Žemės į kosmosą vienas po kito kyla mažieji palydovai, skirti Žemės termosferos sluoksniui tyrinėti. Prie šio projekto prisideda ir lietuviai – Vilniaus universiteto (VU) mokslininkai paleis trečiąjį lietuvišką palydovą „Lituanica SAT-2“. skaityti »

Atviros universitetinės studijos internete: patogus būdas tobulėti

Vytauto Didžiojo universiteto Inovatyvių studijų institutas pristatė atviras elektronines studijas, leidžiančias visiems norintiems mokytis atskirų studijų dalykų nuotoliniu būdu. skaityti »

Martyno Mažvydo biblioteka atidaro Laisvalaikio skaityklą

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo biblioteka kviečia išsirinkti mėgstamiausią knygą, neštis ją į namus ir skaityti, skaityti, dar kartą skaityti... skaityti »

Paskelbti antrosios nacionalinės teisės žinių olimpiados nugalėtojai

Daugiau kaip 800 moksleivių. Virš 70 Lietuvos mokyklų ir gimnazijų. Tokia įspūdinga antrosios Nacionalinės teisės žinių olimpiados dalyvių statistika, o gegužės 18 dieną Teisingumo ministerijoje iškilmingai apdovanoti ir šių metų renginio nugalėtojai. skaityti »

Beveik 270 elektroninių knygų skaityklių pasieks savivaldybių bibliotekas

Vyriausybė pritarė Kultūros ministerijos siūlymui 268-ias elektroninių knygų skaitykles perduoti savivaldybių nuosavybėn. skaityti »